Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
@vars = sort @{$dailyvars{$_}};Pokud bych měl tedy uloženy odchylky v podobném poli jako hodnoty, a tímto způsobem zamíchám s jejich pořadím,tak už nepřísluší například pátý prvek pole vars k pátému prvku pole odchylek. Principielně je snad řešení snadné, prostě kromě hodnot je třeba naskládat do pole @{dailyvars{1}} ještě odkazy na konkrétní prvky pole odchylek a na ty se potom odvolávat. Já jsem ale v Perlu doccela nováček a netuším jak tohle zapsat nebo mě nenapadá nějaké snažší řešení. Děkuji za každou radu. Celý výpis kódu je zde
while (<>) { if (/^#/) { next; } /([\d-]+) (\d+) ([\d\.]+) ([\d\.]+)/ or die "daily_median.pl: Error processing line: $_"; if (! exists $dailyvars{$1}) { @{$dailyvars{$1}} = ( $3 ); $count{$1} = 1; } else { push @{$dailyvars{$1}}, $3; $count{$1} += 1; } } foreach (sort keys %dailyvars) { @vars = sort @{$dailyvars{$_}}; $n = $#vars + 1; if ($n % 2 == 1) { $median = $vars[($n - 1) / 2]; } else { $median = ($vars[$n / 2] + $vars[$n / 2 - 1]) / 2; } print $_ . " $median " . $count{$_} . "\n"; }
Řešení dotazu:
if (! exists $dailyvars{$1}) { @{$dailyvars{$1}} = ({var => $3, odchylka => $4}); $count{$1} = 1; } else { push @{$dailyvars{$1}}, {var => $3, odchylka => $4}; $count{$1} += 1; } ... @vars = sort { $a->{var} <=> $b->{var} } (@{$dailyvars{$_}}); ... $median = $vars[($n - 1) / 2]->{var};A další změny analogicky. Vtip je v tom, že do $dailyvars{$den} neukládáš jen hodnoty, ale ukazatele na hash, který má dva klíče: var a odchylka. Tím si podržíš ty přidružené hodnoty pospolu. Doufám, že je to trochu srozumitelné, spěchám, tak to vysvětluju tak nějak narychlo a ne moc exaktně. Podívej se do manuálu na sort, tam uvidíš, že to, co dávám do prvních složených závorek, je funkce, která určuje, podle čeho se bude třídit.
popř. něco takového
use 5.010;
use warnings;
use strict;
my %dailyvars;
while (<>) {
next if /^#/; #ignoruj komentáře
/(?<date>[\d-]+) \d+ (?<var>[\d\.]+) (?<odchylka>[\d\.]+)/ #rozeber řádek
or die "daily_median.pl: Error processing line: $_";
push @{ $dailyvars{ $+{date} }{vars} },
$+{var}; #přidej hodnotu mezi hodnoty
push @{ $dailyvars{ $+{date} }{'odchylky'} },
$+{odchylka}; #přidej odchylku mezi odchylky
$dailyvars{ $+{date} }{count}++; #přičti k počtu 1
}
foreach ( sort keys %dailyvars ) { #pro všechny dny (seřazené)
my $median;
my @vars = sort { $a <=> $b } @{ $dailyvars{$_}{vars} }; #srovnej hodnoty
my $n = @vars; #počet hodnot;
if ( $n % 2 == 1 ) {
$median = $vars[ ( $n - 1 ) / 2 ]
; #vypočti median pro sudý počet hondot
}
else {
$median = ( $vars[ $n / 2 ] + $vars[ $n / 2 - 1 ] )
/ 2; #vypočti median pro lichý počet hodnot
}
#vypiš výsledek
say $_
. "\tmedian: $median "
. "\tpocet: $dailyvars{$_}{count} "
. "\todchylky: @{ $dailyvars{$_}{odchylky} }";
}
Tiskni
Sdílej: