Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Dobrý večer.
Dovolte mi, abych položil jeden hypotetický dotaz:
Vytvořím program, u kterého chci, aby se s některými funkcemi odkazoval na externí knihovnu.
Teď mám dvě možnosti:
1) vytvořit si vlastní knihovnu s potřebnými funkcemi
2) použít již někým vytvořenou knihovnu
Můj dotaz zní:
Jakým způsobem, jak a kde, mohu zjistit, v jaké knihovně se nachází funkce, kterou potřebuji? Nebo, jak obecně mohu zjistit, jaké funkce ta či ona knihovna obsahuje?
Za případné odpovědi děkuji. Rosťa.
Řešení dotazu:
Takto asi bude v mnoha případech lepší, než sáhodlouze googlit, si tu knihovnu napsat sám.Pokud tvá knihovna má obsahovat funkce typu spojení řetězců, tak může být snadné si ji napsat sám. Na druhé straně takovéhle věci jsou nashormážděné v knihovnách utilit typu GLib a není zapotřebí na každou hledat jinou knihovnu. Pokud má tvá knihovna obsahovat funkce pro raytracing, FFT a HTTPS klienta, tak se vyplatí hledat. Ale jelikož nejsi ochoten ani naznačit, co bys potřeboval za funkce, nejspíš jen tak blábolíš, takže je to vlastně jedno.
Spíše jsem myslel, jestli neexistuje "něco" jako centrální databáze knihovenKdyž jste nějakou knihovnu vytvořil, nahlásil jste ji do nějaké centrální databáze knihoven? Předpokládám, že ne – takže i kdyby něco takového existovalo, ne každý autor knihovny o takové databázi ví, takže ta databáze určitě nebude obsahovat zdaleka všechny knihovny. Jinak pro různé programovací jazyky existují spousty různých katalogů knihoven.
Tiskni
Sdílej: