Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
* - centrální db * - spravovaná postgresql databáze * - spravovaná OpenLDAP databáze postup změny hesla: 1. zamknu příslušné řádky v centrální databázi 2. změním jméno ve spravované postgresql db 3. selhání změny jména v OpenLDAP db, protože v té samé chvíli někdo založil uživatele se stejným jménem v této db proto: 4. pokusím se změnit jméno v postgresql databázi zpět, ale nastane problém, protože to staré jméno v tu samou chvíli zabere jiný (nový) uživatel ... v této chvíli mám naprosto nekonzistentní záznamy, protože nyní bude monitoring fungovat jen na databázi postgresql, ale ještě ke všemu nad úplně jiným uživatelem (ačkoliv počítám s tím, že pokud má uživatel ve všech db stejné jméno, jedná se o toho samého člověka, tak zde by měl třeba jiné uid či jiné údaje ...)... No snad jsem tu situaci popsal jasně. Nedokážu vymyslet způsob, jakým by uživ. jméno šlo bezpečně změnit (nedá se předpokládat, že všechny spravované databáze umí transakce apod. věci). Napadá vás prosím někoho řešení nebo bych se na to měl vykašlat a v případě potřeby měnit jména ručně v každé databázi zvlášť (nebo neměnit vůbec) a neriskovat nekonzistenci dat? Existují v dnešní době vůbec systémy, které neumožňují změnu uživatelského jména?
Uživatelská jména by se neměla měnitSpíš primární klíč by se neměl měnit. Otázka je, jestli používat uživatelské jméno jako PK. Ale uživatelská jména se docela mění – např. vdané ženy budou chtít nové jméno, prominentní uživatelé můžou chtít nějaké nestandardní, nebo když se jména generují automaticky a někomu tam vyjde nevhodná posloupnost písmen jako třeba „fuck“ tak se to pak taky mění. Ale zažil jsem i uživatele, který chtěl změnit číselné ID, protože se mu nelíbilo a chtěl jiné…
Váš případ nemá univerzální a spolehlivé řešení – klidně se může stát, že někdo založí uživatele v LDAPu a někdo jiný stejné jméno ale pro jiného uživatele v databázi, a máte z toho taky konflikt – a ani jste nemusel nic přejmenovávat.Stačí nadefinovat pravidlo, že všechny tyto změny je nutné nejprve autorizovat v LDAPu a na konci potvrdit. Potom ke kolizi nemůže dojít. Nikdo nesmí bez souhlasu LDAPu založit, přejmenovat nebo zrušit databázi.
To ale neznamená že nemůže nastat a že by se to nemělo ošetřit.Optimistická strategie, o které jsem hovořil, to ošetřuje, ale předpokládá, že se změna povede napoprvé, tudíž nepoužívá zámky. Viz např. http://en.wikipedia.org/wiki/Optimistic_concurrency_control
Uvědomil jsem si, že největší problém je výpadek aplikace během změn, kde některé zůstanou provedené, jiné ne.To lze řešit stejným způsobem. Napište si program, který ověří konzistenci všech databází a můžete ho pouštět třeba cronem nebo napojit na nagios/zabbix/... V případě nekonzistence můžete opravit buď ručně nebo jednoduché případy automatizovat. Ale je zase potřeba zvážit, kolik "oprav" za rok se bude dělat, jestli má nějaká jejich automatizace význam.
Tiskni
Sdílej: