Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
* - centrální db * - spravovaná postgresql databáze * - spravovaná OpenLDAP databáze postup změny hesla: 1. zamknu příslušné řádky v centrální databázi 2. změním jméno ve spravované postgresql db 3. selhání změny jména v OpenLDAP db, protože v té samé chvíli někdo založil uživatele se stejným jménem v této db proto: 4. pokusím se změnit jméno v postgresql databázi zpět, ale nastane problém, protože to staré jméno v tu samou chvíli zabere jiný (nový) uživatel ... v této chvíli mám naprosto nekonzistentní záznamy, protože nyní bude monitoring fungovat jen na databázi postgresql, ale ještě ke všemu nad úplně jiným uživatelem (ačkoliv počítám s tím, že pokud má uživatel ve všech db stejné jméno, jedná se o toho samého člověka, tak zde by měl třeba jiné uid či jiné údaje ...)... No snad jsem tu situaci popsal jasně. Nedokážu vymyslet způsob, jakým by uživ. jméno šlo bezpečně změnit (nedá se předpokládat, že všechny spravované databáze umí transakce apod. věci). Napadá vás prosím někoho řešení nebo bych se na to měl vykašlat a v případě potřeby měnit jména ručně v každé databázi zvlášť (nebo neměnit vůbec) a neriskovat nekonzistenci dat? Existují v dnešní době vůbec systémy, které neumožňují změnu uživatelského jména?
Uživatelská jména by se neměla měnitSpíš primární klíč by se neměl měnit. Otázka je, jestli používat uživatelské jméno jako PK. Ale uživatelská jména se docela mění – např. vdané ženy budou chtít nové jméno, prominentní uživatelé můžou chtít nějaké nestandardní, nebo když se jména generují automaticky a někomu tam vyjde nevhodná posloupnost písmen jako třeba „fuck“ tak se to pak taky mění. Ale zažil jsem i uživatele, který chtěl změnit číselné ID, protože se mu nelíbilo a chtěl jiné…
Váš případ nemá univerzální a spolehlivé řešení – klidně se může stát, že někdo založí uživatele v LDAPu a někdo jiný stejné jméno ale pro jiného uživatele v databázi, a máte z toho taky konflikt – a ani jste nemusel nic přejmenovávat.Stačí nadefinovat pravidlo, že všechny tyto změny je nutné nejprve autorizovat v LDAPu a na konci potvrdit. Potom ke kolizi nemůže dojít. Nikdo nesmí bez souhlasu LDAPu založit, přejmenovat nebo zrušit databázi.
To ale neznamená že nemůže nastat a že by se to nemělo ošetřit.Optimistická strategie, o které jsem hovořil, to ošetřuje, ale předpokládá, že se změna povede napoprvé, tudíž nepoužívá zámky. Viz např. http://en.wikipedia.org/wiki/Optimistic_concurrency_control
Uvědomil jsem si, že největší problém je výpadek aplikace během změn, kde některé zůstanou provedené, jiné ne.To lze řešit stejným způsobem. Napište si program, který ověří konzistenci všech databází a můžete ho pouštět třeba cronem nebo napojit na nagios/zabbix/... V případě nekonzistence můžete opravit buď ručně nebo jednoduché případy automatizovat. Ale je zase potřeba zvážit, kolik "oprav" za rok se bude dělat, jestli má nějaká jejich automatizace význam.
Tiskni
Sdílej: