Přímý přenos z konference OpenAlt 2024, jež probíhá tento víkend v prostorách FIT VUT v Brně. Na programu je spousta zajímavých přednášek. Pokud jste v Brně, stavte se. Vstup zdarma.
V Coloradu unikla hesla k volebním počítačům. Více než 2 měsíce byla tabulka se stovkami hesel do BIOSu volně na webových stránkách. Dle úřadu je potřeba ještě druhé heslo, takže se o žádnou bezprostřední bezpečnostní hrozbu pro volby nejedná [Ars Technica].
Apple kupuje Pixelmator Team stojící za grafickými editory Pixelmator, Pixelmator Pro a Photomator.
Apple představil nový MacBook Pro s čipy M4, M4 Pro a M4 Max.
Na GOG.com běží Halloween Sale 2024. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Return of the Phantom.
Společnost OpenAI spustila internetový vyhledávač ChatGPT search.
Konference OpenAlt 2024 proběhne již tento víkend 2. a 3. listopadu v prostorách FIT VUT v Brně. Začíná ale už v pátek na warm-up party ve Studentském klubu u Kachničky v 17:00. Pokud jste ještě areál FITu nenavštívili, k dispozici jsou pokyny k orientaci. Na programu je 54 přednášek a workshopů. Témata jsou od silně technických témat jako je třeba GCC nebo PostgreSQL po méně technické témata jako eGovernment, nebo třeba detailní analýzu … více »
Byla vydána nová verze 6.9 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.0.1. Tor client na verzi 0.4.8.13. Thunderbird na verzi 115.16.0.
Vývojáři free a open source synchronizačního nástroje (a p2p náhrady Dropboxu) Syncthing oznámili, že z důvodu odporu ze strany Google Play ukončují podporu OS Android. Bohužel v rámci toho zmizí i vydání Syncthing na F-Droid, který má slabší uživatelskou základnu. Syncthing je na Androidu implementován formou wrapper aplikace, která spustí Syncthing démon, vyžádá potřebná oprávnění a zpřístupní webové rozhraní démona. Ve srovnání se
… více »V červnu 2022 bylo oznámeno, že z K-9 Mailu se stane Thunderbird pro Android. Trvalo to poněkud déle, než vývojáři předpokládali, ale včera byl první stabilní Thunderbird pro Android 8.0 vydán.
PS: jak se formátuje kód se závorkama zde na Abíčku? My to pořád řve, že značka není povolena...Nápověda je přímo pod políčkem, ve kterém se dotaz píše. A taky je tam možnost vložení přílohy, která pak zůstane umístěná na Abíčku spolu s dotazem a nestane se -- jako v případě odkazu na jiný server -- že za chvíli nebude platit.
Vazeni
Pred nekolika lety jsem tady rezignoval na pripominky ohledne dodrzovani pravidel ceskeho pravopisu. To se ovsem jednalo prakticky vyhradne o chyby ve shode podmetu s prisudkem (psani tvrdeho y nebo mekkeho i v pricesti minulem).
Ale to, co tady vidim dnes, uz proste ignorovat nelze. Napsat my (tady odpoved na kdo?) a pokracovat, jakobych (podle dalsiho smyslu vety spravne) napsal mi (tedy komu?) - to uz je proste moc. Chce se mi zvracet.
Pomalu uz zacinam mit strach podivat se do jakekoliv diskuze, co tam zase najdu za hruzy.
A desim se toho, ze jsem asi jediny, komu to vadi...
A rypalum s pripominkami, ze cestina pouziva hacky a carky sdelim, ze nemam k dispozici klavesnici, ktera by mi umoznovala tyto znaky psat. To mi ovsem nebrani v tom, abych psal bez takovych hruz, jako je ta vyse zminena.
ze cestina pouziva hacky a carky sdelimA interpunkcni carka vam obcas vynechava, ze? Asi prisel cas vymenit klavesnici.
<root> <element width="100" height="200">name_of_element</element> </root>Ovšem o daném problému toho vím jen velmi málo a pro konkrétní účel to může být nevhodné řešení.
name_of_element
je skutečně jen název elementu, ke kterému by měla být přiřazena nějaká hodnota.
<root> <name_of_element width="100" height="200">value of element</name_of_element> </root>
<root> <element> <name>name_of_element</name> <width>100</width> <height>200</height> </element> </root>Tak první je úspornější, a druhý Vám načte téměř jakýkoliv parser (v jakékoliv aplikace obsažený), což u prvního nemusí být možné (prostě některé aplikace atributy neumí).
<
jako <
, tedy pro výsledek <root>
zapíšete <root>
, nebo prostě použijete přepínač „Editor“ :)
<root> <name_of_element> <width>100</width> <height>200</height> </name_of_element> </root>Nebo jak už pár lidí psalo dříve:
<root> <element> <name>name_of_element</name> <width>100</width> <height>200</height> </element> </root>Ale radši bych volil JSON namísto XML:
{ { "name": "name_of_element", "width": 100, "height": 200 } }Nebo, pokud jsou názvy elementů unikátní:
{ "name_of_element": { "width": 100, "height": 200 } }JSON se v případě mnoha skriptovacích jazyků (Javascript, PHP a další) dá 1:1 mapovat na datové struktury jako jsou asociativní pole (pole indexované řetězci). XML je na tohle moc (a zbytečně) složité.
name_of_element
je hodnota, určitě bych ji nedával jako název elementu. Pak není možné použít validaci dokumentu, bude problém s transformací nebo vyhledáváním, editory nebudou schopné správně napovídat… To už pak opravdu můžete použít JSON nebo jakýkoli jiný málo strukturovaný formát, když se připravíte o tyhle výhody XML.
name_of_element
je jméno elementu (jak název napovídá), určitě obsahuje i nějakou hodnotu. V tom případě se nabízí použití name_of_element
jako název elementu.
Ovšem na rozhodnutí, co je správné, máme od tazatele příliš málo informací. Je také možné, že název name_of_element
není správně sémanticky zvolen.
Tiskni Sdílej: