OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
mysql_query($sql) OR die("Chyba!");nevím co je dobře
$mysql_query = mysql_query($sql); if(!$mysql_query) { # chyba }nebo
$mysql_query = mysql_query(($sql),0); if($mysql_query ==0) { # chyba }nebo
$mysql_query = mysql_query(($sql),0); if($mysql_query === false) { # chyba }poradíte? Děkuji
mysql_query()
musíš vědět sám. Pokud máš současně vždy jen jedno spojení s databází, nemusíš druhý parametr uvádět.
if (!$resource = mysql_query($sql)) { #chyba }
if(!$result=mysql_query($sql)) throw new Exception("Chyba!");
Return Values For SELECT, SHOW, DESCRIBE, EXPLAIN and other statements returning resultset, mysql_query() returns a resource on success, or FALSE on error. For other type of SQL statements, INSERT, UPDATE, DELETE, DROP, etc, mysql_query() returns TRUE on success or FALSE on error.Takže správně je:
$result = mysql_query($query, $connection); if ($result === FALSE) { // Chyba } else { // Uspech }Pak je otázkou, zda je chyba vážná nebo ne. Pokud děláš select, tak tam asi budeš chtít pomocí error_log() zaznamenat detaily o chybě. Pokud to je insert/update, tak jsi třeba jen narazil duplicitou na unikátní klíč a 'chyba' je vlastně v pořádku. Ale asi nejlepší je použít nějakou nadstavbu, třeba dibi.
FALSE
(0
,''
, NULL
…) to vrátit nemůže, buď je to resultset
, nebo TRUE
nebo FALSE
.mysqli_fetch
.
try { $dotaz = $pdo->prepare($sql); $dotaz->execute(); $r = $dotaz->fetchAll(); /** uděláme něco s výsledkem */ } catch (PDOException $e) { /** uděláme něco s chybou */ }A před execute() ještě nastavíš parametry dotazu (nebudeš je vkládat do textu SQL):
$dotaz->bindParam($parametr, $jehoHodnota);
$parametr
je buď pořadí (od 1) nebo název parametru – do SQL dáš třeba
SELECT * FROM tabulka WHERE id = :nazevParametrunebo tam dáš jen otazník a odkážeš se na parametr podle jeho pořadí.
$q = dibi::select('t.id, t.name, t.address') ->from('`table` t'); if ($show_last_month_only) { $q->where('t.mtime > NOW() - INTERVAL 1 MONTH'); } if ($city != '') { $q->leftJoin('`address` a')->on('a.id = t.address'); $q->where('a.city = %s', $city); } if ($count > 0) { $q->limit($count, $offset); }Jakpak by to asi vypadalo, kdyby se lepily kousky stringů dohromady? A jak by se takový slepenec rozšiřoval o další možnosti filtrování?
mysql_query()
, tak mi přijde nevhodné přeskočit tolik vrstev a radit rovnou tyhle vysokoúrovňové věci (jednak nejsou vždy tím nejlepším řešením a jednak je lepší, když si tím člověk projde postupně a nepřeskakuje).
Jakpak by to asi vypadalo, kdyby se lepily kousky stringů dohromady? A jak by se takový slepenec rozšiřoval o další možnosti filtrování?1) Tyhle dynamické (strukturou) dotazy jsou celkem výjimečná věc – ve většině aplikace si vystačíš s SQL, které je vždy stejné a liší se jen parametry (a ty dynamické budeš potřebovat jen v nějakém vyhledávání resp. filtru, kde uživatel zadává různé podmínky). 2) SQL se dá poslepovat z kousků textu, kdy ale lepšíš jen (bezpečné) názvy sloupců a otazníky (nebo zástupky typu
:parametr1
), ale ne (nebezpečná) data od uživatele – ta tam dostaneš parametrizací dotazu. Pořád je to lepší, než způsob, jakým velká část lidí na webu „programuje“ funkce() or die();
ale nelze napsat:
funkce() or moje_obsluha();
Dal jsem jim na to bugreport, ale odmítli se tím zabývat, takže to asi v dohledné době nepůjde.
Mimochodem v PHP je podobných bastů daleko víc, například nedodělané lambda funkce přes create_function() pro array_map() - ve srovnání s předlohou v Perlu toho umí míň, a jsou naimplementované tak špatně, že je v oficiálním manuálu ani nedoporučují používat.
function foo() { print(__METHOD__); return false; } function bar() { print(__METHOD__); return true; } foo() or bar();mi vypise:
foobar
foo() or bar()
samozřejmě funguje, nefunguje foo() or throw new \Exception
.
Tiskni
Sdílej: