Bylo oznámeno vydání Fedora Linuxu 44. Ve finální verzi vychází šest oficiálních edic: Fedora Workstation a Fedora KDE Plasma Desktop pro desktopové, Fedora Server pro serverové, Fedora IoT pro internet věcí, Fedora Cloud pro cloudové nasazení a Fedora CoreOS pro ty, kteří preferují neměnné systémy. Vedle nich jsou k dispozici také další atomické desktopy, spiny a laby. Podrobný přehled novinek v samostatných článcích na stránkách
… více »David Malcolm se na blogu vývojářů Red Hatu rozepsal o vybraných novinkách v GCC 16, jež by mělo vyjít v nejbližších dnech. Vypíchnuta jsou vylepšení čitelnosti chybových zpráv v C++, aktualizovaný SARIF (Static Analysis Results Interchange Format) výstup a nová volba experimental-html v HTML výstupu.
Byla vydána verze R14.1.6 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání, podrobnosti v seznamu změn.
Jon Seager z Canonicalu včera na Ubuntu Community Hubu popsal budoucnost AI v Ubuntu. Dnes upřesnil: AI nástroje budou k dispozici jako Snap balíčky, vždy je může uživatel odinstalovat. Ve výchozím nastavení budou všechny AI nástroje používat lokální AI modely.
Nový ovladač Steam Controller jde do prodeje 4. května. Cena je 99 eur.
Greg Kroah-Hartman začal používat AI asistenta pojmenovaného gkh_clanker_t1000. V commitech se objevuje "Assisted-by: gkh_clanker_t1000". Na social.kernel.org publikoval jeho fotografii. Jedná se o Framework Desktop s AMD Ryzen AI Max a lokální LLM.
Ubuntu 26.10 bude Stonking Stingray (úžasný rejnok).
Webový prohlížeč Dillo (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.3.0. S experimentální podporou FLTK 1.4. S příkazem dilloc pro ovládání prohlížeče z příkazové řádky. Vývoj prohlížeče se přesunul z GitHubu na vlastní doménu dillo-browser.org (Git).
Byl publikován přehled dění a novinek z vývoje Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon. Vývojáři v přehledu vypíchli vylepšenou instalaci, podporu senzoru okolního světla, úsporu energie, opravy Bluetooth nebo zlepšení audia. Vývoj lze podpořit na Open Collective a GitHub Sponsors.
raylib (Wikipedie), tj. multiplatformní open-source knihovna pro vývoj grafických aplikací a her, byla vydána ve verzi 6.0.
/usr/lib/gcc/i486-linux-gnu/4.4.3/libgfortranbegin.a(fmain.o): In function `main': (.text+0x27): undefined reference to `MAIN__' collect2: ld returned 1 exit statusSnazil jsem se o kompilaci pomoci fort77 a gfortran a nic. Osobne si myslim, ze chyba bude nejaka formalni blbost, nicmene nemuzu prijit na to jaka. S fortranem delam poprve. V priloze prikladam program. Budu rad za objasneni, kde je chyba, pripadne aspon za informaci, jestli vam to jde/nejde zkompilovat. Diky Kalisek
Řešení dotazu:
gfortran -c -o out.o rootls.fA ještě inspirace pro tu numerickou část. Doporučuju se taky podívat na netlib.org, přesnějí na lapack a minpack.
For any given input file, the file name suffix determines what kind of
compilation is done:
file.f
fil
file.f
file.for
file.ftn
Fixed form Fortran source code which should not be preprocessed.
file.F
file.FOR
file.fpp
file.FPP
file.FTN
Fixed form Fortran source code which must be preprocessed (with the
traditional preprocessor).
file.f90
file.f95
file.f03
file.f08
Free form Fortran source code which should not be preprocessed.
file.F90
file.F95
file.F03
file.F08
Free form Fortran source code which must be preprocessed (with the
traditional preprocessor).e.for
file.ftn
Fixed form Fortran source code which should not be preprocessed.
file.F
file.FOR
file.fpp
file.FPP
file.FTN
Fixed form Fortran source code which must be preprocessed (with the
traditional preprocessor).
file.f90
file.f95
file.f03
file.f08
Free form Fortran source code which should not be preprocessed.
file.F90
file.F95
file.F03
file.F08
Free form Fortran source code which must be preprocessed (with the
traditional preprocessor).
na ten gfortran (=g95) nakonec dojde, ale tohle me pripada mnohem korektnejsi cesta vyvoje s ohledem na ostatni spolutvurce programu a hlavne vzhledem ke fotranovske zpetne kompatibilite.
opps, omlouvam se, zrovna dneska jsem na tohle narazil: pro kompilaci je volani pres gcc v poradku, ale pokud se neco linkuje, je potreba volat pres gfortran. http://gcc.gnu.org/ml/fortran/2007-08/msg00004.html
Tiskni
Sdílej: