Byly rozdány Ceny Velkého bratra (Big Brother Awards) za rok 2022 pro největší slídily pořádané nevládní organizací Iuridicum Remedium. Dlouhodobý slídil: Microsoft. Firemní slídil: Seznam. Úřední slídil: Nejvyšší správní soud. Výrok Velkého bratra: Marian Jurečka. Pozitivní cena: NoLog.
Byla představena online vzdělávací platforma Ada Computer Science pro učitele, studenty a kohokoli, kdo se zajímá o informatiku. Stojí za ní Raspberry Pi Foundation a Univerzita v Cambridgi.
GitHub má nový RSA SSH klíč. Předchozí soukromý klíč byl krátce vystaven na GitHubu.
Společnost Framework Computer představila (YouTube) nové modulární notebooky: Laptop 13 s Intel Core nebo AMD Ryzen a Laptop 16 (YouTube).
Bylo vydáno Ubuntu 20.04.6 LTS, tj. šesté opravné vydání Ubuntu 20.04 LTS s kódovým názvem Focal Fossa. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v přehledu změn.
Připojit neznámý USB flash disk do počítače může být nebezpečné. Dokonce může jít i o život. Někdo rozeslal ekvádorským novinářům USB flash disky, které po připojení do počítače explodují [BBC, Twitter].
Byla vydána nová verze 7.4 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu.
Byla vydána verze 11.0 s kódovým jménem Aramo linuxové distribuce Trisquel GNU/Linux. Založena je na Ubuntu 22.04 LTS a podporována bude do roku 2027. Trisquel patří mezi svobodné distribuce doporučované Nadací pro svobodný software (FSF).
Mozilla založila startup Mozilla.ai a vložila do něj 30 milionů dolarů. Cílem je vývoj důvěryhodné, nezávislé a open source AI.
Po půl roce vývoje od vydání verze 43 bylo vydáno GNOME 44 s kódovým názvem Kuala Lumpur. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube.
$jmeno = "Petr"; switch ($jmeno){ case "Honza" : echo("Honza"); break; case "Jiří" : echo("Jiří"); break; default : echo("Petr"); }Pokud je toho více tak použít if a cyklus for.
for($c=1; $c<100; $c++){ if($seznam[$c] == $slovo) { echo ("našel jsem slovo ". $slovo); break; } }
Out of index! :)$c=1; $c<100; $c++
count($arr)
(a navíc se snad čísluje od 0, ne?)
$a = array(1 => 'pepa','franta'); $c = count($a); for($i=1;$i<=$c;$i++) echo $a[$i] . "\n";…ne že bych to obvykle dělal… :)
foreach
foreach()
, ani zdaleka neznamená, že se musí za každou cenu použít.
foreach
je obvykle nepatrně rychlejší prochází-li nějaké pole polí apod.
for
je obvykle nepatrně rychlejší procházíme-li pole například čísel.for
,
a zas pokud máme pole asociativní (nebo potřebujeme znát klíč a současně hodnotu), je obvykle vhodnější použít foreach (samozřejmně nemusíme, vytáhneme si klíče a procházíme ty).
for
je například pro mně mnohem jednoduší, bo je ve většině jazyků stejný.for
a dobré používat foreach
, když každé je trochu vhodnější na něco jiného a obě jsou to platné konstrukce jazyka?
for
“.for
je daleko vhodnější.Napadají mne dvě možnosti:
in_array()
.Nejste-li schopen realizovat ani jednu z těchto variant (samozřejmě vám to nemusí nutně trvat celých pět minut) a nejste-li ani ochoten udělat něco proto, abyste byl, doporučuji zamyslet se, je-li programování pro vás vhodnou činností. Jinak tady totiž podobně "zapeklitých" problémů budete řešit nejméně deset denně.
$slova = array("slovo", "jiné slovo", "praha"); var_dump(in_array("slovo", $slova)); var_dump(in_array("false", $slova));
$name2num = array("pondeli" => 1, "utery" => 2, "streda" => 3, "ctvrtek" => 4, "patek" => 5, "sobota" => 6, "nedele" => 7);a preklad je jednoduse vyhledani klice
$nazevdne = "pondeli"; $cislodne = $name2num[$nazevdne];Pokud potrebujes pro kazde slovo delat neco jineho, musis prochazet pole rucne cyklem (pres foreach je to jednodussi nez for a cisleny index) nebo udelat switch, jak bylo receno vyse.
$name2num = array( "pondeli" => "funkce1", "utery" => "funkce1", "streda" => "funkce1", "ctvrtek" => "funkce2", "patek" => "funkce2", "sobota" => "funkce3", "nedele" => "funkce3" ); $nazevdne = "pondeli"; function funkce1($param){ var_dump(__FUNCTION__); var_dump($param); } function funkce2($param){ var_dump(__FUNCTION__); var_dump($param); } function funkce3($param){ var_dump(__FUNCTION__); var_dump($param); } if (isset($name2num[$nazevdne]) && is_callable($name2num[$nazevdne])) call_user_func($name2num[$nazevdne],$nazevdne);
Tiskni
Sdílej: