Byl vydán Debian 12.10, tj. desátá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Byla vydána nová verze 4.5 svobodného notačního programu MuseScore (Wikipedie). Představení novinek v oznámení v diskusním fóru a také na YouTube.
Byla vydána nová verze 8.6.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
O víkendu probíhá v Praze na Karlově náměstí 13 konference Installfest 2025. Na programu je celá řada zajímavých přednášek a workshopů. Vstup je zdarma. Přednášky lze sledovat i online na YouTube.
Byla vydána nová verze 2.49.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 89 vývojářů, z toho 24 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Premiér Petr Fiala (ODS) dnes na síti X vyloučil, že by za jeho vlády mohla začít platit vyhláška, podle níž by poskytovatelé internetového připojení měli uchovávat adresy internetových stránek, na které se lidé připojují.
Flock 2025, tj. konference pro přispěvatele a příznivce Fedory, proběhne od 5. do 8. června v Praze.
Zemřel Mark Klein, který dlouhá léta pracoval pro telekomunikační firmu AT&T a proslavil se jako whistleblower, když zveřejnil informace o spolupráci AT&T s agenturou NSA. Cílem spolupráce bylo sledovat veškerou komunikaci občanů za pomocí zařízeních v místnosti 641A. O spolupráci obou subjektů napsal knihu Wiring Up The Big Brother Machine...And Fighting It.
Byla vydána nová verze 16 integrovaného vývojového prostředí (IDE) Qt Creator. Podrobný přehled novinek v changelogu.
Texas Instruments představil nejmenší mikrokontrolér na světě MSPM0C1104. Je o 38 % menší než současné nejmenší mikrokontroléry. Má pouze 1,38 mm².
QVector<QVector<<Figure*> > m_pole;Ve zdrojovem souboru mu pak urcim velikost:
m_pole.resize(size); for (int x = 0; x < m_pole.size(); x++) { m_pole[x].resize(size); }Rekneme, ze promenna (vyse) => size = 8. Potom tedy inicializuji prvky pole:
m_pole[4][4] = new Figure(4, 4, Figure::King, this); m_pole[7][7] = new Figure(7, 7, Figure::Queen, this);Nasledne pak v kodu potrebuji pristoupit pres pole k objektu Figure a zavolat jeji metodu:
Figure::Type type = m_pole[x][y]->type();Zde prichazi problem. Po zavolani metody nastane Segmentation fault. Debugger hlasi, ze ho zpusobuje fce Figure::type(). Jeste tedy prikladam definici tridy Figure:
zdrojak hlavickovy souborJeste dodam, ze uz jsem ze zoufalosti zkousel ruzne kombinace volani metody.. napriklad:
Figure::Type type = ((Figure*)m_pole[x][y])->type(); Figure::Type type = *m_pole[x][y])->type();
Řešení dotazu:
if (!m_pole[x][y]) continue;a nasledne s polem pracoval a pristupoval do prvku, kde objekt Figure vubec nebyl.
Tiskni
Sdílej: