Byla vydána verze 5.0 webového aplikačního frameworku napsaného v Pythonu Django (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
TuxClocker je Qt GUI nástroj pro monitorování a nastavování (přetaktovávání) hardwaru na Linuxu. Aktuální verze je 1.4.0. Z novinek lze vypíchnout monitorování využití AMD a NVIDIA VRAM nebo sledování spotřeby energie procesorů AMD a Intel.
O víkendu (15:00 až 23:00) probíhá EmacsConf 2023, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji lze na stránkách konference. Záznamy jsou k dispozici přímo z programu.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
…nemusíš vedieť programovať…Mozna by sis mel precist na co odpovidas.
…aspoň som to tak vyrozumel z otázky…A kteremu ze slov …potřeboval bych se rychle naučit programovat… jsi neporozumel?
python
a psát příkazy) a přitom je velice dobře použitelný i na normální, plnohodnotné programy. Kdybys chtěl někdy v budoucnu začít s webovýma aplikacema, tak nemusíš přecházet na jiný jazyk, stačí si vybrat některý z webových frameworků pro Python a programovat v něm. Na web je Python taky jeden z nejlepších. Má prostě široké spektrum využití.
C je dobré na pochopení nízkoúrovňovějších věcí přímo souvisejích s OS a hardwarem, ale na úplný začátek asi ne (zvlášť pokud chceš co nejdřív vytvořit něco užitečného), protože málo věcí řeší za tebe a je velice snadné se s ním "střelit do nohy"; standardní knihovna C je jenom takový nutný základ a na cokoliv složitějšího je potřeba si obstarat další knihovny nebo si naprogramovat vlastní; C je velice jednoduchý jazyk a dost užitečných věcí, které jsou součástí Pythonu (objektové programování, vyjímky, prostory jmen, iterátory, lambda výrazy, ...), v C vůbec není a dají se v něm jenom nešikovně simulovat.
lasuju pro Qt, protože v GNOME i KDE vypadá nativně, což se o GTK+ říci nedá. I na jiných platformách (Windows, Mac OS X) vypadá lépe než GTK+. Navíc Qt není jen GUI, ale řeší i práci se sítí, vlákna, atd...Tvrzení, že Qt umí vypadat jako GTK+ a GTK+ neumí vypadat jako Qt tak úplně nestíhám.
…potřeboval bych se rychle naučit programovat…Nikdo se tady snad nesměje tomu, že se tazatel chce naučit programovat. Ale „rychle“? Programování neni jen soubor znalostí (veliký) ale taky stav mysli. Znalosti se přinejhorším dají „našprtat“, ale styl myšlení přidje jen s praxí. Rychlé osvícení není. Abych byl taky trochu konstruktivní, i v tomto směru existuje dokumentace
The wise programmer is told about Tao and follows it. The average programmer is told about Tao and searches for it. The foolish programmer is told about Tao and laughs at it. If it were not for laughter, there would be no Tao.
Bezi to zarucene na vsech platformach.Tak to je hodně dobrý vtip. Teda, sice každá platforma o sobě tvrdí, že tyto technologie podporují, ale liší se verze, míra podpory i chyby. A ve webových prohlížečích je enormní množství rozdílů a chyb, a to nemluvím z daleka jen o MSIE.
Tiskni
Sdílej: