Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
public class SVG {
private static final SVG INSTANCE = new SVG();
private SVGGraphics2D svg;
private SVG() {
DOMImplementation domImpl =
GenericDOMImplementation.getDOMImplementation();
String svgNS = "http://www.w3.org/2000/svg";
Document document = domImpl.createDocument(svgNS, "svg", null);
svg = new SVGGraphics2D(document);
System.out.println("hello");
}
public static SVG getInstance() {
return INSTANCE;
}
public SVGGraphics2D getSVG() {
return svg;
}
}
Keď ale zavolám Graphics2D g2d = SVG.getInstance().getSVG()
, dostanem null. Viete mi poradiť?
Řešení dotazu:
null
dostával – můžete z jednoho vlákna volat getSVG()
dřív, než v druhém vlákně doběhne konstruktor. Pak by bylo potřeba použít synchronizaci.
synchronized (A.class) { ... }
), a synchronizovaný blok má bariéru na začátku i na konci. Zkusil jsem si to najít a ve třetím vydání JLS je to v kapitole 12.4.2.
Inicializace tridy muze probehnout pouze v jednom vlakne, viz specifikace.To máte pravdu, ale to neříká vůbec nic o tom, co v tu chvíli mohou nebo nemohou dělat jiná vlákna.
S zadnymi pametovymi barierami to nesouvisi.Ale souvisí, jedině díky paměťovým bariérám to probíhá tak, jak psal Jehovista a Ladicek. Každá třída má příznak, zda právě probíhá inicializace, a přístup k tomuto příznaku je synchronizován. Takže na konci inicializace třídy musí nejprve doběhnout všechny části inicializace i z pohledu jiných vláken (a jiných procesorů), teprve pak může být získán zámek a zrušen příznak, že probíhá inicializace. Pokud během inicializace jiné vlákno chce třídu inicializovat, zjistí podle příznaku, že už inicializaci provádí jiné vlákno, a čeká na její dokončení (opět přes
wait()
, takže je tam paměťová bariéra).
V tomto konkretnim pripade nemuze getInstance nikdy vratit null, protoze metoda se muze zavolat az po inicializaci, ve ktere se do promenne INSTANCE prirazuje vysledek volani new, ktery nemuze byt nikdy null.To zjevně není pravda – během inicializace se volá metoda-konstruktor, s jejím voláním nemůžete čekat, než proběhne celá inicializace a tedy zároveň proběhne celá tato metoda. Pokud by se vám konstruktor nezdál jako typický příklad metody, představte si volání
SVG.getInstance()
v rámci volání toho konstruktoru.
Tiskni
Sdílej: