Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Řešení dotazu:
Sakra tak jsem přehlédl jednu věc ve fromátování :( Ty četnosti a slova , jsou po řádcích.
1.řádek jedna četnost a jedno slovo
2.řádek druhá četnost a druhé slovo atd
while read line; do if [[ "$line" =~ (^[0-9]+)[[:space:]]+([a-Z]+) ]]; then echo "${BASH_REMATCH[2]} ${BASH_REMATCH[1]}"; fi; done <./input.file
Ale to je iba z jedno rieseni, ono budu aj lepsie, ale funkcne je aj toto.
while read prvni druhe zbytek; do echo "$druhe $prvni $zbytek" done <./input.fileAle s AWK je to rychlejší.
Uz nie, samozrejme, ze to moje je sice funkcne, ale s read to ide presne tak, ako pises. ;)
cut
a paste
, ale to by asi byl zbytečně silný nástroj.
Ja to rozchodim. :D A plne suhlasim s tym vyzdimanim maxima, takze nie je co riesit s if podmienkou. Jedine uplatnenie by to malo v pripade, keby sa tam nachadzal aj iny vzor, ale to v tomto pripade nehrozi podla zadania.
Ono to ide aj cez sed a tych rieseni, viac ci menej efektivnych, bude hodne.
sed "s/\(^[0-9]\+\)\([[:space:]]\+\)\([a-Z]\+\)/\3\2\1/" input.file
Ale mne osobne sa paci najviac to riesenie s read od teba, to by som ja najskor pouzil.
(10)
je jeden sloupec, ale ( 1)
už dva sloupce, takže jsem to napsal sedem jako ty, read by mi nestačil... Ta možnost s bash
a =~
je taky zajímavá, i když v mém případě se nehodila.
awk '{print $2 " " $1}' <<EOT 2 Ahoj 3 Pes 1 Kocka EOT
$slova
vložit konce řádek mezi slova.
slova="2 Ahoj 3 Pes 1 Kocka" echo $slova 2 Ahoj 3 Pes 1 Kocka echo "$slova" 2 Ahoj 3 Pes 1 Kocka echo -e "$slova" | awk '{print $2 " " $1}' Ahoj 2 Pes 3 Kocka 1
vysledek=`echo -e "$slova" | awk '{print $2 " " $1}'` echo "$vysledek" Ahoj 2 Pes 3 Kocka 1
Tiskni
Sdílej: