abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 16:11 | Bezpečnostní upozornění

    V jádře Linux byla nalezena a v upstreamu již byla opravena kritická zranitelnost GhostLock aneb CVE-2026-43499. Lokálnímu uživateli umožňuje získat práva roota a také obejít kontejnerovou izolaci. Zranitelnost existovala v Linuxu 15 let, tj. od roku 2011, od Linuxu verze 2.6.39.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 13:55 | IT novinky

    Evropská komise předběžně shledala, že návykový design aplikací Instagram a Facebook od americké společnosti Meta porušuje unijní nařízení o digitálních službách (DSA). Návykový design zahrnuje například takzvané nekonečné posouvání, automatické přehrávání videí, tzv. push notifikace, kdy aplikace uživatele vybízí k návratu do jejího prostředí, či vysoce personalizovaný algoritmus, který rychle pozná, co uživatele baví a snaží

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    včera 12:11 | Nová verze

    Byla vydána verze 1.97.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:00 | IT novinky

    Švýcarská společnost Punkt. má nově v nabídce telefon Punkt. MC03. Telefon byl navržen ve Švýcarsku s důrazem na soukromí a digitální suverenitu a vyroben v Německu. V telefonu běží operační systém AphyOS (Apostrophy OS) založený na AOSP (Android Open Source Project) 15. Cena telefonu je 745 eur.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 20
    včera 04:44 | Nová verze

    TypeScript (Wikipedie), tj. JavaScript rozšířený o statické typování a další atributy, byl vydán v nové verzi 7.0. Kompilátor byl kvůli výkonu přepsán z TypeScriptu do Go.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    9.7. 17:00 | IT novinky

    Europarlament podpořil pozměněnou verzi výjimky známé jako „chat control 1.0“ umožňující firmám skenovat soukromou komunikaci na internetu kvůli ochraně dětí před zneužitím. Pozměňovací návrhy přijaté europoslanci však počítají s tím, že z výjimky bude vyřazena šifrovaná komunikace. Výjimka přestala platit začátkem dubna poté, co se Evropský parlament a Rada EU nedokázaly shodnout na jejím prodloužení. Rada následně přijala

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    9.7. 04:44 | Bezpečnostní upozornění

    Nejnovější X.Org X server 21.1.24 a Xwayland 24.1.13 řeší 2 bezpečnostní chyby.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    9.7. 04:22 | Komunita

    Clement "Clem" Lefebvre publikoval souhrn dění v Linux Mintu za červen 2026. Vypíchnuta je vylepšená podpora Waylandu. Už není považována za experimentální. V příští verzi Linux Mintu, plánována je na Vánoce, bude běh Cinnamonu plně podporován na X11 i Waylandu. V květnu na vývoj Linux Mintu přispělo 611 dárců celkovou částkou 19 612 dolarů. Dalších 2 326 patronů přispělo na Patreonu celkovou částkou 5 334 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    9.7. 04:00 | Bezpečnostní upozornění

    V Linuxu v KVM byla nalezena a v upstreamu již byla opravena kritická zranitelnost Januscape aneb CVE-2026-53359. Root na hostovaném počítači (virtuální stroj) může obejít izolaci a získat plnou kontrolu nad hostitelským systémem (DoS útok nebo vzdálené spuštění kódu s právy roota). Na obou hlavních architekturách – Intel i AMD. Zranitelnost v Linuxu existovala téměř 16 let (od srpna 2010 do června 2026).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.7. 19:44 | IT novinky

    Tribunál Soudního dvora Evropské unie dnes zamítl několik žalob, v nichž se americká společnost Apple ohrazovala proti pravidlům fungování velkých technologických společností na unijním trhu. Applu se nelíbilo, že jeho obchod s aplikacemi a operační systém iOS mají podléhat přísnějším povinnostem jen proto, že Brusel firmu považuje za takzvaného gatekeepera, tedy strážce přístupu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (10%)
     (7%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (4%)
     (6%)
     (2%)
     (16%)
     (25%)
    Celkem 2095 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: Tip na nástroj pro vykreslení organizačního grafu?

    1.2.2012 12:09 Ladislav Nešněra | skóre: 30 | blog: ..+2
    Tip na nástroj pro vykreslení organizačního grafu?
    Přečteno: 572×
    Zdravím
    Potřeboval bych nástroj, co ze vstupní tabulky vytvoří organizační schema +/- ve smyslu tohoto návodu pro Visio. Ideální představa:
    • "tabulková" vstupní data (např. CSV, XML,..)
    • automatické vygenerování grafu s možností úpravy, vymezení prostoru pro zobrazení
    • výstup ve formátu na jehož zobrazení stačí browser
    • možnost vytvářet URL odkazy
    • vložení obrázků
    Předem dík za tipy

    Řešení dotazu:


    Odpovědi

    Řešení 1× (Vojtěch Horký)
    1.2.2012 12:41 Kit
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Tip na nástroj pro vykreslení organizačního grafu?
    1.2.2012 14:50 Ladislav Nešněra | skóre: 30 | blog: ..+2
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Tip na nástroj pro vykreslení organizačního grafu?
    Doufám v něco jednoduššího - tohle se určitě musela řešit mockrát. Navíc v galerii žádný přiměřený layout nevidím. Rozhodně však díky a možná mě nouze donutí.. (ne, že bych se nerad učil, ale čas, čas.. :-( )
    1.2.2012 15:35 Ivan
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Tip na nástroj pro vykreslení organizačního grafu?
    Graphviz je knihovna na planarni kresleni grafu. Design se v ni az tak neresi. Vystupem z graphviz muze byt soubor, kde jsou uvedeny souradnice nodu(popr. ridici body pro bezierovy krvky - hrany). K tomu si muzes dodelat grafiku sam.

    Vstup pro grapviz muze osahovat obrazky(PNG), vystupem muze byt HTML. I tomhle pripade je grafika na tobe.

    Zalsi moznosti je vystup v SVG. Pokud se nepletu na na SVG lze aplikovat kaskadovy styly.

    PS: i kdyz se no nemusi na prvni pohled zdat, Graphviz neni uplne trivialni program a urcite ti nejaky cas zabere.
    1.2.2012 21:50 Ladislav Nešněra | skóre: 30 | blog: ..+2
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Tip na nástroj pro vykreslení organizačního grafu?
    Vzhledem k potřebám to budu směřovat na HTML. No a triviální mi právě nepřišel - proto to "ošívání se" ;-)
    (Zaujal mě canviz, ale pro mě bude asi lepší si to vše pohlídat na serveru)
    Josef Kufner avatar 5.2.2012 11:52 Josef Kufner | skóre: 70
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Tip na nástroj pro vykreslení organizačního grafu?
    Můžeš na serveru spustit graphviz dvakrát: Poprvé vygeneruje PNG (dot -Tpng), podruhé HTML MAP tag (dot -Tcmapx). Pak to dáš dohromady na jednoduchou HTML stránku a máš klikací obrázky s prakticky 100% podporou v browserech. Zrovna tady by ty odkazy mohly jít na stránku (vizitku) toho člověka.

    Canviz potřebuje spustit graphviz na serveru také, takže si tím moc nepomůžeš. Leda by se obrázky často měnily a chtěl jsi ulehčit serveru. (Což já chci, dík za tip.)
    Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
    Řešení 1× (Vojtěch Horký)
    Josef Kufner avatar 5.2.2012 11:43 Josef Kufner | skóre: 70
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Tip na nástroj pro vykreslení organizačního grafu?
    Jo, v graphvizu tohle půjde lehce. Uděláš si jednoduchý skript, který tabulku převede na dot, tj. zdrojový kód pro graphviz a pak jen trošku poladíš vzhled.

    V návodu jsem viděl jen jednoduché šipky a obdélníčky, s tím nebude problém. V dokumentaci graphvizu jsou možnosti popsané celkem dobře, i když to znamená trošku experimentování.

    Ten script bude vypadat tak, že tabulku se sloupečky ["člověk", "nadřízený"] převede do tvaru "podřízený" -> "nadřízený". Pak to celé jen obalí kouskem textu "digraph G { ... }" a graphviz se postará o zbytek. Pokud to vypisuješ z databáze, bude to velmi jednoduché, pokud z OO Calcu/Excelu, použil bych export do CSV a načítal to z toho, možná by stačilo to jen poškádlit sedem: echo "digraph G {"; sed -e 's/", "/" -> "/'; echo "}";.

    Vzhledem se zabývej až když budeš mít správně nakreslený graf – je to jen o troše experimentování s konfigurací (na začátek, dovnitř {} přidáš "node[nastavení];" a ono se to použije na vše).
    Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
    4.2.2012 23:33 Ash | skóre: 53
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Tip na nástroj pro vykreslení organizačního grafu?
    Oblíbený nástroj je dia, lze použít pokud byste to uměl z toho CSV/XML převést do nativního formátu dia (což je zazipované XML), nebo do něčeho co by nějaký již existující konvertor-do-dia zvládl. Možnosti úpravy jednoduché, výstup pro prohlížeč do svg, měly by tam fungovat i odkazy (nezkoušel jsem, ale viděl jsem něco vytvořené pomocí diasvg.py), obrázky samozřejmě.
    6.2.2012 09:57 Ladislav Nešněra | skóre: 30 | blog: ..+2
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Tip na nástroj pro vykreslení organizačního grafu?
    Volba padla na graphvizu. Všem velký dík za pomoc :-)

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.