Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
pokoj="Kuchyn" pokoj="$pokoj "BTW proč je třeba aby měly všechny názvy stejnou délku?
pokud dám mezery tak se prostě vytratí..Jestli načítáte pomocí
read
nebo tak, tak mezery zlikviduje shell ještě před načtením. Vychází to z toho, že uživatel si může mezerami zarovnávat a že data jsou obvykle jiné znaky.
Lze toho vůbec docílit, nebo se snažím zbytečně?V proměnné samozřejmě mezery být mohou. Pokud např. budete načítat ze souboru a první řádek bude končit mezerami, tak
radek="`head -n 1 soubor`"; echo "$radek."vypíše řádek v pořádku i s mezerami jak byly v původním souboru. Pokud potřebujete zarovnávat výstup, zkuste
printf
(pokud ho máte), popř. doplnit mezery na danou šířku lze i sed
em nebo v AWKu.
pokoj="Kuchyň "funguje.
(mělo by tam být těch mezer více, ale po vložení dotazu se to zredukuje na jednu :( )Existuje HTML značka
<pre>
…
Zdravim, tak stacilo by do tej slucky zapisat nieco taketo:
printf -v pokoj "%-15s" "${pokoj}"
Vyssie uvedena cast prepise stavajucu hodnotu premennej pokoj na hodnotu $pokoj s adekvatnym poctom medzier, aby celkova dlzka hodnoty bola 15. Ak chces medzery pred, tak bez toho minuska pred 15. Rovnako je mozne dat namiesto 15 inu hodnotu aj ako premennu.
echo $pokojse mezery odstraní, protože bash takový příkaz přeloží na
echo Kuchyň ¶(znak ¶ označuje konec řádku, doplněn byl pro lepší čitelnost)
echo "$pokoj"Potom bash takový příkaz přeloží na
echo "Kuchyň "kde jsou mezery uzavřené v uvozovkách a tak bash ví, že nejde o oddělovač, a tak je neodstraní.
Tiskni
Sdílej: