Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Zdravim,
pracuji na uzavrenem projektu, kde si nekolik ruznych casti celeho systemu, ktere bezi na fyzciky oddelenych zarizenich a komunikuji skrze LAN, musi vymenovat kratke textove informace.
Napadlo me pouzit k vymene techto informace jako transportni kanal interni jabber server (jednu z vyhod vidim rychlost, transparentni moznost sifrovani, otevrene reseni, dostupnost implementace jabber klienta pro velkou skalu jazyku a budouci moznost jednoducheho rozsireni pristupnosti pro mobilni platformy), v pripade potreby ho obohatit o nejake perl bota, ktery dokaze zaridit nektere udalosti.
Otazkou zustava zda-li nema tento navrh nejake fatalni uskali, ktere momentalne nevidim, pustim se samozdrejme do referencni implementace, na ktere se pokusim demonstrovat moznosti systemu ostatnim vyvojarum, ale presto lecos mi mohlo uniknout, sazim, ze testovaci implementace toto dokaze brzy odhalit.
Jedna z klicovych otazek je jaky jabber server nasadit?
- ejabber (Erlang - nemam zadne zkusenosti, zrejme implementace pro vytizene servery, "kanon na vrabce"?)
- jabberd ( vypada zajimave, otazka jakou verzi 1.4 x 2.0 )
- openfire a jine implementace v jave ( nelze, java neni dostupna na cilovem system )
- prosody (celkem zajimava implementace v jazyce Lua, ktery trochu ovladam, bojim se o stabilitu)
- jiny? (tibase? apache vyper? )
Jabber server by mel byt schopen bezet i na rekneme relativne slabem HW ci mit moznost ho kompilovat i pro jinou architektu nez je x86.
Jabber server nebude verejny, tedy neumozni registraci, presto bych chtel mit moznosti nejakym zpusovat spravovat uzivatele (at uz jsou napr. v obycenem souboru ci db), nepotrebuji podporu pro transporty, hodila by se mi moznost specifikovat v samotnem jabber omezeni komunikace (tedy ze klient xyz muze komunikovat jen abc klientem), zda-li je to mozne, potrebuji v takovem pripade napr. roster module?
Otazek je pomerne mnoho, nechavam prostor pro komentare ... diky za vas nazor. F.
Diky, to vypada zajimave a koukam, ze take napsane v Erlangu.
Seznam dalsich MQ
Diky za reakci
- IRC me napadlo na zacatku jako prvni, ale zavrnul jsem to a zacal uvazovat spise o necem s XMPP
- D-Bus znam ale z nejakeho duvodu mi to neprijde sympaticke
- Avahi neznam, ale podivam se
Procetl jsem letmo dokumentace k ejabberd a taky feature list a nusim uznat, ze to co tam pisou je jak balada a moc dobre se to posloucha co vsechno to umi (Cross-platform, Distributed, Fault-tolerant ... holt s tim Erlangem vsadili na dobreho kone)
A taky jsem objevil toto http://www.zeromq.org a libi se mi to moc, tak musi premyslet, zda-li smysl o tomto uvazovat nebo zkusit reseni s tim ejabberd.
Jak moc narocne je parsovani XML? Dokazal by jste to specifikovat pripadne rozvect ty mozne alternativy? Diky F.
Tiskni
Sdílej: