abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 18:33 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) nová verze 24.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 24.7 je Thriving Tiger. Přehled novinek v příspěvku na fóru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:11 | Bezpečnostní upozornění

    Binarly REsearch upozorňuje na bezpečnostní problém PKFail (YouTube) v ekosystému UEFI. Stovky modelů zařízení používají pro Secure Boot testovací Platform Key vygenerovaný American Megatrends International (AMI) a jeho privátní část byla při úniku dat prozrazena. Do milionů zařízení (seznam v pdf) po celém světě tak útočníci mohou do Secure Bootu vložit podepsaný malware. Otestovat firmware si lze na stránce pk.fail. Ukázka PoC na Linuxu na Windows na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 11
    včera 02:22 | Nová verze

    Mobilní operační systém /e/OS (Wikipedie) založený na Androidu / LineageOS, ale bez aplikací a služeb od Googlu, byl vydán ve verzi 2.2 (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitLabu. Vypíchnuta je rodičovská kontrola.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 01:22 | IT novinky

    Společnost OpenAI představila vyhledávač SearchGPT propojující OpenAI modely umělé inteligence a informace z webů v reálném čase. Zatím jako prototyp pro vybrané uživatele. Zapsat se lze do pořadníku čekatelů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 00:11 | Nová verze

    Distribuce Linux Mint 22 „Wilma“ byla vydána. Je založená na Ubuntu 24.04 LTS, ale s desktopovým prostředím Cinnamon (aktuálně verze 6.2), příp. MATE nebo Xfce, balíkem aplikací XApp, integrací balíčků Flatpak a dalšími změnami. Více v přehledu novinekpoznámkách k vydání.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 2
    25.7. 17:44 | Zajímavý článek Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.7. 17:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 14 integrovaného vývojového prostředí (IDE) Qt Creator. Podrobný přehled novinek v cgitu. Vypíchnout lze podporu rozšíření v Lua.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.7. 17:11 | Nová verze

    Byla vydána verze 1.80.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.7. 14:11 | IT novinky

    Apple oznámil, že v beta verzi spustil své Apple Maps na webu. Podporován je také webový prohlížeč Chrome. Ne však na Linuxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 23
    25.7. 13:11 | IT novinky

    Portál Stack Overflow po roce opět vyzpovídal své uživatele, jedná se především o vývojáře softwaru, a zveřejnil detailní výsledky průzkumu. Průzkumu se letos zúčastnilo více než 65 tisíc vývojářů. Z Česka jich bylo 710. Ze Slovenska 246.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Rozcestník

    Dotaz: C/C++ podpora UTF-8, jak to funguje?

    11.11.2011 23:26 Jarda
    C/C++ podpora UTF-8, jak to funguje?
    Přečteno: 1391×
    Zdravím, nerozumím následující věci, popíšu příklad...

    Mám zdroják v C, který zobrazí znak 'Ω', tj. Unicode Character 'OHM SIGN' (U+2126).

    #include <stdio.h>
    #include <wchar.h>
    #include <locale.h>
     
    int main() {
      setlocale(LC_ALL,"");
      wchar_t myChar1 = L'Ω';
      wchar_t myChar2 = 0x2126;  // hexadecimal encoding of char Ω using UTF-16
      wchar_t myChar3 = L'\xe2\x84\xa6';
    
      wprintf(L"%lc \n", myChar1);
      wprintf(L"%lc \n", myChar2);
      wprintf(L"%lc \n", myChar3); 
    
      return 0;
    }
    

    Zdroják je na disku uložen v souboru jako UTF-8, tj. znak 'Ω' je v něm jako 0xe2 0x84 0xa6. Ovšem pokud ho chci zapsat v C jako posloupnost bytů tak musím přes UTF-16 (\u2126), já bych ho chtěl ale zapsat jako UTF-8, jako posloupnost těch 3 bytů myChar3.

    Z mého pohledu se hodnota u myChar1 a myChar3 zdá stejná (jen trochu jinak zapsaná), ale ve výsledku není, poslední wprintf vypíše znak '¦', tj. \u00a6 neboli UTF-8 0xC2 0xA6.

    No jsem z toho nějakej zblblej, používám gcc version 4.6.1 20110908 a glibc-2.14-5.x86_64 :D

    Když si v bashi dám echo -e "\xe2\x84\xa6\u2126", tak to na obrazovku normálně vypíše ΩΩ.

    Odpovědi

    12.11.2011 00:15 l4m4
    Rozbalit Rozbalit vše Re: C/C++ podpora UTF-8, jak to funguje?
    wchar_t není UTF-8.

    UTF-8 je representace znaků Unicode pomocí různě dlouhých sekvencí bajtů.

    wchar_t je nějaký blíže nespecifikovaný platformově závislý vícebytový typ v C. Na MS Windows 16bitový integer (representující UCS-2), na Unixu spíš 32bitový integer (representující UCS-4), taky to ale klidně může být něco ještě podivnějšího, a Unicode Consortium nedoporučuje to používat kvůli přenositelnosti.

    Takže běžnější (alespoň na Uninxu; na MS Windows platformová závislost málokoho trápí, když jejich veškerá platforma je MS Windows) je represntovat Unicode řetězce pomocí char v UTF-8, přičemž potom samozřejmě je rozdíl mezi znaky a bajty, protože znak může být více bajtů. Tvoje oblíbená knihovna/framework určitě má funkce pro práci s UTF-8 kódovanými řetězci, tudíž zapisuješ zdroják přímo v UTF-8 (vyžaduje, aby 8bitové znaky bral kompilátor, dnes už nebývá problém) a používáš příslušné UTF-8 (ne wide-char!) funkce.
    12.11.2011 02:35 Michal Kubeček | skóre: 72 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: C/C++ podpora UTF-8, jak to funguje?
    Druhou možností je převést UTF-8 na tu interní reprezentaci, s tou pracovat interně a před uložením zase konvertovat zpátky. To se hodí hlavně tam, kde by proměnná délka znaku příliš komplikovala život a naopak nevadí větší spotřeba paměti. V C na to lze použít např. funkce mbsrtowcs() a wcsrtombs(), v C++ se přiřadí locale I/O streamu (metoda imbue()).
    12.11.2011 12:55 petr_p | skóre: 59 | blog: pb
    Rozbalit Rozbalit vše Re: C/C++ podpora UTF-8, jak to funguje?
    Na druhou stranu wchar_t podle ISO C99 musí splňovat podmínku, že pojme libovolný znak z libovolného locale podporovaného danou implementaci standardní knihovny. A navíc jediný způsob, jak (pomocí standardní knihovny) zjistit zobrazovanou šířku znaku (0 sloupců pro wor-joiner, 1 pro běžnou latinku, 2 pro CJK) je přes typ wchar_t, takže se mu ani tak nevyhnete.
    12.11.2011 13:24 l4m4
    Rozbalit Rozbalit vše Re: C/C++ podpora UTF-8, jak to funguje?
    Chci vidět program, který pracuje smysluplně s mezinárodním textem pouze pomocí standardní knihovny...

    Nicméně je dobře, že jsi upozornil, na vlastnost pojme libovolný znak z libovolného locale podporovaného danou implementaci standardní knihovny, protože standard C umožňuje dokonce i pouze 8bitový wchar_t (a na nějakých obskurních/historických systémech to tak i je, akorát bych musel najít kde a jak, byl to nějaký, co měl jako největší vymoženost podporu Latin1).

    Tudíž chceš-li používat Unicode, tak ho používej, použij nějakou knihovnu pro práci s Unicode (ať už representované v UTF-8 jako bajty nebo v UCS-4 jako 32bitové integery), a nematlej do toho wchar_t.

    Stačí-li ti nepřenositelně podporovat cokoli, co tvůj kompilátor a standardní knihovna zrovna prohlásily za wide-char, a používat pouze funkce standardní knihovny, tak používej to.
    Josef Kufner avatar 20.11.2011 23:39 Josef Kufner | skóre: 70
    Rozbalit Rozbalit vše Re: C/C++ podpora UTF-8, jak to funguje?
    V podstatě můžeš kódování ignorovat a použít prosté char * v UTF-8 – tak jak to dostaneš, tak to vypíšeš.

    Řešit to musíš až v okamžiku, kdy tě zajímá, kolik místa to zabere na obrazovce (strlen() nestačí) nebo pokud chceš seřadit seznam (strcmp() nestačí), případně zkracovat řetězce (abys nerozpůlil znak).
    Hello world ! Segmentation fault (core dumped)

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.