Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
public class SVG {
private static final SVG INSTANCE = new SVG();
private SVGGraphics2D svg;
private SVG() {
DOMImplementation domImpl =
GenericDOMImplementation.getDOMImplementation();
String svgNS = "http://www.w3.org/2000/svg";
Document document = domImpl.createDocument(svgNS, "svg", null);
svg = new SVGGraphics2D(document);
System.out.println("hello");
}
public static SVG getInstance() {
return INSTANCE;
}
public SVGGraphics2D getSVG() {
return svg;
}
}
Keď ale zavolám Graphics2D g2d = SVG.getInstance().getSVG()
, dostanem null. Viete mi poradiť?
Řešení dotazu:
null
dostával – můžete z jednoho vlákna volat getSVG()
dřív, než v druhém vlákně doběhne konstruktor. Pak by bylo potřeba použít synchronizaci.
synchronized (A.class) { ... }
), a synchronizovaný blok má bariéru na začátku i na konci. Zkusil jsem si to najít a ve třetím vydání JLS je to v kapitole 12.4.2.
Inicializace tridy muze probehnout pouze v jednom vlakne, viz specifikace.To máte pravdu, ale to neříká vůbec nic o tom, co v tu chvíli mohou nebo nemohou dělat jiná vlákna.
S zadnymi pametovymi barierami to nesouvisi.Ale souvisí, jedině díky paměťovým bariérám to probíhá tak, jak psal Jehovista a Ladicek. Každá třída má příznak, zda právě probíhá inicializace, a přístup k tomuto příznaku je synchronizován. Takže na konci inicializace třídy musí nejprve doběhnout všechny části inicializace i z pohledu jiných vláken (a jiných procesorů), teprve pak může být získán zámek a zrušen příznak, že probíhá inicializace. Pokud během inicializace jiné vlákno chce třídu inicializovat, zjistí podle příznaku, že už inicializaci provádí jiné vlákno, a čeká na její dokončení (opět přes
wait()
, takže je tam paměťová bariéra).
V tomto konkretnim pripade nemuze getInstance nikdy vratit null, protoze metoda se muze zavolat az po inicializaci, ve ktere se do promenne INSTANCE prirazuje vysledek volani new, ktery nemuze byt nikdy null.To zjevně není pravda – během inicializace se volá metoda-konstruktor, s jejím voláním nemůžete čekat, než proběhne celá inicializace a tedy zároveň proběhne celá tato metoda. Pokud by se vám konstruktor nezdál jako typický příklad metody, představte si volání
SVG.getInstance()
v rámci volání toho konstruktoru.
Tiskni
Sdílej: