Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »cURL
knihovnu. Musím ji však linkovat staticky (výsledek se bude odevzdávat jako 1 archiv se všemi použitými knihovnami).
Když ji použiju dynamicky (jako balíček ze synapticu), vše funguje OK.
Postupoval jsem takto:
./configure --disable-shared --without-ssl make make install(Vše proběhlo bez problémů) A tady jsem se zaseknul a absolutně nevím co dál. Když kompiluji cURL na Win, vyleze na mě
libcurl.lib
kterou spolu s *.h
soubory nalinkuji do projektu a vše frčí. Na Lin bohužel nemám s knihovnami žádné zkušenosti.
Díky moc za pomoc.:)
libcurl.a
nikde najít. Jediné, co ve složce curl/libs
najdu, je libcurl.la
(to asi není moje knihovna co).
./configure --prefix=$HOME/foo/bar/compiled --without-ssl --disable-shared make makeinstallV Eclipse CDT následně: Project properties -> C/C++ Build -> Settings -> GCC C++ Linker -> Libraries a přidat:
-L/src/lib -lcurl
Kde /lib
obsahuje libcurl.a
.
A v C/C++ General -> Paths and Symbols přidat adresář s *.h
.
(výsledek se bude odevzdávat jako 1 archiv se všemi použitými knihovnami).A to je nějaký problém tuto knihovnu do archivu zahrnout?
Tiskni
Sdílej: