Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
write()
hlásí, že komunikace proběhla v pořádku. Jak se dá na odesílající straně detekovat, že nastala chyba a data k příjemci nedorazila? Zkoušel jsem si hrát s nastavením socketu SO_KEEPALIVE, což funguje, ale přijde mi to jako obcházení problému a ne jeho řešení...
U SO_KEEPALIVE mas problem v tom ten timeout je globalni na urovni celeho OS, a neni mozne nastavit ho pro jedno konkretni spojeni.Ale lze: TCP_KEEPCNT, TCP_KEEPIDLE, TCP_KEEPINTVL
write()
skončí úspěšně po předání dat kernelu a ne až potom, co druhá strana data opravdu přijme.
SO_KEEPALIVE jde nastavit pro každý socket zvlášť, ale toto řešení přidává dodatečnou síťovou komunikaci, což v mém případě bohužel nemohu použít.
Ono toho garantuje daleko méně než si mnoho lidí myslí, například Jabber takle ztrácí zprávy, když ti vypadne spojení (je to chyba v návrhu XMPP).A nejde to ani dobře řešit přes TCP acky... ale naštěstí XMPP má definované jak aplikační acky, tak pingy, dělal to původně před pár lety Justin Karneges a byly kolem toho velké diskuze, kdy různí lidi vymýšlely totální cypoviny jako end-to-end potvrzování. Takže je to jen na lenosti implementátorů.
Pokud chceš mít jistotu, že nějaká zpráva byla doručena, pošli si ACK na aplikační úrovni a nespoléhej na TCP.Souhlas. Na druhou stranu TCP samo zajistuje potvrzovani doruceni dat, takze teoreticky by mohlo jit rozsirit API tak, aby toto potvrzeni bylo propagovano do aplikace.
Tiskni
Sdílej: