Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
pro ucely zjednoduseni prace s konfiguraky v programovane aplikaci (C/C++) jsem si naistaloval knihovnu libconfig, a to primo do lokalniho adresare souvisejiciho s projektem (cilove zarizeni bezi na jine architekture).
Nedari se mi ale vyresit problem, jak linkeru vysvetlit, kde knihovnu ma hledat, a tak musim pouzivat rucni zadani cesty, ktera je dost kostrbata. Inkluzi tak musim provadet slozite #include "../../../libconfig-1.4.5/include/libconfig.h"
, misto toho bych cekal bezne #include <libconfig.h>
.
Stejne tak pritrouble musim v makefile linkovat ../../../libconfig-1.4.5/lib/libconfig.a
, namisto pouziti v manualu uvadeneho flagu -lconfig.
Aplikaci vyvijim v Eclipse a cekal bych, ze se to resi pridanim nejake polozky do Paths projektu, vyzkousel jsem jich ale uz dost a nic nepomohlo.
Muzete mi prosim nekdo poradit, jak spravne tento problem resit?
Diky!Řešení dotazu:
-I/moje/include
parametr pro kompiler.
Hledani knihoven pro linkovani je obdobne (/lib/,/usr/lib,/usr/local/lib) a aktualni cesta. Dalsi cesty se pridavaji pouzitim -L/moje/lib
. V pripade, ze pouzivas dynamicky linkovane knihovny, komplikace muze byt v tom, ze system nemusi chtit nestadardni cesty pouzivat - viz. man ld.so.
Osobne bych to resil ovsem jinak. Nainstaloval bych si libconfig z balicku tve distribuce nebo ji rucne nainstaluj do /usr/local (coz ostatne defaultne configure nabizi).
Tiskni
Sdílej: