Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
$prom1 = "neco"; $prom2_pozice = "1"; $znak1 = "S"; $znak2 = "E";a potrebuji najit v souboru cast textu, ktery podle promenych rika: budu hledat 1 text "neco" za timto textem najdu první znak S a prvni znak E a mezi temito znaky vyberu text. Vůbec nevim jak na to mam jit. Poradil by mi prosím někdo? Googloval jsem cele odpoledne ale nenasel jsem vubec nic. Dekuji za pomoc. Pepa
Řešení dotazu:
/neco.*?S(.*?)E/
function vybrat_z_textu($prom2_pozice, $prom1, $znak1, $znak2, $string)
{
// vstupni kontrola
if (strlen($prom1) < 1)
$nalez = true;
else
$nalez = false;
if (strlen($string) < 1)
return;
// zjisti delku textu
$prom_lenght = strlen($prom1);
$string_lenght = strlen($string);
// prom2_pozice by mela obsahovat cislo v poradi znaku - tedy zacni na
// patem znaku => $prom2_pozice = 5;
$i = $prom2_pozice - 1;
// probiha hledani klicove fraze $prom1 v textu
while (($nalez != true) || ($string_lenght >= ($i + 1)))
{
// pokud prvni znak klic. fraze je shodny se znakem, ktery je na rade
if ($string[$i] == $prom1[0])
{
// zjisti zdali dalsi znaky jsou shodne
$n = $i + 1;
for ($j = 1; $j <= ($prom_lenght - 1); ++$j)
{
if ($string[$n] != $prom1[$j])
break;
else
$uspech = true;
++$n;
}
// pokud jsou dalsi znaky shodne, "vrati" pozici po klic. frazi
if ($uspech)
{
$i = $n;
break;
}
}
++$i;
}
// vyhleda obe pismena
$pozice_prvniho = 0;
$pozice_druheho = 0;
while (($nalez_druheho != true) || ($string_lenght >= ($i + 1)))
{
if ($string[$i] == $znak1)
$pozice_prvniho = $i;
if ($string[$i] == $znak2)
{
$pozice_druheho = $i;
$nalez_druheho = true;
}
++$i;
}
// vybere a vrati text mezi znaky
return substr($string, $pozice_prvniho + 1,
($pozice_druheho - $pozice_prvniho) - 1);
}
// vstupni data
$prom1 = "neco";
// predpokladam ze je zde pozice, na ktere ma zacit vyhledavat
$prom2_pozice = 1;
$znak1 = "S";
$znak2 = "E";
// vstupni text
$string = "Toto je cvicny text. Jde pouze o to, aby zde program nasel
slovo Neco NECO NeCo neco (zkouska) a potom pismeno S a mezi tim ma byt text - tedy je zde.
Nyni jiz musi najit pismeno E. A je to.";
var_dump(vybrat_z_textu($prom2_pozice, $prom1, $znak1, $znak2, $string));
/* * Najde v ramci textu prvni vyskyt slova "neco" a vrati prvni podretezec, * ktery nasleduje za timto nalezem mezi pismeny "S" a "E" (bez ohledu na * spravne parovani znaku). Pokud nedojde ke shode, funkce vraci false. */ function foo($text) { $matches = array(); if (preg_match('/neco[^S]*S([^E]*)E/', $text, $matches) > 0) return $matches[1]; return false; }
Tiskni
Sdílej: