Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
man find
?
MKV_FILE=${$AVI_FILE/\.avi/\.mkv}a pomoci
[[ -e $MKV_FILE ]]zjistit, jestli už existuje. Jinak ten test na .avi by měl správně obsahovat konec řetězce, ale nevím jak to v bashi zapsat, to už si musíš najít sám.
MKV_FILE=${AVI_FILE/\.avi/\.mkv}
cat file.log | sed 's/.avi/.mkv/g' .S tim ze v logu mam napr.
/cesta/video1.avi /jinacesta/video2.avi /uplnejinacesta/video3.avi /cesta/video1.mkv /jinacesta/video2.mkv /uplnejinacesta/video3.mkva ted jak dat do podminky ze soubor uz exituje aby mencoder nemusel delat video znovu .
find . -name '*.avi' | while read avi; do mkv="${avi%.avi}.mkv" if [[ -f "$mkv" ]]; then
man bash
, zde konkrétně Parameter Expansion
, je to tam detailně a lze fulltextově vyhledávat. Pokud jde o konkrétní oblasti aplikace, je řada příkladů na TLDP: Advanced Bash-Scripting Guide nebo totéž s možnostmi stažení či pdf Linux Reviews: Advanced Bash-Scripting Guide Pokud jste myslel spíš nějaký populárně naučný článek, nebo něco v češtině, co neznudí, tak třeba někdo doplní nějaký dobrý seriál, v bookmarcích teď nic nevidím.
find . -name '*.avi' > file.log while read avi; do mkv="${avi%.avi}.mkv" if [[ -f "$mkv" ]]; then nejake prikazy fi done < file.logDoufam ze se zadari ...
touch "novy >radek"Tak se to chová špatně:
find . -iname 'novy*' | while read soubor; do echo "soubor: \"$soubor\""; done soubor: "./novy" soubor: "radek"Nutno upravit, pak to funguje správně:
find . -iname 'novy*' -print0 | while read -r -d $'\0' soubor; do echo "soubor: \"$soubor\""; done soubor: "./novy radek"Takže to chce (asi i při čtení ze souboru!) tu bezpečnější variantu:
find . -name '*.avi' -print0 | while read -r -d $'\0' avi; do mkv="${avi%.avi}.mkv" if [[ -f "$mkv" ]]; then nejake prikazy fi done < file.logTohle je celkem odolné (před časem jsme tu na toto téma vedli diskuzi). Pak jsou i možnosti použít jiné nástroje (perl, ...). Omlouvám se že jsem nepoužil hned to odolnější řešení, je trochu složitější ale člověk samozřejmě nikdy neví co se mu do názvů souboru vmísí za znaky, takže to chce raději pořádně.
find . -name '*.avi' -print0 | while read -r -d $'\0' avi; do mkv="${avi%.avi}.mkv" if [[ -f "$mkv" ]]; then nejake prikazy fi donePokazde to skonci na prvnim konvertovanem videu a dal to uz nepokracuje . Skcript tak musim spustit znovu kdy probehne detekce hovoveho videa a pokracuje dal .Pro kratsi videa neni problem , ale jak konvertuju delsi dobu tak to skonci a dal uz nic .
Tiskni
Sdílej: