3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Řešení dotazu:
find složka -iname *.pdf -exec evince {} +pokud používáš evince
find . -iname '*.pdf' -print0 | xargs -0 okular(případně můžeš okular nahradit za jiný prohlížeč)
xargs nohup okular &
.
Problém je v tom, že ampersand interpretuje shell, ze kterého se spouští find
. Zrovna před pár dny se tu přesně tento problém řešil.
Co se týká významu, co se zkusit podívat do manuálových stránek příslušných příkazů (find
, xargs
, nohup
)?
&
není v příkazu pro find
, ale za pajpou u příkazu xargs
.
find
(a xargs
) a vztahuje se k příkazu xargs
, ne k jednotlivým okularům.
find . -iname '*.pdf' -exec bash -c "okular3000 {} &" \;což spustí na pozadí tři okular3000 (ovšem v novém shellu - nikoliv jako jobs v tom aktuálním), ale nevidím způsob, jak stejným způsobem spustit okular s více argumenty, krom spuštění "find na pozadí" nebo "xargs na pozadí" což dělá skoro totéž:
find . -iname '*.pdf' -exec okular {} \+ & find . -iname '*.pdf' -print0 | xargs -O okular &má to vedlejší efekt že na pozadí jako job běží xargs (okular běží na pozadí jako potomek xargs), ale nepovažuji to za problém, spíš kvituji že mi neběží tři okulary. Find má ještě vedlejší efekt že když se vyčerpá počet argumentů tak čeká až okular zavřete a otevře zbytek, xargs defaultně také, ale lze mu vnutit třeba -N 1000, což by na otevření pár milionů pdf mohlo stačit :) Nebo máte nějaké lepší řešení jak spustit na pozadí okular s více argumenty, aniž by jako rodič běžel find či xargs?
Tento stav nastal, ale nenapadá mne proč by to měl být problém, pokud se použije okular, který umí otevřít víc pdf najednou.
V tom problém není. Problém je v tom, že některé příspěvky v diskusi vyznívaly tak, jako by to automaticky fungovalo s jakýmkoli prohlížečem a ampersand zajišťoval paralelní spouštění jednotlivých příkazů. Některé pak dokonce tvrdily zcela nepravdivé věci (jako např. ty nesmysly o fungování nohup
). Proto jsem se to pokusil uvést na pravou míru.
find . -iname '*.pdf' -print0 | xargs -0 nohup okular &-iname vyhledává podle jména a nerozlišuje velká-malá písmena -print0 vypíše výsledky, mezi ně dá znak null xargs a nohup jsou jiné programy, xargs vytváří příkazy ze stdin a nohup spouští program na pozadí tak aby ho nešlo ukončit ctrl-c
man find
man xargs
man nohup
nohup
nespouští program na pozadí (jak si lze snadno ověřit), ale funguje jako wrapper, díky kterému je ignorován signál HUP
(odtud jeho název), zatímco kombinace kláves Ctrl-C způsobí poslání signálu INT
, takže tou program bez problémů ukončíte (pokud ji neignoruje on sám, ale pak ho zase neukončí ani bez nohup
).
xargs: POZOR: Nezamýšleli jste, čistě náhodou, že se tak ptám, použít přepínač --null?
Neignorujte xargs
, chce si s vámi povídat, je to taky jen program a má své potřeby a city :D
Aneb jak občas říkám na školeních účastníkům: chce-li člověk spravovat Linux, měl by se naučit dvě věci, které ho praxe s Windows odnaučí:
nohup
je zbytečné, protože nezavřené IO také většině aplikací nevadí. Akorát se pak zbytečně zapisuje na disku a všude se válí nohup.out
.
Jsem z té otázky poněkud zmatený. Jako shell používám bash, stejně jako autor otázky.
SIGHUP nerozesílá bash, ale emulátor terminálu. Bash jej pouze rozešle dále pokud jej dostane (je to napsáno i v manu). Jako emulátor terminálu používám konsoli z KDE. Zkoušel jsem teď i xterm a ten SIGHUP zasílá taky. Projel jsem to i stracem a SIGHUP tam byl.
SIGTERM
či SIGKILL
a neklikám na křížky apod.), ukončuji v něm běžící shell (slovy exit
či spíš CTRL+D
, asi zvyk z ssh sessions). S ohledem na shopt huponexit = off
(to je to co jsem říkal že je u shellů obvyklé) bash SIGHUP
sám nepošle, a konsole pak také ne, a procesy na pozadí nic nedostanou a běží dál, zdědí je init. Pokud terminál ukončíte SIGTERM
či SIGKILL
pak ano, bash přepošle signály co dostane dál a nohup má smysl.
Tiskni
Sdílej: