Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Zdravim.
Mne toto pripada, akoby ten skript kontroval az prilis casto(resp. tak casto, ako je to v jeho silach). Nie je problem vytazit cpu na maximum, ak sa mu nezada daky casovy limit, interval, v ktorom to kontrolovat. Takze by som tam skusil dat sleep a spustil to opat. Ale vsetko je to len moja domnienka skromna :)
import time
time.sleep(sekundy)
import gobject import os def handler(fd, *args): print os.read(fd, 1024) return True fd = os.open("x", os.O_RDONLY | os.O_NONBLOCK) gobject.io_add_watch(fd, gobject.IO_IN, handler) gobject.MainLoop().run()Provedu
mkfifo x
, v jednom okně spustím tento program, v druhém zapíšu něco do té roury (echo foo >>x
), a hurá - procesor je vytížen. Co s tím?
První věc je podívat se, co to vlastně furt dělá. Tzn. nedomýšlet, zda onen deskriptor není v nějakém tajemném mezistavu a nehledat magickou kombinaci flagů pro os.open()
, ale podívám se na výpis strace
. Vidím spoustu řádků
poll([{fd=4, events=POLLIN}, {fd=6, events=POLLIN}, {fd=3, events=POLLIN}], 3, -1) = 1 ([{fd=3, revents=POLLHUP}])V
man poll
se praví:
The bits that may be set/returned in events and revents are defined in <poll.h>: ... POLLHUP Hang up (output only).Takže to vypadá, že od té doby, co shell po vykonání příkazu
echo foo >>x
uzavřel rouru, ten poll neustále vyhazuje POLLHUP, glib pak poll volá stále dokola a to vytěžuje ten procesor.
Nějaké řešení... Napadlo mě uzavřít zápisovou stranu pomocí shutdown
, nevím, jestli by to fungovalo, ale protože v Pythonu shutdown
jaksi ani není, nebudu se tím vůbec zabývat io_add_watch()
. Taky není zrovna elegantní řešení.
Na Mac OS X by dle příslušné manuálové stránky mohlo pomoct přidat POLLHUP do zachytávaných eventů při volání poll()
, ale na Mac OS X asi nejsme.
Celkem dobré řešení by ale bylo mít neustále tu rouru otevřenou pro zápis, protože ten POLLHUP se objeví zřejmě až když tu rouru uzavře poslední "zapisovatel". Experimentálně ověřeno, funguje, když
fd = os.open("x", os.O_RDONLY | os.O_NONBLOCK)se nahradí za
fd = os.open("x", os.O_RDWR | os.O_NONBLOCK)Zkus to
os.open()
, ale teď aspoň víme proč.)
import gobject
import os
def handler(fd, *args):
st = os.read(fd, 1024)
print st
if st == "":
# Konec souboru - zavrem stary a otevrem novy
os.close(fd)
fd2 = os.open("x", os.O_RDONLY | os.O_NONBLOCK)
gobject.io_add_watch(fd2, gobject.IO_IN | gobject.IO_HUP, handler)
return False
else:
return True
fd = os.open("x", os.O_RDONLY | os.O_NONBLOCK)
gobject.io_add_watch(fd, gobject.IO_IN | gobject.IO_HUP, handler)
gobject.MainLoop().run()
Vzdy po konci souboru skoncit stary io-watch a pridat novy na novem souboru.
Hmm. Jako programator amater a samouk jsem zase koukal, co vsechno se da zjistit. O "strace" jsem do ted nemel potuchy.
Napad se zaviranim a opetovnym otviranim jsem mel taky, ale jak pises, neni to moc elegantni a hlavne mi to fungovalo jenom nekdy. Sem asi tu myslenku asi implementoval nejak blbe, protoze zpusob jakym to napsal Chochi(viz nize) se jevi jako funkcni (testovano).
Nicmene os.RDWR se jevi jako pekne a (aspon zatim) funkcni reseni, takze jsem si vybral tohle.
Dik.
Tiskni
Sdílej: