Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Řešení dotazu:
Asi nejčastěji narazíš na Singleton, což je jen objektový obal na globální proměnnou (= zlo, vyhni se tomu).To je zase kec. Singleton je objektový obal na věc, která je globální a unikátní, i kdybys nechtěl. Například program sám: můžeš se stavět na hlavu, ale program bude mít jeden pid, jeden argv, etc.
... která je globální a unikátní ...Jo ... globální proměnná. Prostě jen jiný název pro totéž. Sám to píšeš
class Application { Application(argv) { // nějaká ta inicializace, zpracování parametrů } int execute() { // tady je aplikace (mimo konstruktor, aby bylo // možné nastavit další parametry) } }
// Zavaděč aplikace int main (argv) { Application a = new Application(argv); return a.execute(); }Jak vidíš, není tam žádný singleton. Funkce ::main() by ho mohla trošku připomínat, ale je to jen jednoduchý zavaděč, aby jádro mohlo někde začít se spuštěním. Třída Application také není singleton, neboť není nijak zaručeno, že nemůže existovat více než jedna instance, ani není jak takovou instanci získat. Application asi není příliš vhodný název, možná by se hodilo spíš něco jako MainWindow, ale to záleží na tom, k čemu Application je. Také nám nic nebrání spustit více instancí, třeba otevřít více dokumentů najednou nebo provést paralelně několik výpočtů:
int main(arg) { ThreadPool tp; foreach (i in arg) { Application a = new Application(arg[i]); tp.executeInNewThread(a); // tp zavolá a.execute() } return tp.waitForAllThreads(); }
Tiskni
Sdílej: