Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) upozorňuje na hrozbu spojenou s používáním mobilní aplikace WeChat a její čínské verze Weixin (dále jen WeChat). Ta sbírá velký objem uživatelských dat, a právě to by – v kombinaci se způsobem jejich sběru – mohlo sloužit k přesnému zacílení kybernetických útoků.
LibreQoS je svobodná aplikace vhodná pro poskytovatele internetové připojení pro rezervaci a řízení datových toků zákazníků (QoS - Quality of Service, QoE - Quality of Experience). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2. Aktuální verze je 1.4.
Byla vydána Beta 1 verze KDE 6 (Plasma, Frameworks a Gear) postavené na Qt 6. Testovat lze například v distribuci KDE Neon. Stabilní verze je plánována na konec února 2024. Předchozí velké vydání 5 vylo vydáno téměř před 10 lety (červenec 2014).
Open-source webmail Roundcube se připojil k balíku aplikací Nextcloudu. Převzetí firmou Nextcloud ale plánováno není, pouze integrace a podpoření vývoje.
Stability AI představila SDXL Turbo, tj. umělou inteligenci pro generování obrázků z textového popisu v reálném čase, viz ukázka na YouTube.
Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána v nové major verzi 6. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení a na GitHubu (6.0.0, 6.0.1).
Dobrý den,
mám takový cíl naučit se slušně programovat v jazyce C. Vybral jsem si k tomu knížku "Učíme se programovat v jazyce C" od Václava Kadlece (vydalo CP Books, a.s. v roce 2005).
Problém je, že se mi zdá, že v této knize jsou chyby v tabulce uvádějící celočíselné datové typy -- konkrétně názvy datových typů. Vím, že velikost závisí na překladači, resp. platformě...
Chtěl bych tedy poprosit, zda by nebyl někdo ochotný uvést zde celočíselné datové typy podle ANSI C + kolik bajtů zabírají v rámci GCC, resp. jaký mají rozsah.
Předem děkuju za všechny odpovědi.
Řešení dotazu:
#include <stdio.h>
int main(int argc,char *argv[])
{
printf("sizeof(int)==%d\n",sizeof(int));
return 0;
}
* presnejšie koľko char-ov sa vojde na miesto, ktoré zaberá jeden int (ignorujúc zarovnávanie a pod.)
short <= int <= long
Přičemž short zabírá obvykle 1 byte.
Pokud bys chtěl typ, který má přesný počet bitů, použij některý z následujících typů
Tyto ale nejsou (AFAIK) součástí standardního ANSI C.
(u)intN_t
, ale pouze (u)int_leastN_t
.
Děkuju všem za odpovědi. Jsem moudřejší.
Tiskni
Sdílej: