LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), dospěl po pěti letech vývoje do verze 1.0.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Facebook má nové logo. Poznáte rozdíl?
Byla vydána nová verze 7.2 v Javě napsané aplikace pro komplexní návrh rozmístění nábytku a dalšího vybavení v interiérech Sweet Home 3D. Vyzkoušet lze online verzi. Před dvěma týdny vyšla placená verze pro chytré telefony a tablety (App Store, Google Play).
Zítra 23. září proběhne Maker Faire Mladá Boleslav, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.
Byla vydána beta verze Ubuntu 23.10 s kódovým názvem Mantic Minotaur. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 23.10 mělo vyjít 12. října 2023.
Josef Průša informuje o nových verzích firmwarů pro tiskárny Original Prusa, 5.0.0 pro MK4 a MK3.9 a 5.1.0-alpha1 pro MINI, díky kterým jsou tiskárny mnohem rychlejší.
Mastodon (Wikipedie), svobodná federalizovaná sociální síť, byl vydán ve verzi 4.2. Z novinek je vypíchnuto vylepšené vyhledávání.
Ben Hawkes publikoval pod názvem The WebP 0day analýzu bezpečnostní chyby CVE-2023-4863 v knihovně WebP / libwebp s řadou zajímavých odkazů. Pravděpodobně se jedná o stejnou chybu jako BLASTPASS (CVE-2023-41064 a CVE-2023-41061) v macOS, iOS, iPadOS a watchOS. Zpracování (zobrazení) speciálně připraveného obrázku nebo přílohy vedlo ke spuštění útočníkem připraveného kódu.
Myš je pro kočku: Prohlížeče je dalším dílem ze série článků Myš je pro kočku, kde Edvard Rejthar ukazuje, jak lze počítač ovládat bez myši. Používáte ve webových prohlížečích zkratky Ctrl+(Shift)+Tab, Ctrl+(Shift)+PgDn/PgUp, F6, (Shift)+Alt+Enter nebo F7?
Vývojáři mobilní Datovky prosí o pomoc s testováním beta verze mobilní Datovky s novým grafickým rozhraním, podporou pro tmavý režim a podporou pro VoDZ. Aplikace je zatím dostupná pouze pro zařízení Android a je umístěna v samostatném instalačním kanále Datovka Beta. Tento kanál slouží pro testovaní nové funkcionality a grafického uživatelského rozhraní. Datovka Beta se instaluje jako samostatná aplikace s vlastními daty, která
… více »mysql_query($sql) OR die("Chyba!");nevím co je dobře
$mysql_query = mysql_query($sql); if(!$mysql_query) { # chyba }nebo
$mysql_query = mysql_query(($sql),0); if($mysql_query ==0) { # chyba }nebo
$mysql_query = mysql_query(($sql),0); if($mysql_query === false) { # chyba }poradíte? Děkuji
mysql_query()
musíš vědět sám. Pokud máš současně vždy jen jedno spojení s databází, nemusíš druhý parametr uvádět.
if (!$resource = mysql_query($sql)) { #chyba }
if(!$result=mysql_query($sql)) throw new Exception("Chyba!");
Return Values For SELECT, SHOW, DESCRIBE, EXPLAIN and other statements returning resultset, mysql_query() returns a resource on success, or FALSE on error. For other type of SQL statements, INSERT, UPDATE, DELETE, DROP, etc, mysql_query() returns TRUE on success or FALSE on error.Takže správně je:
$result = mysql_query($query, $connection); if ($result === FALSE) { // Chyba } else { // Uspech }Pak je otázkou, zda je chyba vážná nebo ne. Pokud děláš select, tak tam asi budeš chtít pomocí error_log() zaznamenat detaily o chybě. Pokud to je insert/update, tak jsi třeba jen narazil duplicitou na unikátní klíč a 'chyba' je vlastně v pořádku. Ale asi nejlepší je použít nějakou nadstavbu, třeba dibi.
FALSE
(0
,''
, NULL
…) to vrátit nemůže, buď je to resultset
, nebo TRUE
nebo FALSE
.mysqli_fetch
.
try { $dotaz = $pdo->prepare($sql); $dotaz->execute(); $r = $dotaz->fetchAll(); /** uděláme něco s výsledkem */ } catch (PDOException $e) { /** uděláme něco s chybou */ }A před execute() ještě nastavíš parametry dotazu (nebudeš je vkládat do textu SQL):
$dotaz->bindParam($parametr, $jehoHodnota);
$parametr
je buď pořadí (od 1) nebo název parametru – do SQL dáš třeba
SELECT * FROM tabulka WHERE id = :nazevParametrunebo tam dáš jen otazník a odkážeš se na parametr podle jeho pořadí.
$q = dibi::select('t.id, t.name, t.address') ->from('`table` t'); if ($show_last_month_only) { $q->where('t.mtime > NOW() - INTERVAL 1 MONTH'); } if ($city != '') { $q->leftJoin('`address` a')->on('a.id = t.address'); $q->where('a.city = %s', $city); } if ($count > 0) { $q->limit($count, $offset); }Jakpak by to asi vypadalo, kdyby se lepily kousky stringů dohromady? A jak by se takový slepenec rozšiřoval o další možnosti filtrování?
mysql_query()
, tak mi přijde nevhodné přeskočit tolik vrstev a radit rovnou tyhle vysokoúrovňové věci (jednak nejsou vždy tím nejlepším řešením a jednak je lepší, když si tím člověk projde postupně a nepřeskakuje).
Jakpak by to asi vypadalo, kdyby se lepily kousky stringů dohromady? A jak by se takový slepenec rozšiřoval o další možnosti filtrování?1) Tyhle dynamické (strukturou) dotazy jsou celkem výjimečná věc – ve většině aplikace si vystačíš s SQL, které je vždy stejné a liší se jen parametry (a ty dynamické budeš potřebovat jen v nějakém vyhledávání resp. filtru, kde uživatel zadává různé podmínky). 2) SQL se dá poslepovat z kousků textu, kdy ale lepšíš jen (bezpečné) názvy sloupců a otazníky (nebo zástupky typu
:parametr1
), ale ne (nebezpečná) data od uživatele – ta tam dostaneš parametrizací dotazu. Pořád je to lepší, než způsob, jakým velká část lidí na webu „programuje“ funkce() or die();
ale nelze napsat:
funkce() or moje_obsluha();
Dal jsem jim na to bugreport, ale odmítli se tím zabývat, takže to asi v dohledné době nepůjde.
Mimochodem v PHP je podobných bastů daleko víc, například nedodělané lambda funkce přes create_function() pro array_map() - ve srovnání s předlohou v Perlu toho umí míň, a jsou naimplementované tak špatně, že je v oficiálním manuálu ani nedoporučují používat.
function foo() { print(__METHOD__); return false; } function bar() { print(__METHOD__); return true; } foo() or bar();mi vypise:
foobar
foo() or bar()
samozřejmě funguje, nefunguje foo() or throw new \Exception
.
Tiskni
Sdílej: