Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
write()
hlásí, že komunikace proběhla v pořádku. Jak se dá na odesílající straně detekovat, že nastala chyba a data k příjemci nedorazila? Zkoušel jsem si hrát s nastavením socketu SO_KEEPALIVE, což funguje, ale přijde mi to jako obcházení problému a ne jeho řešení...
U SO_KEEPALIVE mas problem v tom ten timeout je globalni na urovni celeho OS, a neni mozne nastavit ho pro jedno konkretni spojeni.Ale lze: TCP_KEEPCNT, TCP_KEEPIDLE, TCP_KEEPINTVL
write()
skončí úspěšně po předání dat kernelu a ne až potom, co druhá strana data opravdu přijme.
SO_KEEPALIVE jde nastavit pro každý socket zvlášť, ale toto řešení přidává dodatečnou síťovou komunikaci, což v mém případě bohužel nemohu použít.
Ono toho garantuje daleko méně než si mnoho lidí myslí, například Jabber takle ztrácí zprávy, když ti vypadne spojení (je to chyba v návrhu XMPP).A nejde to ani dobře řešit přes TCP acky... ale naštěstí XMPP má definované jak aplikační acky, tak pingy, dělal to původně před pár lety Justin Karneges a byly kolem toho velké diskuze, kdy různí lidi vymýšlely totální cypoviny jako end-to-end potvrzování. Takže je to jen na lenosti implementátorů.
Pokud chceš mít jistotu, že nějaká zpráva byla doručena, pošli si ACK na aplikační úrovni a nespoléhej na TCP.Souhlas. Na druhou stranu TCP samo zajistuje potvrzovani doruceni dat, takze teoreticky by mohlo jit rozsirit API tak, aby toto potvrzeni bylo propagovano do aplikace.
Tiskni
Sdílej: