Jack Dorsey představil (𝕏, Nostr) svůj nový projekt bitchat. Jedná se o bezpečnou decentralizovanou peer-to-peer aplikaci pro zasílání zpráv bez potřeby internetu, serverů a telefonních čísel. Využívá se Bluetooth Mesh Network. Detaily v technické dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Unlicense.
Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Řešení dotazu:
A co od nás očekáváte? Že vás politujeme? S informacemi, které jste poskytl, se totiž bohužel víc udělat nedá…
A teď vážně: sudo
v úlohách spouštěných přes cron použít lze, takže pokud nenapíšete, co konkrétně jste použil jako úlohu v cron tabulce a jak konkrétně vypadalo pravidlo v sudoers
, těžko se dočkáte nějaké užitečné rady.
pavel ALL=NOPASSWD: /sbin/ifconfigNefunguje mi nic - např. skript:
#!/bin/bash sudo /sbin/ifconfig >/home/pavel/vypisifconfigSpustím v konzole, ale nespustí se v cronu.
/etc/cron.*
se spouští pod rootem – alespoň to tak myslím platí v běžných implementacích cronu. Takže vaše použití sudo
pro získání práv roota mi připadá zbytečné.
Mimochodem, ifconfig
se na Linuxu používal naposledy s jádry řady myslím 2.0, takže už je asi deset nebo patnáct let zastaralý a nemusí fungovat správně. Místo toho byste měl používat příkaz ip
z balíku iproute2
.
-x
'.
Změnil jsem jen jméno uživatele a domácí adresář a přesně takhle mi to funguje, takže chybu nejspíš děláte někde jinde. Opravdu vypadá váš příklad přesně takto? Máte správně nastavená všechna potřebná práva?
Mimochodem: ifconfig
není dobrý příklad. Za prvé by se už dvanáct let neměl v Linuxu používat, za druhé při spuštění bez parametrů funguje i pod normálním uživatelem. A druhá poznámka: pište, prosím, "nespustí se" pouze v případě, že jste si jistý, že se ten skript opravdu nespustí (pak by ale problém nemohl být v použití sudo
), ne pokud se spustí, ale nedělá to, co od něj očekáváte.
/etc/sudoersuvedene
Defaults requiretty
ak hej, staci zakomentovat...
Tak jsem si tam schválně zkusil tuto direktivu přidat a sudo pak vypíše chybové hlášení:
sudo: sorry, you must have a tty to run sudo
Takže poučení pro příště zní: číst chybová hlášení a pokud jim nerozumíte, přidat je do dotazu.
Tiskni
Sdílej: