Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Zdravim chtel jsem se zeptat jak by se dalo udelat nasledujici:
Petr Novak
jak z tohoto radku vyseknout prijmeni kdyz vim ze mezi krestnim jmenem a prijmenim je mezera? ja sem zkousel neco takoveho, ale nefunguje to
sed 's/^[[a-zA-Z]*[:space:]*\([:alnum:]+\)]+$/\1/g'
Dekuji
echo 'Petr Novak' | awk '{print $2;}'
jj to by mohlo byt ale co kdyz by bylo zadany jen to prijmeni? jako ze seznam je
Petr Novak
Novak
Roman Sova
takze to jmeno neni povinny...nekdy tam bejt muze a nekdy ne....
jj toto by slo, jen mam dotaz jak by se to potom udelalo kdyby za tim prijmenim jeste neco nasledovalo...napr
Petr Novak Praha Hradcany 22
tak aby to vypsalo vse od prijmeni do konce radku, tedy:
Novak Praha Hradcany 22
$ cat foo Josef;Novak;Praha;Jecna 30; Vaclav;Kopecky;Praha;; ;Novak;;; $ cat foo | cut -d ";" -f 2 Novak Kopecky NovakPokud nemuzes rict, kolik slov ma presne obsahovat jmeno, prijmeni, adresa atp., tezko budes zjistovat, ktere z nich je prijmeni..
sed -r
a pak jen + a (...).
Kromě toho [:space:]* by asi mělo být [[:space:]]+.
Pak už se to natolik liší od toho, cos sem napsal, že těžko říci...
no ale kdyz tam bude [[:space:]]+ tak to bude znamenat ze tam bude alespon jedna mezera....a tam ta mezera byt nemusi kdyz je zadano jen prijmeni.... Muzou nastat dve situace, bud je zadano krestni jmeno nebo neni
Petr Novak
nebo
Novak
takze ten vyraz muze zacit pismeny, ktere mohou byt nasledovany libovolnym poctem mezer (toto by melo pokryt pripadne zadani krestniho jmena a mezer mezi prijmenim) a za mezerami nasleduje posloupnost nebilych znaku(prijmeni), ktere si musi vyraz zapamatovat a pak je vypsat...
sed -re 's/(.*[[:space:]])?([^[:space:]]+)$/\2/' sed -e 's/\(.*[[:space:]]\)\?\([^[:space:]]\+\)$/\2/' while read x; do echo "${x##* }"; done
Tiskni
Sdílej: