Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
function tree { ... ... ... # všechno se provedlo # teď vytvořím soubor a.success abych dal vědět scriptu, že jsem hotov echo "success" > /tmp/a.success # teď musím počkat až bude existovat soubor b.success který vytvoří script který jede normálně na popředí while [ -f /tmp/b.success ] do break # Tady má být možná něco jiného pro ukončení toho cyklu a celé funkce tree done } #volám funkci tree, spouštím ji na pozadí tree & # tady pokračuji dál ... ... ... # všechno se provedlo # teď vytvořím soubor b.success abych dal vědět funkci tree, že jsem hotov # teď musím počkat až bude existovat soubor a.success který vytvoří funkce tree while [ -f /tmp/a.success ] do break # Tady má být možná něco jiného pro ukončení toho cyklu a celé funkce tree done echo "Hotovo, končím"Jenže to nějak nefunguje
#!/bin/bash rm /tmp/succes function tree() { while [ ! -f /tmp/succes ] ; do echo "tree is growing" ; sleep 1 done } tree & sleep 5 touch /tmp/succes
Proč je tam to čekání křížem? To má nějaký smysl?
Pokud je účelem počkat na skončení podprocesu, tak na to má bash přímo interní příkaz wait
.
Negace podmínky existence souboru už tu padla, ale dělat idle cyklus je pěkná prasárna. Sleep to částečně "řeší" (dokud těhle cyklů se sleep nepoběží moc), ale také záleží, jestli je případná prodleva OK. Slušnější je čekat na nějakou událost (zapsání znaku do souboru/roury), kterou je možné číst blokujícím systémovým voláním (třeba právě pomocí read
z předem vytvořeného souboru). Případně se dá velmi podobně využít flock
, který umí blokovat, dokud se zámek neuvolní.
Další možnost, ale jen v novém bashi (verze 4) je interní příkaz coproc
, který spustí příkaz na pozadí a rovnou k němu otevře anonymní pipe, takže pro komunikaci pak není vůbec potřeba filesystém.
Tiskni
Sdílej: