Byla vydána verze 3.6 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Byla vydána nová verze 8.8 multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem (DAW) Ardour. Přehled oprav, vylepšení a novinek v oficiálním oznámení.
Byla vydána nová major verze 11.0.0 nástroje mitmproxy určeného pro vytváření interaktivních MITM proxy pro HTTP a HTTPS komunikaci. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Vypíchnuta je plná podpora HTTP/3 a vylepšená podpora DNS.
Richard Hughes na svém blogu představil nejnovější major verzi 2.0.0 nástroje fwupd umožňujícího aktualizovat firmware zařízení na počítačích s Linuxem. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů a zapojených výrobců na stránkách LVFS (Linux Vendor Firmware Service).
Počítačová hra Kvark (Steam) od studia Perun Creative dospěla do verze 1.0 (𝕏). Běží také na Linuxu.
Byla vydána (𝕏) zářijová aktualizace aneb nová verze 1.94 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.94 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
O víkendu 5. a 6. října se koná ne-konference jOpenSpace. Pokud si chcete kouzlo živých přednášek vychutnat společně s námi, sledujte live streamy: sobota a neděle. Začínáme lehce po 9 hodině ranní. Zpracované záznamy jsou obvykle k dispozici do 14 dní na našem YouTube kanále.
Hodiny s unixovým časem dnes odbily 20 000 dnů. Unixový čas je počet sekund uplynulých od půlnoci 1. ledna 1970. Dnes ve 02:00 to bylo 1 728 000 000 sekund, tj. 20 000 dnů.
Notebook NitroPad V56 od společnosti Nitrokey byl oficiálně certifikován pro Qubes OS verze 4. Qubes OS (Wikipedie) je svobodný a otevřený operační systém zaměřený na bezpečnost desktopu.
#!/bin/bash function foo_a () { ... kod ... } foo_asoubor foo_b.sh
#!/bin/bash function foo_b () { ... kod ... }spustím v souboru foo_a.sh funkci foo_a, a jak můžu po dokončení spustit v souboru foo_b.sh funkci foo_b? Normálně bych to udělal takto
#!/bin/bash function foo_a () { ... kod ... } fce_a source /cesta/k/souboru/fce_b.sh fce_bJenže to zustane otevřený stále ten soubor foo_a.sh a pokud ho jiný funkce zase zavolá bude se zbytečně plnit paměť. Poradí někdo? děkuji
source /cesta/k/souboru/fce_b.sh fce_a source /cesta/k/souboru/fce_b.sh fce_bOvšem nechápu obavy o zaplnění paměti. Samotný shell zabere v paměti daleko víc místa, než jakýkoli skript, který jsem kdy viděl.
#!/bin/bash . /nekde/kde/jsou/ty/funkce # funkce_a je v tom souboru funkce funkce_asoubor2.sh třeba takto:
#!/bin/bash . /nekde/kde/jsou/ty/funkce # funkce_b je taky v tom souboru funkce funkce_bProstě jde o to, oddělit ty funkce od těch skriptů. A nebo jak bylo popsáno výše tím příkazem source.
..kod die ('error 59') echo "foo"; #tohle už se nikdy nvypíše
echo "error 59" exitprípadne je možné vytvoriť fuknciu die, v ktorej budú tie príkazy echo a exit
#1st message or "Fatal error" #2nd return code or 3 function die { if [ -z "$1" ]; then echo "Fatal error" else echo "$1" fi if [ -z "$2" ]; then exit 3 fi exit $2 }
... .... všechno ukončit ! a spustit error "59"když dám
exit a error "59"tak se error nikdy nespustí, php to ale umožňuje proto se ptám jestli je něco i v bash
exit(); echo 'This will not be output.';A ano, je tam taky funkce register_shutdown_function která registruje funkci, která se zavolá asi ještě před tím die. Na což má BASH podobnou funkci trap. Takže předpokládám, že bys chtěl dělat něco takového?
exit
, return
nebo die
provede ještě další kód daného bloku.
Tiskni Sdílej: