Provoz Mozilla.social, tj. instance Mastodonu provozované Mozillou, bude 17. prosince 2024 ukončen.
Byla vydána nová major verze 6 programovacího jazyka Swift (Wikipedie). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Ke stažení jsou oficiální binární balíčky pro Ubuntu 20.04, Ubuntu 22.04, Ubuntu 24.04, Debian 12, Fedora 39, Amazon Linux 2 a Red Hat Universal Base Image 9.
Exploze osobních komunikačních zařízení v Libanonu zabily osm lidí, přibližně 2750 lidí je zraněno. Zhruba 200 jich je v kritickém stavu.
Byla vydána Java 23 / JDK 23. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 12. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců. LTS verze jsou 8, 11, 17 a 21 a bude 25.
Byla vydána betaverze Fedora Linuxu 41, tj. poslední zastávka před vydáním finální verze, která je naplánována na úterý 22. října. Z novinek (ChangeSet) lze vypíchnout Valkey místo nesvobodného Redisu, konec Pythonu 2, instalace proprietárních ovladačů Nvidia s podporou Secure Boot, DNF 5, RPM 4.20, KDE Plasma Mobile Spin, LXQt 2.0, …
Digitální a informační agentura (DIA) přebírá od 1. listopadu správu Registru obyvatel a Registru osob. Převodem pokračuje postupné soustřeďování sdílených informačních systémů státu pod DIA (𝕏).
Společnost Apple vydala nové verze operačních systémů pro svá zařízení: macOS 15 Sequoia, iPadOS 18, tvOS 18, visionOS 2, watchOS 11 a iOS 18.
Konsorcium Linux Foundation představilo svůj nejnovější projekt s názvem OpenSearch Software Foundation zastřešující další vývoj OpenSearch a OpenSearch Dashboards. OpenSearch je forkem vyhledávače Elasticsearch a OpenSearch Dashboards je forkem souvisejícího nástroje pro vizualizaci dat Kibana. V roce 2021 přešly projekty Elasticsearch a Kibana z licence Apache 2.0 na duální licencování pod Server Side Public License (SSPL) a
… více »Valkey, tj. svobodný fork již nesvobodného Redisu, byl vydán v první major verzi 8.0.0 (GitHub). Ve čtvrtek proběhne ve Vídni Valkey Developer Day.
TamaGo je open source framework pro programování ARM a RISC-V systémů na čipu (SoC) v programovacím jazyce Go. Prezentace projektu z OSFC (Open Source Firmware Conference) v pdf na GitHubu.
Řešení dotazu:
char cmd[256]; sprintf(cmd, "shutdown %d", time); result = system(cmd);
system()
je poměrně nebezpečná hračka a její neuvážené použití snadno vytváří bezpečnostní chyby. Nemám moc dobrý pocit, když ji vidím používat někoho, kdo se potřebuje ptát na takhle elementární obraty.
%d
je k %s
sakra blízko. Stačí, že si autor vzpomene, že chce použít plné možnosti zadání času pro shutdown
.
sprintf
by mal autor pouzit snprintf
.
char cmd[256]; snprintf(cmd, 256, "shutdown %d", time); result = system(cmd);což je nesmysl a spíš bych čekal že si pak kus toho čísla ustřihne a shutdown se provede v jiný čas, což by mohlo být větší bezpečnostní riziko :) strncpy není něco jako "bezpečná verze strcpy" v oblasti security, spíš brání nechtěným chybám v oblasti dočasné programátorovy stupidity která občas potká každého z nás. I když je nepochybně mnoho případů, kdy je vhodné ji použít, hlavně proto, aby se člověk musel zamyslet, jak dlouhý ten vstup vlastně může být. Pokud se ovšem zamyslí a řekne si, že nejlepší bude tam dát strlen(vstup) a má to teda bezpečné, protože to psali na abclinuxu, tak jsme tam, jde jsme byli :D
GNU funkciA v tom je háček, zrušíte tak přenositelnost programu a pak nemá teda ani cenu zabývat se velikým intem, budete na tom stejně.
char cmd[sizeof("shutdown %d") + sizeof(unsinged) * 3];
sprintf(cmd, "shutdown %d", time);
...
...
Tiskni Sdílej: