Byla vydána verze 3.6 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Byla vydána nová verze 8.8 multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem (DAW) Ardour. Přehled oprav, vylepšení a novinek v oficiálním oznámení.
Byla vydána nová major verze 11.0.0 nástroje mitmproxy určeného pro vytváření interaktivních MITM proxy pro HTTP a HTTPS komunikaci. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Vypíchnuta je plná podpora HTTP/3 a vylepšená podpora DNS.
Richard Hughes na svém blogu představil nejnovější major verzi 2.0.0 nástroje fwupd umožňujícího aktualizovat firmware zařízení na počítačích s Linuxem. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů a zapojených výrobců na stránkách LVFS (Linux Vendor Firmware Service).
Počítačová hra Kvark (Steam) od studia Perun Creative dospěla do verze 1.0 (𝕏). Běží také na Linuxu.
Byla vydána (𝕏) zářijová aktualizace aneb nová verze 1.94 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.94 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
O víkendu 5. a 6. října se koná ne-konference jOpenSpace. Pokud si chcete kouzlo živých přednášek vychutnat společně s námi, sledujte live streamy: sobota a neděle. Začínáme lehce po 9 hodině ranní. Zpracované záznamy jsou obvykle k dispozici do 14 dní na našem YouTube kanále.
Hodiny s unixovým časem dnes odbily 20 000 dnů. Unixový čas je počet sekund uplynulých od půlnoci 1. ledna 1970. Dnes ve 02:00 to bylo 1 728 000 000 sekund, tj. 20 000 dnů.
Notebook NitroPad V56 od společnosti Nitrokey byl oficiálně certifikován pro Qubes OS verze 4. Qubes OS (Wikipedie) je svobodný a otevřený operační systém zaměřený na bezpečnost desktopu.
FILE *p_f=fopen("soubor.txt","r+");, soubor přitom soubor existuje. Dále mám
if(p_f==NULL){ printf("Chyba pri otevirani souboru\n"); fclose(p_f); }. Všechny potřebné knihovny jsou inkluovány, tak nevím kde je chyba. Googlem brázdím něco přes hodinu a půl a na nic jsem nepřišel. Jen jsem zjistil, že je tam potřeba použít fce malloc, bohužel jsem začátečník, tak nevím jak dál. Používám pro studium knihu od K&R. Díky všem za nápady.
Řešení dotazu:
if ((vstup=fopen("soubor.txt","r"))) { /* zpracování ... */ fclose(vstup); } else printf("Nelze otevřít soubor pro čtení!\n\a");
if ((vstup=fopen("soubor.txt","r"))) { if((fgets(pointer,10000000,vstup))==NULL) { printf("Chyba 1 \n"); } pointer=druhe_pole; if((fgets(pointer,10000000,vstup))==NULL) { printf("Chyba 2 \n"); } fclose(vstup); } else { printf("Chyba pri otevirani souboru\n\a"); }Váš kód mi fungoval bezproblému, děkuji za něj, bohužel, i když jsem to spravil, nepomohlo to.
pointer
, máte tam rezervováno místo pro 10 000 000 bytů (charů) na to dám krk #include <stdio.h> #include <stdlib.h> #define MY_SIZE (100000) //main.cpp int main(int argc, char **argv) { char *pointer = NULL; char *prvni_pole = NULL; char *druhe_pole = NULL; if((prvni_pole = (char*) malloc(sizeof(char) * MY_SIZE)) == NULL) { printf("Chyba 0-1, nedostatek paměti\n"); exit(3); } if((druhe_pole = (char*) malloc(sizeof(char) * MY_SIZE)) == NULL) { printf("Chyba 0-2, nedostatek paměti\n"); free(prvni_pole); exit(3); } //aspon prvni_pole[0] = druhe_pole[0] = 0x0; //nebo cela alokovana pamet: //memset(prvni_pole,0x0,MY_SIZE); //memset(druhe_pole,0x0,MY_SIZE); FILE *vstup; if ((vstup=fopen("soubor.txt","r")) == NULL) { printf("Chyba pri otevirani souboru\n"); exit(3); } //ukazatel na první pole i když se m;že použít přímo prvni_pole pointer = prvni_pole; if((fgets(pointer,MY_SIZE,vstup))==NULL) { printf("Chyba 1 \n"); } if(feof(vstup)){ printf("Chyba uz tam teho vice není\n"); } else { //ukazatel na druhe pole i když se může použít přímo druhe_pole pointer=druhe_pole; if((fgets(pointer,MY_SIZE,vstup))==NULL) { printf("Chyba 2 \n"); } } //obvykle netestuje návratovou hodnotu fclose(vstup); printf("prvni_pole: %s\n",prvni_pole); printf("druhe_pole: %s\n",druhe_pole); //neuskodi pointer=NULL; if(prvni_pole != NULL)//fcil zbytecne free(prvni_pole); //mozna dobry navyk prvni_pole=NULL; if(druhe_pole != NULL)//fcil zbytecne free(druhe_pole); //mozna dobry navyk druhe_pole=NULL; return 0; }
char prvni_pole[MY_SIZE];? Dynamicke alokaci se snazi clovek co nejvice vyhnout...
Proc proboha alokujes pole dynamicky?Protože 20MB (dle původního dotazu) nechci jinak.
Dynamicka alokace je mnohem pomalejsi, nez staticka.Rozdíl rychlosti alokace bude neměřitelný a výsledek možná opačný pokud proměnné budou mimo fci main.
Co ti brani v tom, pouzit…Brání mi rozum a ohled na ostatní.
Dynamicke alokaci se snazi clovek co nejvice vyhnout...Dle této definice nejsem člověk (nebudu se ji vyhýbat za každou cenu), ale vidím to spíše tak, že rozumný programátor použijte to, co je v daném případě lepší a ví kde a jak se, která „rezervace paměti“ provádí…
FILE *fp; if ((fp = fopen("myfile", "r")) == NULL ) { perror("unable to open file"); return -1; } /* praca so suborom a nasledne close */ fclose(fp); return 0;pri uceni je vhodne pouzit aj debugger, napriklad
gdb
. google ti da vela quick howto ako co .. v tvojom pripadne napriklad:
$ gcc -g -o atest test.c
$ ./atest
attempt to close empty null handle
Segmentation fault: 11 (core dumped)
$
$ gdb ./atest atest.core
GNU gdb 6.1.1 [FreeBSD]
--[snip]--
(gdb) where
#0 0x0000000800719e37 in fclose () from /lib/libc.so.7
#1 0x0000000000400686 in main () at test.c:8
(gdb) list 8
3 int main() {
4 FILE *p_f = fopen("soubor.txt","r+");
5
6 if(p_f == NULL ) {
7 fprintf(stderr, "attempt to close empty null handle\n");
--- vystup z where -> 8 fclose(p_f);
9 }
10
11 return 0;
12 }
kde atest
je tvoj spustitelny program, core file sa vygeneroval po segfaulte.
Tiskni Sdílej: