Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
1) mám adresu: http://domain.ltd/firmy/abcd-sro-brno-54214/
2) vím, že: $_GET['seo_1'] obsahuje firmy a $_GET['seo_2'] obsahuje abcd-sro-brno-54214ale nevím, jak dostat tyto hodnoty z této adresy do proměnné aby výsledek byl takový?
echo $text; // abcd-sro-brno echo $id; // 54214Problém je v tom, že adresa může být i ve tvaru http://domain.ltd/firmy/abcd-sro---brno----54214/ ale před číslem bude vždy pomlčka. Pokud by prosím někdo poradil, byl bych mu moc vděčný. Děkuji uctivě za pomoc.
Řešení dotazu:
$pole = explode('-',$_GET['seo2']);
$id = $pole[count($pole)-1];
unset( $pole[count($pole)]);
$text = implode('-',$pole);
Nakonec odebrat všechny - z konce proměnné $text
echo 'text: '.$text; echo 'id: '.$id;dostanu jiný výsledek než požaduji
text: abcd-sro-brno-54214 id: 54214nebo ten script to udělá přesně takto jak to je ted? Děkuji
unset($pole[count($pole)-1]);
Navíc můj osobní názor je, že více pomlček za sebou nemá v URL co dělat..., navíc v názvu parametrů vidím "SEO", což implikuje k lepší čitelnosti a zapamatovatelnosti, takže nevím, proč by URL měla mít více pomlček.. chápu že to asi vzniká nahrazováním jiné interpunkce za pomlčku.. prostě se mi to nezdá..., navíc v názvu je číslo, přímo ID, které jistojistě půjde do DB, takže nezapomenout ošetřit vstupy, nejl0pe ID převést na číslo, a vůbec...
...nejlepší by bylo ID úplně vynechat a udělat pomocnou mapovací tabulku URL --> ID, aby ono nebylo v URL
A sorry za stylistiku a nesouhlas (.+?)-+(\d+)
. V druhé skupině pak budete mít číslo na konci, v první bude všechno před poslední skupinou pomlček.
Předpokládám, že jde o PHP:
preg_match("/^(.+?)-+(\d+)$/", $_GET['seo_2'], $matches); $text = $matches[1]; $id = $matches[2];
Tiskni
Sdílej: