abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 22:22 | Komunita

    Upozornění pro uživatele Asahi Linuxu: Neaktualizujte macOS na verzi 27 Golden Gate! Apple změnil detekci spouštěcích oddílů. Po aktualizaci oddíl s Asahi Linuxem nevidí. Snad je to jenom chyba.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:11 | Komunita

    Na webu konference Den IPv6, která se konala 4. června v Národní technické knihovně v pražských Dejvicích, jsou nyní k dispozici všechny prezentace (v PDF) a jejich videozáznamy. Organizátory konference byly i letos sdružení CESNET, CZ.NIC a NIX.CZ.

    VSladek | Komentářů: 0
    včera 13:11 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 9.1.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Vypíchnout lze vylepšené vyhledávání nebo podporu Pixel Motion Photos. Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:44 | Pozvánky

    Přihlaste svou přednášku na další ročník konference LinuxDays, který proběhne 3. a 4. října na FIT ČVUT v pražských Dejvicích. Příjem témat poběží do konce prázdnin, pak proběhne veřejné hlasování a následně sestavení programu.

    Petr Krčmář | Komentářů: 2
    včera 04:44 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2.4.68 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 13 zranitelností.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    8.6. 22:44 | IT novinky

    Apple na své vývojářské konferenci WWDC26 (Worldwide Developers Conference, keynote) představil řadu novinek. Vypíchnout lze novou generaci Apple Intelligence a zbrusu novou Siri, která dostala název Siri AI. Kvůli Aktu o digitálních trzích (DMA) však funkce Siri AI nebudou v systémech iOS 27 a iPadOS 27 k dispozici uživatelům v Evropské unii.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.6. 22:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 1.18.0 distribučního frameworku Flatpak (Wikipedie), tj. technologie umožňující distribuovat aplikace v podobě jednoho instalačního souboru na různé linuxové distribuce a jejich různá vydání. Přehled novinek na GitHubu. Vypíchnout lze podporu rozhraní /dev/kfd pro výpočty na kartách AMD (AMDKFD).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.6. 20:44 | Nová verze

    aMule (Wikipedie), tj. multiplatformní klient pro peer-to-peer sdílení souborů pro sítě eD2k and Kademlia, byl po více než pěti letech od vydání poslední verze 2.3.3, vydán v nové major verzi 3.0.0 (GitHub). S novou webovou stránkou a dokumentací.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    8.6. 12:55 | IT novinky

    Byly vyhlášeni vítězové a zveřejněny vítězné zdrojové kódy (YouTube, GitHub) již 29. ročníku soutěže International Obfuscated C Code Contest (IOCCC), tj. soutěže o nejnepřehlednější (nejobfuskovanější) zdrojový kód v jazyce C.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.6. 12:44 | IT novinky

    Evropská komise předložila evropský balíček pro technologickou suverenitu, tedy soubor opatření, která mají posílit kapacity EU v oblasti polovodičů, umělé inteligence, cloudu a open source. To Evropě pomůže stát se lídrem v oblasti umělé inteligence, posílit její digitální autonomii a vytvářet podmínky pro udržitelnější digitální budoucnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (15%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (3%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1856 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: Jakou licenci

    28.8.2010 17:55 Putas
    Jakou licenci
    Přečteno: 337×
    Zdravím,

    vyvíjím software o kterém vím, že ho jednou bude chtít koupit určitá firma. Do té doby ale chci, aby program byl šířen zdarma, mohl si ho kdokoliv kopírovat. Na webových stránkách programu nabídnu možnost přispět na vývoj (Donate).

    1) Jakou licencí mám program opatřit, abych zamezil krádeže software firmou (aby ho nezačala prodávat)?

    2) Licenci chci mít umístěnou na webu. Kdy s ní uživatel musí souhlasit? Při stažení nebo stačí mít poznámku, že software je freeware?

    3) Můžete mi prosím dát odkaz na obecné znění té licence?

    Díky.

    Odpovědi

    Jakub Lucký avatar 28.8.2010 20:40 Jakub Lucký | skóre: 40 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jakou licenci
    Licenci můžete mít teď jakou chcete... Jen v určitém okamžiku provedete přelicencování (a novější verze se budou distribuovat pod jinou licencí)

    Problém s přelicencováním je jen v okamžiku, kdy by vám tam přispěl někdo další, to by pak musel souhlasit s novou licencí
    If you understand, things are just as they are; if you do not understand, things are just as they are.
    28.8.2010 22:18 Putas
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jakou licenci
    Jaká licence je pro mě nejvhodnější (volná distribuce, ale nemodifikovat a nekomerční využití)?
    Jakub Lucký avatar 28.8.2010 22:30 Jakub Lucký | skóre: 40 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jakou licenci
    Není to sice obvyklé, ale můžete použít buď Creative Commons (-NC-ND) nebo prostě "Freeware for noncommercial use"
    If you understand, things are just as they are; if you do not understand, things are just as they are.
    30.8.2010 07:29 devvas
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jakou licenci
    Problém s přelicencováním je jen v okamžiku, kdy by vám tam přispěl někdo další, to by pak musel souhlasit s novou licencí
    Ahoj. Teď taky zrovna řeším licence na svůj php projekt. Rád bych se problémům s přelicencováním vyhnul. Je možné si vývoj vlastní aplikace vést pod jednou licencí a pak pod jinou licencí nechat do projektu přispívat jiné uživatele třeba formou pluginů?
    30.8.2010 13:00 Sten
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jakou licenci
    Tak si projdeme požadavky metodou vylučovací:
    1. Prodávání jinou firmou není krádež, pokud to licence umožňuje. To umožňují všechny svobodné licence (GPL, BSD, …) by design (navíc takové licence umožňují komukoliv převzít vývoj, pokud by váš software od vás ona firma koupila). Na druhou stranu některé svobodné licence způsobí, že samotný prodej se firmě nevyplatí, protože s prvním prodaným kusem se software smí šířit zdarma dále (GPL). Tedy licence musí být uzavřená; to však velmi pravděpodobně omezí počet přispěvatelů peněz a zabrání přispívání do kódu
    2. Podle našeho autorského zákona musí se softwarovou licencí uživatel souhlasit při stažení, protože i samotnou (nepoužívanou) kopii software musí mít licencovanou
    3. Vaše licence by byla uzavřená a i za znění takové licence se často platí (btw. na použití cizí licence musíte mít také licenci :). Bylo by však možné použít Creative Commons BY-NC-ND

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.