Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Řešení dotazu:
Vzhledem k tomu, že čísla dostáváte od nejvyšších řádů, tak to o moc lépe nepůjde. V každém případě se odnaučte alokovat velká pole na zásobníku, na rychlost to sice vliv nemá, ale je to zlozvyk, který se vám může vymstít. Dále je zbytečné udržovat si dvě pole na operandy. Místo toho bych si do jednoho pole ukládal jen součty číslic (prozatím bez ohledu na přenos) a pak je na konci zpracoval. Možná by určité urychlení přineslo i to, když si do prvku pole místo jednoho řádu uložíte rovnou víc (při 32-bitovém int
zvládnete osm řádů včetně případného přenosu, s 64-bitovým long
i dvojnásobek).
Stejně mám ale temné podezření, že nejvíc času ten program stráví konverzí vstupu a výstupu.
Mimochodem, jak jste z "Time limit: 3.000 seconds" přišel na to, že má program skončit do 0.3 sekundy?
Samotné časy moc velkou vypovídací hodnotu nemají. Čas běhu pro konkrétní data bude hodně záviset na verzi a parametrech překladače a systému, na kterém se to měří.
Ještě jeden tip: pokud se můžete spolehnout, že vstup vypadá přesně tak, jak má, můžete místo scanf()
načítat jednotlivé znaky pomocí getchar()
a na číselnou hodnotu převádět odečtením '0'
. Podobně půjde zrychlit i výpis na konci.
Cas se meri prave na tom serveru, vse se praklada stejnym prekladacem a vsichni maji stejna vstupni data.Samotné časy moc velkou vypovídací hodnotu nemají. Čas běhu pro konkrétní data bude hodně záviset na verzi a parametrech překladače a systému, na kterém se to měří.
Diky to je ono, pouzil jsemJeště jeden tip: pokud se můžete spolehnout, že vstup vypadá přesně tak, jak má, můžete místo
scanf()
načítat jednotlivé znaky pomocígetchar()
a na číselnou hodnotu převádět odečtením'0'
. Podobně půjde zrychlit i výpis na konci.
getchar()
a putchar()
a cas se zkratil z 1 sekundy na 0.2 sekundy. Ani jsem netusil, ze scanf()
a printf()
spotrebuji tolik casu:)
scanf()
musí kvůli své obecnosti udělat, tak to moc překvapivé není.
result= result+(integera+integer b)*(10**j)
jedním for-em ty čísla načítáš do pole a druhým sčítáš prvky toho pole proč to nedat do jednoho for-u ...To prave nevim jak udelat, kdyz to musim zacit vyhodnocovat od nejnizsiho radu, a ty cisla dostavam od nejvyssiho.
... polím se nejlépe úplně vyhnout použít něco jako result= result+(integera+integer b)*(10**j)
V zadani je ze ta cisla muzou byt dlouha az 1 000 000 radu.
Tady právě moc ne, protože přímá aplikace klasického postupu by ve výsledku vedla na kvadratickou časovou složitost. Pokud chcete lineární, nezbyde vám než všechno uložit. Přičemž, jak už bylo zmíněno, stačí ukládat rovnou součty číslic a projet pak jednou celé pole. Tj. asi nějak takhle (bez kontroly chyb a předčasného EOF):
uint8_t* s = (uint8_t*) malloc((N+1) * sizeof(uint8_t)); for (i=1; i<=N; i++) { int c; uint8_t digit = 0; while ((c = getchar()) != '\n') if (c >= '0' && c <= '9') digit += (c - '0'); s[i] = digit; } unsigned cy = 0; for (i=N; i>0; i--) { s[i] += cy; if (s[i] > 9) { s[i] -= 10; cy = 1; } else { cy = 0; } } s[0] = cy;
#include <assert.h> #include <cstring> #include <climits> #include <iomanip> #include <iostream> int main() { assert(sizeof(unsigned long) > sizeof(unsigned int)); int digits; std::cin >> digits; digits += 1; int allocate = (digits / (sizeof(unsigned int) * 2)) + 1; unsigned int* addend1 = new unsigned int[allocate]; unsigned int* addend2 = new unsigned int[allocate]; unsigned int* sum = new unsigned int[allocate]; memset(addend1, 0, allocate); memset(addend2, 0, allocate); memset(sum, 0, allocate); unsigned int num1 = 0; unsigned int num2 = 0; unsigned int currByte = (digits - 2) / 2; for (int i = digits-2; i >= 0; i--) { unsigned int in1, in2; std::cin >> std::hex >> in1 >> in2; if (i % 2) { num1 |= in1 << 4; num2 |= in2 << 4; continue; } num1 |= in1; num2 |= in2; memcpy((void*)addend1 + currByte, &num1, 1); memcpy((void*)addend2 + currByte, &num2, 1); num1 = 0; num2 = 0; currByte--; for (int x = allocate - 1; x >= 0; x--) std::cout << "- " << std::hex << addend1[x] << " "; std::cout << std::endl; } std::cout << std::endl; for (int i = allocate - 1; i > = 0; i--) std::cout << std::hex << addend1[i] << " "; std::cout << std::endl << std::endl; unsigned int carry = 0; for (int i = 0; i < allocate; i++) { unsigned long result = static_cast<unsigned long>(addend1[i]) + static_cast<unsigned long>(addend2[i]) + carry; carry = result >> sizeof(unsigned int) * 8; sum[i] = result; } for (int i = allocate - 1; i >= 0; i--) std::cout << std::hex << sum[i]; std::cout << std::endl; return 0; }(och ten parser to zprasil, snad je to i nadále funkční:) )
scanf()
a printf()
. Konverzí mezi desítkovou a šestnáctkovou soustavou už byste to zabil úplně, nenapadá mne totiž způsob, jak konverzi šestnáctkového dlouhého čísla na desítkové udělat s lineární časovou složitostí (vzhledem k délce).
Používejte jen 2 staticky alokovaná pole,
To je jak házet hrách na stěnu… Tak ještě jednou: dvě pole jsou úplně zbytečná, stačí jedno.
staticky alokovaná pole, alokujte je podle prvního bloku a pouze pokud bude další blok větší tak je realokujte
Jak se realokuje staticky alokované pole?
Pokuste se to dostat je jediné smyčky.
Jak?
int main()
{ int blocks;
scanf("%d\n", &blocks);
int length, oldlength = 10;
int result;
int carry = 0;
int *i1, *i2;
i1 = malloc (10* sizeof (int));
i2 = malloc (10* sizeof (int));
for (int i = 0; i < blocks; i++)
{ scanf("%d\n", &length);
if (length > oldlength)
{ i1 = realloc(i1, length * sizeof (int));
i2 = realloc (i2, length * sizeof (int));
oldlength = length; }
for (int j = 0; j < length; j++)
scanf("%d %d\n", i1 + j, i2 + j);
for (int j = (length - 1); j >= 0; j--)
{ result = *(i1 + j) + *(i2 + j) + carry;
if (result > 9)
{ carry = 1; *(i1+j) = result - 10; } else
{ carry = 0; *(i1 + j) = result; }
}
if (i != 0) printf("\n");
for (int j = 0; j < length; j++)
printf("%d", *(i1 + j); printf("\n"); }
free (i1); free (i2); return 0; }
Samo že náhrada scanf a printf za getchar a putchar jak bylo psáno výše má také velký vliv, ale to už doplníte sám.
Ještě jsem ostranil to dělení a modulo, což jsou také poměrně pomalé operace.
Na druhou stranu, podle původního zadání není délka čísel větší než 1.000.000, takže pole by asi šlo udělat rovnou tak velký a
dál s nima nehýbat, spolklo by to 4 Mbyte paměti což se asi dá skousnout.
Ta optimalizace do jednoho cyklu asi opravdu nepůjde.
Takže když si to shrneme, tak pole, které realokujete, není staticky alokované, a na jednu smyčku to také nemáte. Takže mé výhrady byly zcela oprávněné. Včetně té první, kterou jste ignoroval a dál úplně zbytečně alokujete dvě pole místo jednoho.
Navíc použití realloc()
je zbytečné a neefektivní. Vy přece nepotřebujete zachovat hodnoty z minulého bloku, takže je efektivnější zavolat free()
a malloc()
a zbytečně nekopírovat původní obsah.
Ještě jsem ostranil to dělení a modulo, což jsou také poměrně pomalé operace.
Není to až tak strašné. Na současných procesorech nadělá třeba podmíněný skok s nesprávně odhadnutým výsledkem víc škody než celé násobení a dělení.
Na druhou stranu, podle původního zadání není délka čísel větší než 1.000.000, takže pole by asi šlo udělat rovnou tak velký a dál s nima nehýbat, spolklo by to 4 Mbyte paměti což se asi dá skousnout.
Vzhledem k tomu, že stejně pracujeme s hodnotami v rozsahu 0-19, je vašich 8 MB (používáte dvě pole) osmkrát více, než je potřeba.
Tiskni
Sdílej: