Byla vydána nová verze 2023.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení. Zdůraznit lze předpřipravené obrazy pro Hyper-V nebo to, že ve výchozím prostředí Xfce bylo PulseAudio nahrazeno multimediálním serverem PipeWire.
Tento týden byla vydána nová verze 1.52 webového prohlížeče Brave (Wikipedie, GitHub). Postavena je na Chromiu 114. Z novinek lze vypíchnout možnost povolit vertikální karty (vertical tabs). Také bylo představeno Brave Search API k vyhledávači Brave Search.
Matthias Clasen z Red Hatu oznámil v diskusním listu vývojářů Fedora Linuxu, že tým Red Hat Display Systems se zaměří na Wayland a podporu HDR na Linuxu a přestane spravovat RPM balíčky pro LibreOffice. V další major verzi RHELu už LibreOffice nebude. Pokud se nenajde správce balíčků pro Fedora Linux, zůstane pouze LibreOffice ve Flatpaku.
Na Steamu lze získat zdarma počítačovou hru Tell Me Why (ProtonDB). Na Epic Games Storu počítačovou hru Midnight Ghost Hunt (ProtonDB).
Společnost Meta představila (YouTube) brýle pro virtuální realitu Meta Quest 3. V prodeji budou na podzim a stát budou od 499,99 dolarů.
Byla vydána nová verze 2.41.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 95 vývojářů, z toho 29 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 18 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Byla vydána verze 1.70.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example. Jako reakce na rostoucí obavy z vlivu korporací na vývoj Rustu a předložený návrh restriktivních zásad používání ochranných známek Rustu, byl nedávno představen komunitní fork Rustu se 100 % méně byrokracie: Crab (CrabLang).
Oliver Smith z Canonicalu shrnuje základní vlastnosti „neměnné“ distribuce Ubuntu Core také ve srovnání s protějšky Chrome OS, Fedora Silverblue a MicroOS. Canonical připravuje desktopovou variantu Ubuntu Core vedle dosavadní serverové/embedded.
Z aktualizovaného seznamu chyb (pdf) procesoru AMD EPYC 7002: #1474 - procesor se po 1044 dnech od posledního resetu zasekne [reddit].
man find
?
MKV_FILE=${$AVI_FILE/\.avi/\.mkv}a pomoci
[[ -e $MKV_FILE ]]zjistit, jestli už existuje. Jinak ten test na .avi by měl správně obsahovat konec řetězce, ale nevím jak to v bashi zapsat, to už si musíš najít sám.
MKV_FILE=${AVI_FILE/\.avi/\.mkv}
cat file.log | sed 's/.avi/.mkv/g' .S tim ze v logu mam napr.
/cesta/video1.avi /jinacesta/video2.avi /uplnejinacesta/video3.avi /cesta/video1.mkv /jinacesta/video2.mkv /uplnejinacesta/video3.mkva ted jak dat do podminky ze soubor uz exituje aby mencoder nemusel delat video znovu .
find . -name '*.avi' | while read avi; do mkv="${avi%.avi}.mkv" if [[ -f "$mkv" ]]; then
man bash
, zde konkrétně Parameter Expansion
, je to tam detailně a lze fulltextově vyhledávat. Pokud jde o konkrétní oblasti aplikace, je řada příkladů na TLDP: Advanced Bash-Scripting Guide nebo totéž s možnostmi stažení či pdf Linux Reviews: Advanced Bash-Scripting Guide Pokud jste myslel spíš nějaký populárně naučný článek, nebo něco v češtině, co neznudí, tak třeba někdo doplní nějaký dobrý seriál, v bookmarcích teď nic nevidím.
find . -name '*.avi' > file.log while read avi; do mkv="${avi%.avi}.mkv" if [[ -f "$mkv" ]]; then nejake prikazy fi done < file.logDoufam ze se zadari ...
touch "novy >radek"Tak se to chová špatně:
find . -iname 'novy*' | while read soubor; do echo "soubor: \"$soubor\""; done soubor: "./novy" soubor: "radek"Nutno upravit, pak to funguje správně:
find . -iname 'novy*' -print0 | while read -r -d $'\0' soubor; do echo "soubor: \"$soubor\""; done soubor: "./novy radek"Takže to chce (asi i při čtení ze souboru!) tu bezpečnější variantu:
find . -name '*.avi' -print0 | while read -r -d $'\0' avi; do mkv="${avi%.avi}.mkv" if [[ -f "$mkv" ]]; then nejake prikazy fi done < file.logTohle je celkem odolné (před časem jsme tu na toto téma vedli diskuzi). Pak jsou i možnosti použít jiné nástroje (perl, ...). Omlouvám se že jsem nepoužil hned to odolnější řešení, je trochu složitější ale člověk samozřejmě nikdy neví co se mu do názvů souboru vmísí za znaky, takže to chce raději pořádně.
find . -name '*.avi' -print0 | while read -r -d $'\0' avi; do mkv="${avi%.avi}.mkv" if [[ -f "$mkv" ]]; then nejake prikazy fi donePokazde to skonci na prvnim konvertovanem videu a dal to uz nepokracuje . Skcript tak musim spustit znovu kdy probehne detekce hovoveho videa a pokracuje dal .Pro kratsi videa neni problem , ale jak konvertuju delsi dobu tak to skonci a dal uz nic .
Tiskni
Sdílej: