abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×

    dnes 17:00 | IT novinky

    Společnosti IBM, Meta a dalších vice než 50 zakládajících členů (bez Microsoftu a OpenAI) vytvořili mezinárodní alianci AI Alliance pro spolupráci na vývoji a rozvoji otevřené, bezpečné a odpovědné umělé inteligence.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    dnes 14:44 | IT novinky

    Služba pro hlídání uniklých hesel Have I Been Pwned oslavila 10. výročí. Troy Hunt ji spustil 4. prosince 2013 (Twitter).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    dnes 06:00 | Humor

    Programovací jazyk HTML.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 23:00 | Upozornění

    Podpora TORu v Debianu 11 Bullseye a 10 Buster byla ukončena. Doporučuje se přechod na Debian 12 Bookworm.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:33 | IT novinky

    Příkaz "opakuj donekonečna" je nově v rozporu s podmínkami používání ChatGPT. Příkaz vedl k prozrazení trénovacích dat [/.].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    včera 21:55 | Nová verze

    GNU Project Debugger aneb GDB byl vydán ve verzi 14.1. Podrobný přehled novinek v souboru NEWS. Vypíchnout lze podporu NO_COLOR a Debugger Adapter Protocol (DAP).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:55 | Nová verze

    Byla vydána verze 5.0 webového aplikačního frameworku napsaného v Pythonu Django (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:44 | Nová verze

    TuxClocker je Qt GUI nástroj pro monitorování a nastavování (přetaktovávání) hardwaru na Linuxu. Aktuální verze je 1.4.0. Z novinek lze vypíchnout monitorování využití AMD a NVIDIA VRAM nebo sledování spotřeby energie procesorů AMD a Intel.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    3.12. 09:44 | Komunita

    O víkendu (15:00 až 23:00) probíhá EmacsConf 2023, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji lze na stránkách konference. Záznamy jsou k dispozici přímo z programu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    2.12. 17:44 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
     (41%)
     (10%)
     (48%)
    Celkem 58 hlasů
     Komentářů: 1, poslední včera 22:13
    Rozcestník

    Dotaz: Čtení z náhodného místa v souboru

    14.1.2010 23:25 Okallasch | skóre: 1
    Čtení z náhodného místa v souboru
    Přečteno: 265×
    Zdravim Céčkaří. Potřeboval bych radu... //Předem se omlouvám jestli řešim už vyřešené téma... Píši program k maturitě a jmenuje se Kalendář a diář v jednom.

    Měl by pracovat takto uživately se po spuštení objeví hlavní menu kde si může vybrat ze 4 možností: 1-Kalendář 2-Diář 3-Nastavení 4-Konec

    Zatim mám program napsaný ve fázi takovéto:

    Pokud uživatel vybere první možnost otevře se externí soubor s názvem kalendar.txt a vyplivne na obrazovku celý svůj obsah... což znamená datumy+svátky od 1.1. až do 31.12. Program ještě těsně po spuštení zjistí aktuální datum a čas a vypíše ho nad hlavní menu... A já bych potřeboval aby aktuální datum použil k nalezení místa v tom souboru kalendar.txt a od toho místa vytiskly na obrazovku aktuální den + 7 dalších dnů a tam se poté zastavil. Prozatim mám napsaný cyklus pro čtení znaků jeden za druhym až do konce souboru tedy EOF. Potřebuju poradit od vás zkušených jak tento cyklus upravit aby se dělo to co potřebuji... Zkoušel jsem nějaké pokusy, ale marně zkoušel jsem i funkce fseek, ale s tou moc ještě neumim :-(... Tak do hoďky budu na svém linuxu a hodim sem zdroják... Zatim s pozdravem Ondřej Kallasch

    Odpovědi

    15.1.2010 00:12 12345 | skóre: 41 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Čtení z náhodného místa v souboru
    Pokud jde o svátky, tak bys třeba mohl mít soubor, kde by na každém řádku byl jeden svátek (366 řádků). Pořadí aktuálního dne v roce spočítáš lehce (pozor na přestupný rok), najdeš si správný řádek, přečteš jich dalších sedm…

    Kromě těch svátků by ale bylo rozumnější kalendář generovat on-the-fly. Neměl jsi doufám v úmyslu mít v nějakém souboru hotový, naformátovaný kalendář včetně dat („datumů“)? Ono ne že by to nefungovalo, ale až bys chtěl nějak změnit třeba formát výstupu… práce s takovými daty by byla horší než škrábání levou nohou za pravým uchem :-)
    15.1.2010 00:54 Okallasch | skóre: 1
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Čtení z náhodného místa v souboru
    Příloha:
    Ano měl jsem to v plánu mít naformátovaný soubor s celým kalendářem... Sice se mi nepodařilo se ted z neznameho duvodu pripojit s fedorou k netu ale nastesti jsem pretahl zdrojak na flasku takze to postnu pres okna.

    Tady to je jak jsem sliboval, nezhrozte se upravy a stavby programu zatim to nemam vubec srovnane a je to jen ranná verze, ale budu rád za každý návrh na zjednodušení nebo vylepšení programu.. tak uplouduju samotný program.
    15.1.2010 00:56 Okallasch | skóre: 1
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Čtení z náhodného místa v souboru
    Příloha:
    A zde ještě přikládám soubor kalendar.txt
    15.1.2010 02:12 Michal Kubeček | skóre: 72 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Čtení z náhodného místa v souboru

    1. Jak už tu padlo, mít předformátovaný kalendář je nesmysl. Kdyby nic jiného, fungovalo by to jen pro jeden konkrétní rok. Pokud se vám nechce počítat den v týdnu, udělá to za vás funkce localtime(), kterou stejně používáte.

    2. Funkce fseek() by měla smysl pouze v případě, že by bylo možné odvodit (bytovou) pozici v souboru z data, tedy např. pokud by jednotlivé záznamy měly pevnou délku. Pro vás bude užitečnější spíš čtení po řádcích pomocí fgets(), ale to záleží na formátu toho pomocného souboru.

    Jinak přeji hodně štěstí u maturity. Vzhledem k úrovni znalostí dvou maturitních předmětů, kterou jste předvedl ve svém dotazu, ho asi budete potřebovat.

    15.1.2010 02:48 Okallasch | skóre: 1
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Čtení z náhodného místa v souboru
    děkuji, zřejmě budu... naštestí maturita se skládá pouze ze samotné práce + obhajoba, takže mě nemůže nic překvapit, protože se mě budou ptát jen na věci ohledně práce... No je pravda, že nyní lituju výběrem tématu...
    15.1.2010 03:14 Radovan
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Čtení z náhodného místa v souboru
    A nebude jednodušší načíst celé řádky, které mohou mít různou délku? ;-)

    char *fgets(char *s, int size, FILE *stream);

    Podrobnosti viz man char a ukázka tady. Pro fseek() bys potřeboval vědět kde jednotlivé dny začínají, to by znamenalo mít všechny položky doplněné mezerami na stejnou délku a pozici vypočítat, nebo mít tabulku s indexy, třeba na začátku toho souboru se svátky.

    Prostě si udělej pole 12*31*max_délka_řádku a do něj načti všechny svátky ze souboru najednou, budeš mít 372 řádky, těch pár bytů navíc už tě nezabije. Pak si v programu musíš jen ohlídat aby v těch sedmi dnech nezobrazoval třeba 31. února a aby na přelomu roku skočil do ledna a ne do dalšího měsíce, tam bych použil pole s délkami měsíců int delka[12]={31,28,31,30.....31}; - únor se v přestupném roce změní na 29. Jen pozor na to že indexy měsíců i dnů jsou o 1 nižší než hodnota, jinak bys musel mít 13*32*délka! Spočítat den v týdnu už nebude problém, abys ho vypsal k datu.

    Jestli do toho diáře budeš chtít zapisovat poznámky a ukládat je na disk, tak si to program může stejným způsobem uložit do podobného souboru, v nejhorším případě i do toho samého za kalendář.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.