Byl vydán Mozilla Firefox 114.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Nově jsou také na Linuxu podporovány USB FIDO2/WebAuthn bezpečnostní klíče. WebTransport je ve výchozím stavu povolen. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 114 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána červnová aktualizace aneb verze 2023.06-1 linuxové distribuce OSMC (Open Source Media Center). Z novinek lze zdůraznit povýšení verze multimediálního centra Kodi na 20. Na léto je plánováno představení nového vlajkového zařízení Vero, jež nahradí Vero 4K +.
Už zítra 7. června od 17 hodin proběhne SUSE Czech Open House 2023 aneb den otevřených dveří pražské pobočky SUSE. Těšit se lze na komentovanou prohlídku nebo přednášku o spotřebě procesorů.
Na vývojářské konferenci Applu WWDC23 byla představena řada novinek (cz): brýle Apple Vision Pro, MacBook Air 15” s čipem M2, Mac Studio s čipem M2 Max nebo M2 Ultra, Mac Pro s čipem M2 Ultra, iOS 17, iPadOS 17, macOS Sonoma, watchOS 10, …
Chystá se poslední jarní Virtuální Bastlírna. Nachystejte si ledové kávy, mojita a vodní chladiče a pojďte se se strahovskými bastlíři pobavit o technice a bastlení! Ptáte se, co mají bastlíři za novinky? Například se ukázalo, že OLED s SSD1306 ve skutečnosti nejsou nutně jen černobílé. Vyšla také nová verze KiCADu včetně betaverze pluginu pro tvorbu databázových knihoven pro KiCAD v InvenTree a na internetu se objevil USB
… více »6. červen je dnem za skutečný internet (neboli Světový den IPv6). Již tradiční příležitost urgovat svého ISP, kdy zavede do sítě IPv6, ale také příležitost šířit osvětu i mezi netechnické uživatele. V současnosti má IPv6 v ČR jen cca 20 % uživatelů (podle statistik společností Akamai a Google).
Festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí Maker Faire Prague 2023 proběhne o víkendu 10. a 11. června na Výstavišti Praha.
Byla vydána verze 8.18 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Projekty Blink a Blinkenlights dospěly do verze 1.0. Jedná se o x86-64-linux emulátor a jeho TUI nadstavbu sloužící jako debugger. Blink je v porovnání s qemu-x86_64 menší a rychlejší.
Bylo potvrzeno, že Debian 12 s kódovým jménem Bookworm vyjde v tuto sobotu 10. června.
free -m | grep Mem | awk '{ print $3 }'
vyp????e celkovou kapacitu opera??n?? pam??ti a j?? pot??ebuju tenhle p????kaz vlo??it do nov??ho skriptu echem tak aby se v nov??m skriptu vykonal a tu hodnotu ulo??il do prom??nn??.
echo 'allram=$(free -m | grep Mem | awk ''{ print $2 }'')' >> novy_skript.sh
Řešení dotazu:
free -m | grep Mem | awk '{ print $3 }'Je l??pe si rovnou p??i u??en?? zvykat, d??lat v??ci jednodu??eji:
free -m | awk '/^Mem:/{ print $2 }'Krom toho (a tady je riziko strojov??ho zpracov??v??n?? v??stupu u??ivatelsk??ch n??stroj??, kter?? m????e nav??c pou????vat kdo v?? jak?? m??stn?? nastaven??) alespo?? na m?? distribuci je celkov?? kapacita pam??ti ve druh??m sloupci (v????e pozm??n??no). No a te?? k tomu, co V??m zde konkr??tn?? nefunguje. P??edpokl??d??m, ??e chcete aby na konci
novy_skript.sh
p??ibyl ????dek, nap??.:
allram=7992Pokud je tomu tak, tak sta???? zakopan?? pes je v tom, ??e jste to cel??, co vypisuje
echo
obalil '
a ne do "
. Prvn?? z nich je opravdu doslovn?? ??et??zec, u druh??ho je povoleno nahrazov??n?? prom??nn??ch a pr??v?? tak?? toho `p????kaz`
(resp. $(p????kaz)
).
echo 'allram=$(free -m | grep Mem | awk ''{ print $2 }'')'Je (pro názornost) to samé, jako:
S1='allram=$(free -m | grep Mem | awk ' S2='{ print $2 }' S3=')' echo "${S1}${S2}${S3}"Prostě tři spojené po sobě jdoucí řetězce (vždy od
'
do '
). Můžete třeba takto:
echo 'allram=$(free -m | awk "/^Mem:/{ print \$2 }")'Nebo prohozené páry
'
a "
, s escapováním obou $
, jak je níže.
Jinak, řetězit grep a awk je opravdu špatný zvyk. U nás byste na tom neuspěl na pohovoru. ;)
Jen mohu se zeptat co je spatne na retezeni GREP a AWK?Voláte tím ten
grep
na něco, co umí awk
sám. Je to neestetické, neefektivní (pro každé zpracování v rouře další fork) a potenciálně nepřehledné (když se to řetězení začne prodlužovat a střídající se tam různé grep
/sed
/awk
kombinace, aby se v tom prase vyznalo... a to má dopad na čitelnost a udržovatelnost kódu).
Teoreticky drobnost, ale stejně není od věci se sed
a awk
pořádně naučit a podle toho je pak používat více, než jen jako fajnový nástroj na vypsání požadovaného sloupce. ;)
Dobry den.
Nevim, zda jsem Vas dobre pochopil:
echo "allram=$(free -m | awk '/Mem/ {print "\x27" $2 "\x27" }')" allram='496'
Marek
cmd="allram=\$(free -m | grep Mem | awk '{ print \$2 }')" echo $cmd >> novy_skript.shnebo
cat >> novy_skript2.sh <<EOF allram=\$(free -m | grep Mem | awk '{ print \$2 }') EOF
Tiskni
Sdílej: