Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Ahoj, nevíte náhodou někdo jak se elegantně zbavit bílého pozadí v QTabWidgetu?
Problém je v tom, že jediná možnosti kterou jsem našel je řešena pomocí setstyle či setstylesheet, jejichž nastavení mrví i další prvky.
O co přesně jde?
Pokud v designeru přidám prvek typu QTabWidget a spustím aplikaci, pozadí je bílé. Jakmile jej začnu měnit na jiné, například šedé, změní se i pozadí ostatních prvků, tedy najednou je šedé i pozadí QComboBoxů QLineTextů atd... Navíc se zmrví i jiné části prvků (například u QComboBoxů - rámeček má ostré rohy i když předtím byly zakulacené, rozbalovací šipka je graficky oddělená od popisu atd...)
Nevíte jak elegantně nastavit místo bílé šedou bez toho abych musel psát hromadu kódu který z mého pohledu pouze napravuje chybný stav?
Přesněji o co mi jde jsem nastínil v přiloženém obrázku. Nastavit prvek se snažím pomocí kódu viz níže, ale i jinak s využitím stylů. Většinou se buď neprojeví nic, a nebo se změní úplně vše
ui->tabWidget->setStyleSheet(QString::fromUtf8("background-color: rgb(255, 255, 60);"));
PS: Prosím nepovažujte mne za lenocha, pokud jiné cesty není, tak to prostě celé přepíšu do šeda + překofiguruju zaoblení u buttonů, comboboxů atd... , ale nechce se mi věřit že je to správný postup.
QApplication app(argc, argv); QFile file("stylesheet.qss"); if(file.open(QIODevice::ReadOnly | QIODevice::Text)) { qApp->setStyleSheet(file.readAll()); file.close(); }No a přiřazovat styly prvkům můžeš buď pro celé třídy např takto:
QListView { background: qlineargradient(x1: 0, y1: 0, x2: 0, y2: 1, stop: 0 #ABAFE5, stop: 1 #8588B2); }nebo nastavíš objektu nějaké jméno prostřednictvím metody setObjectName() a pak ve stylu přiřadíš styl takhle:
#myTabwidget { background: qlineargradient(x1: 0, y1: 0, x2: 0, y2: 1, stop: 0 #ABAFE5, stop: 1 #8588B2); }
Díky za odpověď.
Můj problém je, že ji nechci stylovat ale chci změnit to, aby tab měl bílé pozadí, protože to podle mne není standardní chování. Nevím proč je takto nastaveno. (na fórech píšou že proto, protože vychází z QTableView atp...). No a pokud mu chci vrátit zpět standardní šedou, tedy barvu obvyklou pro pozadí ostatních prvků, stane se to, že se rozhodí i prvky které jsou v TabWidgetu použité.
Nejprve jsem tajně doufal, že existuje nějaká jednoduchá cesta jak ten bílý "nesmysl" vypnout, ale prostě jsem na nic srozumitelného nepřišel. Tedy jedině přes styly jak uvádíte vy, což se mi zdá neúměrně pracné. Pracné z toho pohledu, že se mi nechce věřit že každý kdo není spokojený s bílým pozadím musí začít stylovat ale nejen tabwidget ale i všechny na něm použité prvky.
Jen ještě pro jistotu uvádím, nevím zda jsem to v předchozích příspěvcích srozumitelně popsal.
Otevřu designer.
Vytvořím novou desktop aplikaci.
Do prázdného mainwindow vložím QTabWidget (bez jakýchkoliv zásahů do barev či stylů).
Na něj umístím několik libovolných prvků (bez jakýchkoliv zásahů do barev či stylů).
Spustím aplikaci
A zobrazí se okno se záložkami s bílým pozadím.
Toho bílého pozadí se potřebuju zbavit. Nejlépe na standardní šedou. Pokud se o to pokouším pomocí stylů, rozbíjím si zároveň i styly prvků použítých na tabwidgetu. Viz obrázek v prvním komentáři.
Tedy pak musím stylovat nejen tabwidget ale i comboboxy, datepickery, linetexty atd...
Tiskni
Sdílej: