Byla vydána nová verze 2.47.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 83 vývojářů, z toho 28 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Bylo vydáno OpenBSD 7.6. Opět bez písničky.
Programovací jazyk Python byl vydán v nové major verzi 3.13.0. Podrobný přehled novinek v changelogu.
Lze získat roota pouze se zapalovačem? Ano, lze.
Konference LinuxDays 2024 proběhne již tento víkend 12. a 13. října v Praze. Na programu je spousta zajímavých přednášek a workshopů, zástup zajímavých osobností a stánky řady projektů: Fedora, openSUSE, vpsFree.cz, Mozilla, brmlab, OpenAlt a mnoho dalších. Vstup zdarma.
Představeny byly oficiální Raspberry Pi microSD karty třídy A2 a silikonový kryt na Raspberry Pi 5.
OpenRazer byl vydán ve verzi 3.9.0. Jedná se o svobodný software, ovladač a démon, umožňující nastavovat klávesnice, notebooky, myši, podložky pod myš, keypady, sluchátka a další zařízení od společnosti Razer na GNU/Linuxu.
Byla vydána verze 3.6 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Byla vydána nová verze 8.8 multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem (DAW) Ardour. Přehled oprav, vylepšení a novinek v oficiálním oznámení.
Řešení dotazu:
man ls
a man wc
ls
a wc
. Třeba takový soubor, který má \n
v názvu...
n=0; for soubor in *; do n=$(($n+1)); done; echo Počet souborů = $nale počítá to i adresáře (to jsou vlastně taky soubory) a nepočítá to skryté soubory/adresáře.
#!/bin/bash n=0; for soubor in *; do n=$(($n+1)); # Tady bychom si mohli vypisovat název souboru: # echo $soubor done; echo Počet souborů = $n
Nepočítá to skryté soubory (.foo) a naopak to počítá adresáře.Vždyť to tam píšu Souhlasím, že tím findem se dá líp určit, co se má počítat – tohle bylo spíš k tomu, že se to dá spočítat čistě v bashi.
#!/bin/bash n=0; for soubor in * .*; do if [ -f "$soubor" ]; then n=$(($n+1)); # Tady bychom si mohli vypisovat název souboru: # echo $soubor fi; done; echo Počet souborů = $n
find /cesta/do/adresáře -type f | wc -l
find . -type f -mindepth 1 -maxdepth 1 -print0 2> /dev/null | hexdump -ve '1/1 "%02x\n"' | grep 00 | wc -l
Tiskni Sdílej: