Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
PS: jak se formátuje kód se závorkama zde na Abíčku? My to pořád řve, že značka není povolena...Nápověda je přímo pod políčkem, ve kterém se dotaz píše. A taky je tam možnost vložení přílohy, která pak zůstane umístěná na Abíčku spolu s dotazem a nestane se -- jako v případě odkazu na jiný server -- že za chvíli nebude platit.
Vazeni
Pred nekolika lety jsem tady rezignoval na pripominky ohledne dodrzovani pravidel ceskeho pravopisu. To se ovsem jednalo prakticky vyhradne o chyby ve shode podmetu s prisudkem (psani tvrdeho y nebo mekkeho i v pricesti minulem).
Ale to, co tady vidim dnes, uz proste ignorovat nelze. Napsat my (tady odpoved na kdo?) a pokracovat, jakobych (podle dalsiho smyslu vety spravne) napsal mi (tedy komu?) - to uz je proste moc. Chce se mi zvracet.
Pomalu uz zacinam mit strach podivat se do jakekoliv diskuze, co tam zase najdu za hruzy.
A desim se toho, ze jsem asi jediny, komu to vadi...
A rypalum s pripominkami, ze cestina pouziva hacky a carky sdelim, ze nemam k dispozici klavesnici, ktera by mi umoznovala tyto znaky psat. To mi ovsem nebrani v tom, abych psal bez takovych hruz, jako je ta vyse zminena.
ze cestina pouziva hacky a carky sdelimA interpunkcni carka vam obcas vynechava, ze? Asi prisel cas vymenit klavesnici.
<root> <element width="100" height="200">name_of_element</element> </root>Ovšem o daném problému toho vím jen velmi málo a pro konkrétní účel to může být nevhodné řešení.
name_of_element
je skutečně jen název elementu, ke kterému by měla být přiřazena nějaká hodnota.
<root> <name_of_element width="100" height="200">value of element</name_of_element> </root>
<root> <element> <name>name_of_element</name> <width>100</width> <height>200</height> </element> </root>Tak první je úspornější, a druhý Vám načte téměř jakýkoliv parser (v jakékoliv aplikace obsažený), což u prvního nemusí být možné (prostě některé aplikace atributy neumí).
<
jako <
, tedy pro výsledek <root>
zapíšete <root>
, nebo prostě použijete přepínač „Editor“ :)
<root> <name_of_element> <width>100</width> <height>200</height> </name_of_element> </root>Nebo jak už pár lidí psalo dříve:
<root> <element> <name>name_of_element</name> <width>100</width> <height>200</height> </element> </root>Ale radši bych volil JSON namísto XML:
{ { "name": "name_of_element", "width": 100, "height": 200 } }Nebo, pokud jsou názvy elementů unikátní:
{ "name_of_element": { "width": 100, "height": 200 } }JSON se v případě mnoha skriptovacích jazyků (Javascript, PHP a další) dá 1:1 mapovat na datové struktury jako jsou asociativní pole (pole indexované řetězci). XML je na tohle moc (a zbytečně) složité.
name_of_element
je hodnota, určitě bych ji nedával jako název elementu. Pak není možné použít validaci dokumentu, bude problém s transformací nebo vyhledáváním, editory nebudou schopné správně napovídat… To už pak opravdu můžete použít JSON nebo jakýkoli jiný málo strukturovaný formát, když se připravíte o tyhle výhody XML.
name_of_element
je jméno elementu (jak název napovídá), určitě obsahuje i nějakou hodnotu. V tom případě se nabízí použití name_of_element
jako název elementu.
Ovšem na rozhodnutí, co je správné, máme od tazatele příliš málo informací. Je také možné, že název name_of_element
není správně sémanticky zvolen.
Tiskni
Sdílej: