Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
PS: jak se formátuje kód se závorkama zde na Abíčku? My to pořád řve, že značka není povolena...Nápověda je přímo pod políčkem, ve kterém se dotaz píše. A taky je tam možnost vložení přílohy, která pak zůstane umístěná na Abíčku spolu s dotazem a nestane se -- jako v případě odkazu na jiný server -- že za chvíli nebude platit.
Vazeni
Pred nekolika lety jsem tady rezignoval na pripominky ohledne dodrzovani pravidel ceskeho pravopisu. To se ovsem jednalo prakticky vyhradne o chyby ve shode podmetu s prisudkem (psani tvrdeho y nebo mekkeho i v pricesti minulem).
Ale to, co tady vidim dnes, uz proste ignorovat nelze. Napsat my (tady odpoved na kdo?) a pokracovat, jakobych (podle dalsiho smyslu vety spravne) napsal mi (tedy komu?) - to uz je proste moc. Chce se mi zvracet.
Pomalu uz zacinam mit strach podivat se do jakekoliv diskuze, co tam zase najdu za hruzy.
A desim se toho, ze jsem asi jediny, komu to vadi...
A rypalum s pripominkami, ze cestina pouziva hacky a carky sdelim, ze nemam k dispozici klavesnici, ktera by mi umoznovala tyto znaky psat. To mi ovsem nebrani v tom, abych psal bez takovych hruz, jako je ta vyse zminena.
ze cestina pouziva hacky a carky sdelimA interpunkcni carka vam obcas vynechava, ze? Asi prisel cas vymenit klavesnici.
<root> <element width="100" height="200">name_of_element</element> </root>Ovšem o daném problému toho vím jen velmi málo a pro konkrétní účel to může být nevhodné řešení.
name_of_element
je skutečně jen název elementu, ke kterému by měla být přiřazena nějaká hodnota.
<root> <name_of_element width="100" height="200">value of element</name_of_element> </root>
<root> <element> <name>name_of_element</name> <width>100</width> <height>200</height> </element> </root>Tak první je úspornější, a druhý Vám načte téměř jakýkoliv parser (v jakékoliv aplikace obsažený), což u prvního nemusí být možné (prostě některé aplikace atributy neumí).
<
jako <
, tedy pro výsledek <root>
zapíšete <root>
, nebo prostě použijete přepínač „Editor“ :)
<root> <name_of_element> <width>100</width> <height>200</height> </name_of_element> </root>Nebo jak už pár lidí psalo dříve:
<root> <element> <name>name_of_element</name> <width>100</width> <height>200</height> </element> </root>Ale radši bych volil JSON namísto XML:
{ { "name": "name_of_element", "width": 100, "height": 200 } }Nebo, pokud jsou názvy elementů unikátní:
{ "name_of_element": { "width": 100, "height": 200 } }JSON se v případě mnoha skriptovacích jazyků (Javascript, PHP a další) dá 1:1 mapovat na datové struktury jako jsou asociativní pole (pole indexované řetězci). XML je na tohle moc (a zbytečně) složité.
name_of_element
je hodnota, určitě bych ji nedával jako název elementu. Pak není možné použít validaci dokumentu, bude problém s transformací nebo vyhledáváním, editory nebudou schopné správně napovídat… To už pak opravdu můžete použít JSON nebo jakýkoli jiný málo strukturovaný formát, když se připravíte o tyhle výhody XML.
name_of_element
je jméno elementu (jak název napovídá), určitě obsahuje i nějakou hodnotu. V tom případě se nabízí použití name_of_element
jako název elementu.
Ovšem na rozhodnutí, co je správné, máme od tazatele příliš málo informací. Je také možné, že název name_of_element
není správně sémanticky zvolen.
Tiskni
Sdílej: