Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
git describe --tag --match='v[0-9]*' git log -n 1 --pretty='%ai'Nevíte o nějaké knihovně v čistém PHP, která by tohle uměla? Co jsem tak našel, ten log by nebyl problém, ale co describe?
Řešení dotazu:
Potíž je v tom, že ne vždy je na serveru dostupný Git nebo není možné spouštět externí programy.V takovém případě se dělá git deployment velmi špatně... ale existuje na to lék... dělat deployment lokálně, pustit skripty a odeslat pomocí rsyncu. Mimochodem, pokud to jenom trochu lze, vždy se vyhýbám hostování aplikací v omezeném prostředí. Zpravidla věci tohoto typu (git, spouštění příkazů) uvádím jako součást systémových požadavků, a pokud tomu zákazníkův dodavatel služeb nerozumí, velmi rychle mu mezi svými obchodními partnery najdu nového. Ještě jednu velmi dobrou radu ti můžu dát (klidně mě kontaktuj s dotazy)... nikdy si nenech diktovat technické prostředky, pokud si za práci v omezeném prostředí nenaúčtuješ samostatnou položku. Pokud kývneš zákazníkům či jejich dalším dodavatelům na každou blbost, zvyknou si na to a budou se k tobě podle toho chovat. A to zdaleka neplatí jen pro komerční spolupráci.
Pointa mého snažení s Gitem v PHP je, aby nebylo třeba udělat vůbec nic navíc, jen checkout (clone) do document root. Nahrát hotový INI file je celkem triviální, potíž je, že není kde a kdy ho vyrobit.To mi přijde takové... neužitečné. Git clone k tomuhle není určený, navíc funguje víceméně jen při shellovském přístupu. Hooky se nekopírují (z pochopitelných důvodů). Na to je daleko vhodnější rsync, který jde alespoň zopakovat. INI jde generovat tam, odkud se rsyncuje a nebo skriptem tam, kde se pouští clone/pull (případně co je cílem push, který se dá nahookovat).
Spuštění skriptu, který by nastavil hooky je sice celkem hezké, ale závisí to na uživateli (adminovi/programátorovi), takže se na to nelze spolehnout (prakticky ověřeno).Což přesně odpovídá tomu, jak to fungovat má.
Dalším háčkem je, že používám submoduly pro pluginy, takže by to znamenalo hlídat hooky pro každý plugin. Tohle je okamžik, kdy to přestává být praktické.Hooky pro pluginy by neměly být vůbec potřeba. Ve chvíli, kdy pushneš hlavní strom, tak není problém nechat zaktualizovat submoduly a veškerou další práci dělat z hooku hlavního stromu. Začínám přicházet na to, že celá tvá myšlenka je postavená na takzvaném „drbání se levou nohou za pravým uchem“, ale na to časem přijdeš sám.
Hooky pro pluginy by neměly být vůbec potřeba.A co když se aktualizuje jen plugin? Třeba protože ho zrovna vyvíjí a udělal commit. Navíc framework samotný je jako submodul také (rodičovský repositář patří aplikaci).
Informace o verzi pak musí být k dispozici vždy, i když ten člověk zapomene nebo se vůbec nedozví, že má nějaké hooky nastavit.Nezlob se na mě, ale nastavit ty hooky není až takový problém a zabránít v zapomenutí je natolik triviální (například software úmyslně nepracuje, pokud nejsou nastavené), že si s klidem dovolím to celé označit za jednu velkou hloupou výmluvu.
A co když se aktualizuje jen plugin? Třeba protože ho zrovna vyvíjí a udělal commit.Princip submodulů je založený právě na tom, že hlavní modul obsahuje informaci o přesné verzi (commitu) submodulů. Nemá smysl používat git submodules a přitom obcházet jejich základní princip a jedinou výhodu oproti zcela samostatným repozitářům.
Navíc framework samotný je jako submodul také (rodičovský repositář patří aplikaci).V tom nevidím problém, pokud se celá věc dobře ošetří. Pozor na to, že submoduly nefungujou úplně hladce a úplně samy. Je to (možná bohužel) v gitu celkem pokročilý nástroj, a je potřeba se k němu podle toho chovat.
(například software úmyslně nepracuje, pokud nejsou nastavené)Takováto kurvítka jsou mi celkem proti srsti. Obvykle píšu programy tak, aby se nenechaly rozhodit kdejakou blbostí. Představa, že mi pak chyba v této, z pohledu uživatele vcelku nepodstatné, části sundá celou aplikaci na produkčním serveru se mi moc nezamlouvá. I když na druhou stranu, být to něco důležitějšího, tak by to bylo rozumné řešení.
Tiskni
Sdílej: