V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
mysql_query($sql) OR die("Chyba!");nevím co je dobře
$mysql_query = mysql_query($sql); if(!$mysql_query) { # chyba }nebo
$mysql_query = mysql_query(($sql),0); if($mysql_query ==0) { # chyba }nebo
$mysql_query = mysql_query(($sql),0); if($mysql_query === false) { # chyba }poradíte? Děkuji
mysql_query()
musíš vědět sám. Pokud máš současně vždy jen jedno spojení s databází, nemusíš druhý parametr uvádět.
if (!$resource = mysql_query($sql)) { #chyba }
if(!$result=mysql_query($sql)) throw new Exception("Chyba!");
Return Values For SELECT, SHOW, DESCRIBE, EXPLAIN and other statements returning resultset, mysql_query() returns a resource on success, or FALSE on error. For other type of SQL statements, INSERT, UPDATE, DELETE, DROP, etc, mysql_query() returns TRUE on success or FALSE on error.Takže správně je:
$result = mysql_query($query, $connection); if ($result === FALSE) { // Chyba } else { // Uspech }Pak je otázkou, zda je chyba vážná nebo ne. Pokud děláš select, tak tam asi budeš chtít pomocí error_log() zaznamenat detaily o chybě. Pokud to je insert/update, tak jsi třeba jen narazil duplicitou na unikátní klíč a 'chyba' je vlastně v pořádku. Ale asi nejlepší je použít nějakou nadstavbu, třeba dibi.
FALSE
(0
,''
, NULL
…) to vrátit nemůže, buď je to resultset
, nebo TRUE
nebo FALSE
.mysqli_fetch
.
try { $dotaz = $pdo->prepare($sql); $dotaz->execute(); $r = $dotaz->fetchAll(); /** uděláme něco s výsledkem */ } catch (PDOException $e) { /** uděláme něco s chybou */ }A před execute() ještě nastavíš parametry dotazu (nebudeš je vkládat do textu SQL):
$dotaz->bindParam($parametr, $jehoHodnota);
$parametr
je buď pořadí (od 1) nebo název parametru – do SQL dáš třeba
SELECT * FROM tabulka WHERE id = :nazevParametrunebo tam dáš jen otazník a odkážeš se na parametr podle jeho pořadí.
$q = dibi::select('t.id, t.name, t.address') ->from('`table` t'); if ($show_last_month_only) { $q->where('t.mtime > NOW() - INTERVAL 1 MONTH'); } if ($city != '') { $q->leftJoin('`address` a')->on('a.id = t.address'); $q->where('a.city = %s', $city); } if ($count > 0) { $q->limit($count, $offset); }Jakpak by to asi vypadalo, kdyby se lepily kousky stringů dohromady? A jak by se takový slepenec rozšiřoval o další možnosti filtrování?
mysql_query()
, tak mi přijde nevhodné přeskočit tolik vrstev a radit rovnou tyhle vysokoúrovňové věci (jednak nejsou vždy tím nejlepším řešením a jednak je lepší, když si tím člověk projde postupně a nepřeskakuje).
Jakpak by to asi vypadalo, kdyby se lepily kousky stringů dohromady? A jak by se takový slepenec rozšiřoval o další možnosti filtrování?1) Tyhle dynamické (strukturou) dotazy jsou celkem výjimečná věc – ve většině aplikace si vystačíš s SQL, které je vždy stejné a liší se jen parametry (a ty dynamické budeš potřebovat jen v nějakém vyhledávání resp. filtru, kde uživatel zadává různé podmínky). 2) SQL se dá poslepovat z kousků textu, kdy ale lepšíš jen (bezpečné) názvy sloupců a otazníky (nebo zástupky typu
:parametr1
), ale ne (nebezpečná) data od uživatele – ta tam dostaneš parametrizací dotazu. Pořád je to lepší, než způsob, jakým velká část lidí na webu „programuje“ funkce() or die();
ale nelze napsat:
funkce() or moje_obsluha();
Dal jsem jim na to bugreport, ale odmítli se tím zabývat, takže to asi v dohledné době nepůjde.
Mimochodem v PHP je podobných bastů daleko víc, například nedodělané lambda funkce přes create_function() pro array_map() - ve srovnání s předlohou v Perlu toho umí míň, a jsou naimplementované tak špatně, že je v oficiálním manuálu ani nedoporučují používat.
function foo() { print(__METHOD__); return false; } function bar() { print(__METHOD__); return true; } foo() or bar();mi vypise:
foobar
foo() or bar()
samozřejmě funguje, nefunguje foo() or throw new \Exception
.
Tiskni
Sdílej: