Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
$jmeno = "Petr"; switch ($jmeno){ case "Honza" : echo("Honza"); break; case "Jiří" : echo("Jiří"); break; default : echo("Petr"); }Pokud je toho více tak použít if a cyklus for.
for($c=1; $c<100; $c++){ if($seznam[$c] == $slovo) { echo ("našel jsem slovo ". $slovo); break; } }
Out of index! :)$c=1; $c<100; $c++
count($arr)
(a navíc se snad čísluje od 0, ne?)
$a = array(1 => 'pepa','franta'); $c = count($a); for($i=1;$i<=$c;$i++) echo $a[$i] . "\n";…ne že bych to obvykle dělal… :)
foreach
foreach()
, ani zdaleka neznamená, že se musí za každou cenu použít.
foreach
je obvykle nepatrně rychlejší prochází-li nějaké pole polí apod.
for
je obvykle nepatrně rychlejší procházíme-li pole například čísel.for
,
a zas pokud máme pole asociativní (nebo potřebujeme znát klíč a současně hodnotu), je obvykle vhodnější použít foreach (samozřejmně nemusíme, vytáhneme si klíče a procházíme ty).
for
je například pro mně mnohem jednoduší, bo je ve většině jazyků stejný.for
a dobré používat foreach
, když každé je trochu vhodnější na něco jiného a obě jsou to platné konstrukce jazyka?
for
“.for
je daleko vhodnější.Napadají mne dvě možnosti:
in_array()
.Nejste-li schopen realizovat ani jednu z těchto variant (samozřejmě vám to nemusí nutně trvat celých pět minut) a nejste-li ani ochoten udělat něco proto, abyste byl, doporučuji zamyslet se, je-li programování pro vás vhodnou činností. Jinak tady totiž podobně "zapeklitých" problémů budete řešit nejméně deset denně.
$slova = array("slovo", "jiné slovo", "praha"); var_dump(in_array("slovo", $slova)); var_dump(in_array("false", $slova));
$name2num = array("pondeli" => 1, "utery" => 2, "streda" => 3, "ctvrtek" => 4, "patek" => 5, "sobota" => 6, "nedele" => 7);a preklad je jednoduse vyhledani klice
$nazevdne = "pondeli"; $cislodne = $name2num[$nazevdne];Pokud potrebujes pro kazde slovo delat neco jineho, musis prochazet pole rucne cyklem (pres foreach je to jednodussi nez for a cisleny index) nebo udelat switch, jak bylo receno vyse.
$name2num = array( "pondeli" => "funkce1", "utery" => "funkce1", "streda" => "funkce1", "ctvrtek" => "funkce2", "patek" => "funkce2", "sobota" => "funkce3", "nedele" => "funkce3" ); $nazevdne = "pondeli"; function funkce1($param){ var_dump(__FUNCTION__); var_dump($param); } function funkce2($param){ var_dump(__FUNCTION__); var_dump($param); } function funkce3($param){ var_dump(__FUNCTION__); var_dump($param); } if (isset($name2num[$nazevdne]) && is_callable($name2num[$nazevdne])) call_user_func($name2num[$nazevdne],$nazevdne);
Tiskni
Sdílej: