git.kernel.org je nově oficiálně také v tmavém vzhledu.
Richard Hughes na svém blogu oznámil, že počet aktualizací firmwarů pomocí služby LVFS (Linux Vendor Firmware Service) přesáhl 100 milionů. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů nebo zapojených výrobců na stránkách LVFS.
Byla vydána nová stabilní verze 3.19.0, tj. první z nové řady 3.19, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou podporu Raspberry Pi 5.
Altap Salamander (Wikipedie), dvoupanelový správce souborů pro Windows, byl uvolněn jako open source pod názvem Open Salamander. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2.
Společnost JetBrains představila (YouTube) svou umělou inteligenci JetBrains AI a nástroj AI Assistant v IDE.
Byla vydána nová verze 255 správce systému a služeb systemd (GitHub, NEWS). Z novinek lze vypíchnout například novou službu systemd-bsod.service.
Google představil Gemini, svůj největší a nejschopnější model umělé inteligence.
openSUSE komunita vybírá nová loga. Jedním z cílů je odlišit se od SUSE. Aktuálně probíhá hlasování o logu openSUSE a čtyř distribucí Tumbleweed, Leap, Slowroll a Kalpa.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2023-12-05. Přehled novinek v příspěvku na blogu a poznámkách k vydání. Nově jej lze používat také s tmavým tématem.
Dnes je to 10 let, co byla vytvořena decentralizovaná kryptoměna Dogecoin. Autoři Billy Markus a Jackson Palmer ji původně zamýšleli jako vtip. Znakem kryptoměny je pes Shiba-Inu známý z internetových memů.
Dobrý večer.
Dovolte mi, abych položil jeden hypotetický dotaz:
Vytvořím program, u kterého chci, aby se s některými funkcemi odkazoval na externí knihovnu.
Teď mám dvě možnosti:
1) vytvořit si vlastní knihovnu s potřebnými funkcemi
2) použít již někým vytvořenou knihovnu
Můj dotaz zní:
Jakým způsobem, jak a kde, mohu zjistit, v jaké knihovně se nachází funkce, kterou potřebuji? Nebo, jak obecně mohu zjistit, jaké funkce ta či ona knihovna obsahuje?
Za případné odpovědi děkuji. Rosťa.
Řešení dotazu:
Takto asi bude v mnoha případech lepší, než sáhodlouze googlit, si tu knihovnu napsat sám.Pokud tvá knihovna má obsahovat funkce typu spojení řetězců, tak může být snadné si ji napsat sám. Na druhé straně takovéhle věci jsou nashormážděné v knihovnách utilit typu GLib a není zapotřebí na každou hledat jinou knihovnu. Pokud má tvá knihovna obsahovat funkce pro raytracing, FFT a HTTPS klienta, tak se vyplatí hledat. Ale jelikož nejsi ochoten ani naznačit, co bys potřeboval za funkce, nejspíš jen tak blábolíš, takže je to vlastně jedno.
Spíše jsem myslel, jestli neexistuje "něco" jako centrální databáze knihovenKdyž jste nějakou knihovnu vytvořil, nahlásil jste ji do nějaké centrální databáze knihoven? Předpokládám, že ne – takže i kdyby něco takového existovalo, ne každý autor knihovny o takové databázi ví, takže ta databáze určitě nebude obsahovat zdaleka všechny knihovny. Jinak pro různé programovací jazyky existují spousty různých katalogů knihoven.
Tiskni
Sdílej: