Byla vydána nová stabilní verze 6.1 (aktuálně 6.1.3035.51) webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 114. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Nový Vivaldi se pro Bing tváří jako Microsoft Edge (upravený User-Agent) a díky tomu v něm funguje Bing Chat. Vylepšeny byly Pracovní prostory (Workspaces). Podrobný přehled v Changelogu.
Linuxová distribuce ArchLabs Linux po šesti letech vývoje končí. Dobbie to zabalil.
David Tschumperlé v obšírném článku se spoustou náhledů shrnuje vývoj multiplatformního svobodného frameworku pro zpracování obrazu G'MIC (GREYC's Magic for Image Computing, Wikipedie) za poslední rok a půl.
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 23.06 tohoto před šesti lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell, Phosh, Plasma a Sxmo. Aktuálně podporovaných zařízení je 30.
Byla vydána distribuce openSUSE Leap verze 15.5 (poznámky k vydání). Jde o konzervativní distribuci odpovídající komerčnímu SUSE Linux Enterprise 15, nyní Service Pack 5. Mělo jít o poslední aktualizaci Leap v současné podobě před přechodem na Adaptable Linux Platform s „neměnným“ základem, ale padlo rozhodnutí, že v roce 2024 ještě vyjde Leap 15.6 s podporou do konce roku 2025.
Alyssa Rosenzweig v příspěvku na blogu oznámila, že Asahi Linux už zvládá OpenGL 3.1. Dokončuje se podpora OpenGL ES 3.1. Dalším krokem bude Vulkan 1.0.
Intel nedávno představil a pod licencí SIL Open Font License (OFL) na GitHubu zveřejnil font Intel One Mono. Font je určen především pro zobrazování textu v emulátorech terminálu a vývojových prostředích (Přehled fontů s pevnou šířkou).
Na redditu byly publikovány zajímavé QR kódy vygenerované pomocí Stable Diffusion. Přehled použitého softwaru v článku na Ars Technica.
Byl vydán Mozilla Firefox 114.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Nově jsou také na Linuxu podporovány USB FIDO2/WebAuthn bezpečnostní klíče. WebTransport je ve výchozím stavu povolen. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 114 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána červnová aktualizace aneb verze 2023.06-1 linuxové distribuce OSMC (Open Source Media Center). Z novinek lze zdůraznit povýšení verze multimediálního centra Kodi na 20. Na léto je plánováno představení nového vlajkového zařízení Vero, jež nahradí Vero 4K +.
PS: jak se formátuje kód se závorkama zde na Abíčku? My to pořád řve, že značka není povolena...Nápověda je přímo pod políčkem, ve kterém se dotaz píše. A taky je tam možnost vložení přílohy, která pak zůstane umístěná na Abíčku spolu s dotazem a nestane se -- jako v případě odkazu na jiný server -- že za chvíli nebude platit.
Vazeni
Pred nekolika lety jsem tady rezignoval na pripominky ohledne dodrzovani pravidel ceskeho pravopisu. To se ovsem jednalo prakticky vyhradne o chyby ve shode podmetu s prisudkem (psani tvrdeho y nebo mekkeho i v pricesti minulem).
Ale to, co tady vidim dnes, uz proste ignorovat nelze. Napsat my (tady odpoved na kdo?) a pokracovat, jakobych (podle dalsiho smyslu vety spravne) napsal mi (tedy komu?) - to uz je proste moc. Chce se mi zvracet.
Pomalu uz zacinam mit strach podivat se do jakekoliv diskuze, co tam zase najdu za hruzy.
A desim se toho, ze jsem asi jediny, komu to vadi...
A rypalum s pripominkami, ze cestina pouziva hacky a carky sdelim, ze nemam k dispozici klavesnici, ktera by mi umoznovala tyto znaky psat. To mi ovsem nebrani v tom, abych psal bez takovych hruz, jako je ta vyse zminena.
ze cestina pouziva hacky a carky sdelimA interpunkcni carka vam obcas vynechava, ze? Asi prisel cas vymenit klavesnici.
<root> <element width="100" height="200">name_of_element</element> </root>Ovšem o daném problému toho vím jen velmi málo a pro konkrétní účel to může být nevhodné řešení.
name_of_element
je skutečně jen název elementu, ke kterému by měla být přiřazena nějaká hodnota.
<root> <name_of_element width="100" height="200">value of element</name_of_element> </root>
<root> <element> <name>name_of_element</name> <width>100</width> <height>200</height> </element> </root>Tak první je úspornější, a druhý Vám načte téměř jakýkoliv parser (v jakékoliv aplikace obsažený), což u prvního nemusí být možné (prostě některé aplikace atributy neumí).
<
jako <
, tedy pro výsledek <root>
zapíšete <root>
, nebo prostě použijete přepínač „Editor“ :)
<root> <name_of_element> <width>100</width> <height>200</height> </name_of_element> </root>Nebo jak už pár lidí psalo dříve:
<root> <element> <name>name_of_element</name> <width>100</width> <height>200</height> </element> </root>Ale radši bych volil JSON namísto XML:
{ { "name": "name_of_element", "width": 100, "height": 200 } }Nebo, pokud jsou názvy elementů unikátní:
{ "name_of_element": { "width": 100, "height": 200 } }JSON se v případě mnoha skriptovacích jazyků (Javascript, PHP a další) dá 1:1 mapovat na datové struktury jako jsou asociativní pole (pole indexované řetězci). XML je na tohle moc (a zbytečně) složité.
name_of_element
je hodnota, určitě bych ji nedával jako název elementu. Pak není možné použít validaci dokumentu, bude problém s transformací nebo vyhledáváním, editory nebudou schopné správně napovídat… To už pak opravdu můžete použít JSON nebo jakýkoli jiný málo strukturovaný formát, když se připravíte o tyhle výhody XML.
name_of_element
je jméno elementu (jak název napovídá), určitě obsahuje i nějakou hodnotu. V tom případě se nabízí použití name_of_element
jako název elementu.
Ovšem na rozhodnutí, co je správné, máme od tazatele příliš málo informací. Je také možné, že název name_of_element
není správně sémanticky zvolen.
Tiskni
Sdílej: