Josef Průša informuje o nových verzích firmwarů pro tiskárny Original Prusa, 5.0.0 pro MK4 a MK3.9 a 5.1.0-alpha1 pro MINI, díky kterým jsou tiskárny mnohem rychlejší.
Mastodon (Wikipedie), svobodná federalizovaná sociální síť, byl vydán ve verzi 4.2. Z novinek je vypíchnuto vylepšené vyhledávání.
Ben Hawkes publikoval pod názvem The WebP 0day analýzu bezpečnostní chyby CVE-2023-4863 v knihovně WebP / libwebp s řadou zajímavých odkazů. Pravděpodobně se jedná o stejnou chybu jako BLASTPASS (CVE-2023-41064 a CVE-2023-41061) v macOS, iOS, iPadOS a watchOS. Zpracování (zobrazení) speciálně připraveného obrázku nebo přílohy vedlo ke spuštění útočníkem připraveného kódu.
Myš je pro kočku: Prohlížeče je dalším dílem ze série článků Myš je pro kočku, kde Edvard Rejthar ukazuje, jak lze počítač ovládat bez myši. Používáte ve webových prohlížečích zkratky Ctrl+(Shift)+Tab, Ctrl+(Shift)+PgDn/PgUp, F6, (Shift)+Alt+Enter nebo F7?
Vývojáři mobilní Datovky prosí o pomoc s testováním beta verze mobilní Datovky s novým grafickým rozhraním, podporou pro tmavý režim a podporou pro VoDZ. Aplikace je zatím dostupná pouze pro zařízení Android a je umístěna v samostatném instalačním kanále Datovka Beta. Tento kanál slouží pro testovaní nové funkcionality a grafického uživatelského rozhraní. Datovka Beta se instaluje jako samostatná aplikace s vlastními daty, která
… více »Harlequin byl vydán ve verzi 1.0.0. Jedná se o TUI (Text User Interface) IDE (Integrated Development Environment) k systému pro správu SQL OLAP databází DuckDB.
Po roce a půl od představení DALL·E 2 představila společnost OpenAI novou verzi DALL·E 3 svého AI systému pro generování "realisticky vypadajících obrázků nebo uměleckých děl" na základě popisu v přirozeném jazyce, viz příklad "kosmonaut na koni fotorealisticky". Jednou z novinek je integrace s ChatGPT.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 133 (pdf) a HackSpace 70 (pdf).
Po půl roce vývoje od vydání verze 44 bylo vydáno GNOME 45 s kódovým názvem Rīga. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube. Jednou z nejviditelnějších změn je odstranění tlačítka Činnosti (Activities) v levém horním rohu. Nově je tam indikátor ploch. Výchozím prohlížečem obrázků je nově Loupe, nahradil Eye of GNOME (eog). Novou aplikací pro práci s webovou kamerou je Snapshot, nahradil Cheese. Rozšíření GNOME Shellu fungující v předchozích verzích nejsou s verzí 45 kompatibilní.
Linux Foundation představila a zaštítila svobodný a otevřený fork Terraformu s názvem OpenTofu. Ten vznikl pod původním názvem OpenTF jako reakce na přelicencování Terraformu na BSL (Business Source License) společností HashiCorp.
public class SVG {
private static final SVG INSTANCE = new SVG();
private SVGGraphics2D svg;
private SVG() {
DOMImplementation domImpl =
GenericDOMImplementation.getDOMImplementation();
String svgNS = "http://www.w3.org/2000/svg";
Document document = domImpl.createDocument(svgNS, "svg", null);
svg = new SVGGraphics2D(document);
System.out.println("hello");
}
public static SVG getInstance() {
return INSTANCE;
}
public SVGGraphics2D getSVG() {
return svg;
}
}
Keď ale zavolám Graphics2D g2d = SVG.getInstance().getSVG()
, dostanem null. Viete mi poradiť?
Řešení dotazu:
null
dostával – můžete z jednoho vlákna volat getSVG()
dřív, než v druhém vlákně doběhne konstruktor. Pak by bylo potřeba použít synchronizaci.
synchronized (A.class) { ... }
), a synchronizovaný blok má bariéru na začátku i na konci. Zkusil jsem si to najít a ve třetím vydání JLS je to v kapitole 12.4.2.
Inicializace tridy muze probehnout pouze v jednom vlakne, viz specifikace.To máte pravdu, ale to neříká vůbec nic o tom, co v tu chvíli mohou nebo nemohou dělat jiná vlákna.
S zadnymi pametovymi barierami to nesouvisi.Ale souvisí, jedině díky paměťovým bariérám to probíhá tak, jak psal Jehovista a Ladicek. Každá třída má příznak, zda právě probíhá inicializace, a přístup k tomuto příznaku je synchronizován. Takže na konci inicializace třídy musí nejprve doběhnout všechny části inicializace i z pohledu jiných vláken (a jiných procesorů), teprve pak může být získán zámek a zrušen příznak, že probíhá inicializace. Pokud během inicializace jiné vlákno chce třídu inicializovat, zjistí podle příznaku, že už inicializaci provádí jiné vlákno, a čeká na její dokončení (opět přes
wait()
, takže je tam paměťová bariéra).
V tomto konkretnim pripade nemuze getInstance nikdy vratit null, protoze metoda se muze zavolat az po inicializaci, ve ktere se do promenne INSTANCE prirazuje vysledek volani new, ktery nemuze byt nikdy null.To zjevně není pravda – během inicializace se volá metoda-konstruktor, s jejím voláním nemůžete čekat, než proběhne celá inicializace a tedy zároveň proběhne celá tato metoda. Pokud by se vám konstruktor nezdál jako typický příklad metody, představte si volání
SVG.getInstance()
v rámci volání toho konstruktoru.
Tiskni
Sdílej: