Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
int main(int argc, char** argv) { // spracovanie argv }program spustam:
#./program argv1 argv2vsetko funguje ako ma
# echo "argv1 argv2" | ./programkde sa snazim logiku toho spravit ako:
int main(int argc, char** argv) { if (argc < 2) { char buf[1025]; if (!feof(stdin)) { fgets(buff, 1024, stdin); // spracovanie buffera } else { /// print usage && exit } } ...tak nastane problem, pretoze ak nezadam ziaden parameter (teda pustim program ako
./program
) - tak caka na vstup z klavesnice .. moj ciel je, aby ked sa na stdin nic nenachadza (teda ze som ho nespustil pomocou 'echo'), tak program skonci ..
pls, vedel by ma niekto usmernit ? vdaka
Řešení dotazu:
moj ciel je, aby ked sa na stdin nic nenachadza (teda ze som ho nespustil pomocou 'echo'), tak program skonci ..Že to čeká na vstup, to je správné chování. Možností je leda na klávesnici stisknout ^D nebo použít </dev/null
Problém je v představě, že když progam spustíte "jen tak", tak se na vstupu nic nenachází. Ve skutečnosti program dostane na standardní vstup to, co mu napíšete na terminál; a vy mu to tam můžete napsat třeba po půl hodině, proto čeká. Pokud ho chcete spustit opravdu s prázdným vstupem, musel byste použít např.
echo -n | ./program ./program </dev/null
nebo něco podobného. Tomu, co si představujete, by se částečně blížilo, pokud by se program na začátku podíval, jestli je standardní vstup terminálem (pomocí isatty()
), a pokud ano, nečetl by ho. Ale nemyslím si, že tohle je správný způsob, jak psát programy.
read
bude cakat, kym sa tam skutocne nieco neobjavi ..
druhy variant je, ze program bude citat data bud zo stdin alebo file-u, ak ho specifukujem .. vtedy dosiahnem asi najlepsie to, co potrebujem, teda bud:
# echo "data" | ./programalebo
#./program -f data.datchcel som sa vsak spytat ci predsalen neexistuje (cisty/prenositelny) sposob, ako som povodne zmyslal .. zda sa, ze tato druha varianta je asi typickejsia ..
echo arg arg | xargs programpokud to tedy není nějaká domácí úloha...
program
robi to, ze na vstupe nacita hexa cisla a prehodi ich na desiatkove .. v praxi cita data zo suboru, pre urcite pripady chcem rucne zadavat slova ja (moja spatna kontrola) .. preto som si urobil moznost rucne zadat cisla cez
#./program a1 7f ..no a zamyslel som sa, ze co keby som to chcel robit sposobom
# echo "asd" | ./programa zistil som, ze to neviem vyriesit/dogooglit sa .. preto som sa pytal - v tom spociva moj root cause otazky .. a na to si mi v celku odpovedal - pouzi xargs ..
Upravit ano, ale pomlčková konvence standardně funguje tak, že je ekvivalentní
cmd file cmd - <file
zatímco v tomto případě by mělo být ekvivalentní
cmd xyz echo xyz | cmd -
což by IMHO bylo dost matoucí pro ty, kdo jsou zvyklí na používání pomlčky v tom tradičním významu.
chcel som sa vsak spytat ci predsalen neexistuje (cisty/prenositelny) sposob, ako som povodne zmyslal .. zda sa, ze tato druha varianta je asi typickejsia ..
Ale na to už jsem vám odpověděl - pokud vám nevadí, že nebudete moci zadat parametry interaktivně z terminálu, můžete použít isatty()
pro rozlišení, jestli je standardní vstup terminálem.
int main(int argc, char** argv) { if (isatty(1)) printf ("is terminal.\n"); else printf ("not a terminal.\n"); ..mi spusteny kod:
#./program a1 is terminal. # # echo "ea" | ./program is terminal. #je mozne, ze ta nechapem presne ako to mam pouzit .. pozrem este po googli examples na isatty(), rano budem (hadam) mudrejsi ..
STDIN_FILENO
, pak se nespletete.
Tiskni
Sdílej: