Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
#!/bin/sh
start() {
echo -n "Starting oscam"
/bin/oscam -b &
}
stop() {
echo -n "Stopping oscam"
#killall oscam 2>/dev/null
ps -u marian | grep -v grep | grep oscam | awk '{print $1}' | xargs kill -9
sleep 2
}
case "$1" in
start)
start
;;
stop)
stop
;;
restart)
stop
start
;;
*)
echo $"Usage: $0 {start|stop|restart}"
esac
exit
po restarte sa vykona len stop-kill aplikacie,ktora ma viac vlakien.Pokial bol v scripte aktivny killall,tak to fungovalo,no taketo zabitie procesu nebolo vzdy uspesne.
marian@marian-desktop:~$ oscam.sh restart
Stopping oscamKilled
Řešení dotazu:
for i in $(ps -u marian | grep [o]scam | awk '{print $1}'); do kill -9 $i done
ps
se vám vypisují spuštěné procesy a to je i ten samotný grep.ps ... | grep "neco"
Vám může vyhledat sám sebe.ps ... | grep "[n]eco"
už nemůže, bo [n] je množina povolených znaků a v tomto případě je '[n]' to samé co 'n' - "[n]eco" se hledá jednoduše výskyt "neco", ale ve výpisu procesů sám grep figuruje jako "[n]eco", takž sám sebe nenajde - ¡HA! :).ps -ef | grep x
a určitě tam někdy přibude i ten samotný grep (a někdy zas ne) :).Zdravim, slo by aj takto.
#!/bin/bash
OWNER='marian'
start() {
echo -n "Starting oscam"
/bin/oscam -b &
}
stop() {
echo -n "Stopping oscam"
# nastavi lokalne IFS na novy riadok, aby sa bral riadok ako celok, nie jeho prvky osve
local IFS=$'\n'
for PROC in $(ps -u "${OWNER}")
do
# ostane len posledny stlpec z kazdeho riadku ps -u, co je nazov procesu
if [[ ${PROC##*[[:space:]]} == oscam ]]
then
# ostane len prvy stlpec z ps -u, co je cislo procesu
kill -9 "${PROC%%[[:space:]]*}"
fi
done
}
case "${1}" in
start)
start
;;
stop)
stop
;;
restart)
stop
start
;;
*)
echo "Usage: ${0} {start|stop|restart}"
;;
esac
exit
Oprava.
#!/bin/bash OWNER='marian' start() { echo -n "Starting oscam" /bin/oscam -b & } stop() { echo -n "Stopping oscam" # nastavi lokalne IFS na novy riadok, aby sa bral riadok ako celok, nie jeho prvky osve local IFS=$'\n' for PROC in $(ps -u "${OWNER}") do # ostane len posledny stlpec z kazdeho riadku ps -u, co je nazov procesu if [[ ${PROC##*[[:space:]]} == oscam ]] then # ostane len prvy stlpec z ps -u, co je cislo procesu kill -9 "${PROC%%[[:space:]]*}" fi done } case "${1}" in start) start ;; stop) stop ;; restart) stop start ;; *) echo "Usage: ${0} {start|stop|restart}" ;; esac exit
Tiskni
Sdílej: