Editor kódu Zed (Wikipedie) má nově v sobě integrovaný debugger. Podporuje Rust, C/C++, JavaScript, Go, Python a pomocí rozšíření i další programovací jazyky.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie). Servo mimo jiné nově zvládne animované GIFy.
Nejnovější X.Org X server 21.1.18 a Xwayland 24.1.8 řeší další bezpečnostní chybu.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 210. sraz, který proběhne 20. června od 18:00 v Red Hat Labu na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity na adrese Botanická 68A nebo také online.
Byla vydána nová verze 17 integrovaného vývojového prostředí (IDE) Qt Creator. Podrobný přehled novinek v changelogu.
Open source 3D herní a simulační engine Open 3D Engine (O3DE) byl vydán v nové verzi 25.05.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Nově je implementováno standardizované simulační rozhraní ROS (Robot Operating System) 2.
Nejnovější X.Org X server 21.1.17 a Xwayland 24.1.7 řeší 6 bezpečnostních chyb: CVE-2025-49175, CVE-2025-49176, CVE-2025-49177, CVE-2025-49178, CVE-2025-49179 a CVE-2025-49180. Nils Emmerich je nalezl koncem března a dnes publikoval detaily.
Desktopové prostředí KDE Plasma bylo vydáno ve verzi 6.4 (Mastodon). Přehled novinek i s videi a se snímky obrazovek v oficiálním oznámení. Podrobný přehled v seznamu změn.
UN Open Source Week 2025 probíhá tento týden v sídle Organizace spojených národů v New Yorku. Středeční a čtvrteční jednání bude možné sledovat na UN Web TV.
Byla vydána nová verze 2.50.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 98 vývojářů, z toho 35 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Některé souborové systémy dokáží vrátit typ souboru se jménem ve volání readdir(), takže v mnoha situacích není nutné volat stat()Ale ci sa z toho da ziskat aj velkost a pod. to netusim.
noatime
).
Takže FS stejně musí sáhnout jak do adresářového stromu, tak do inode.To je jasné. Skôr mi ide o to, či nie je možné napr. prečítať pole
direntry
štruktúr jedným volaním, alebo z čítania adresára dostávať handle a na tie potom volať fstat() miesto stat() čo by snáď mohlo byť o chlp rýchlejšie.
Celé ma to zaujíma kvôli tomu, že zisťovanie napr. time stampu a veľkosti súboru z Javy, sú viaceré volania na stat(). Chcem si napísať niečo efektívnejšie cez JNI.
Případně, pokud je těch souborů opravdu hodně, tak zvážit jejich umístění do DBIde o implementáciu backendu, ktorý má stanovený interface a za ním môžem mať napr. SQL databázu, ale v istých situáciách (počas vývoja, testovania, troubleshootingu, ...) je vhodné mať aj súborovú implementáciu. Zvláštne je, že napr. windowsové FindFirstFile() vracia WIN32_FIND_DATA kde už okrem nájdeného mena súboru je aj čas, veľkosť, atribúty ... Vďaka za odozvu.
Tiskni
Sdílej: