Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Ahoj
chcel by som v rámci c++ programu meniť a zistovať prioritu procesu.
Z manuálu:
int getpriority(int which, id_t who);
The which argument may be one of the following values: PRIO_PROCESS, PRIO_PGRP, or PRIO_USER, indicating that the who argument is to be interpreted as a process ID, a process group ID, or an effective user ID, respectively.
V mojom programe si zistim z /proc/ PID bežiacich procesov. To je to "who". id_t by mal byť typ z <sys/types.h>. prvá otázka je ako konvertujem string - názov adresára na typ id_t? Na int to konvertovať dokážem.
Druhá otázka - ked mám PID procesu ako zistím to "which" (PRIO_PROCESS, PRIO_PGRP, or PRIO_USER). A osobne sa mi táto informácia zdá nadbytočná, PID by malo byť dostatočné...
Vopred vďaka za odpoved
which
- ak ťa zaujíma priorita procesu, tak použi PRIO_PROCESS. Je to predsa jasne napísané v getpriority(2)
Ak which je PRIO_PROCESS, tak do who
vkladáš PID. Pid je číslo. Skonvertovať reťazec (meno adresára) na číslo môžno napríklad pomocou atoi(3) alebo sscanf()
PRIO_PROCESS
predsa je číslo. Konkrétne 0.
no z môjho začiatočníckeho pohľadu premenná PRIO_PROCES neexistuje a nemá žiadnu hodnotu.
Ano, neexistuje. Ale existuje makro toho jména a to expanduje na nulu. Což vás ovšem zajímat nemusí, vám stačí vědět, že když použijete tuto konstantu, bude se to chovat určeným způsobem.
tak dalšie dve možnosti: PRIO_PGRP a PRIO_USER majú iné hodnoty, predpokladám...
Samozřejmě. Podívejte se do toho hlavičkového souboru a budete mít jasno.
Tiskni
Sdílej: