Editor kódu Zed (Wikipedie) má nově v sobě integrovaný debugger. Podporuje Rust, C/C++, JavaScript, Go, Python a pomocí rozšíření i další programovací jazyky.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie). Servo mimo jiné nově zvládne animované GIFy.
Nejnovější X.Org X server 21.1.18 a Xwayland 24.1.8 řeší další bezpečnostní chybu.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 210. sraz, který proběhne 20. června od 18:00 v Red Hat Labu na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity na adrese Botanická 68A nebo také online.
Byla vydána nová verze 17 integrovaného vývojového prostředí (IDE) Qt Creator. Podrobný přehled novinek v changelogu.
Open source 3D herní a simulační engine Open 3D Engine (O3DE) byl vydán v nové verzi 25.05.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Nově je implementováno standardizované simulační rozhraní ROS (Robot Operating System) 2.
Nejnovější X.Org X server 21.1.17 a Xwayland 24.1.7 řeší 6 bezpečnostních chyb: CVE-2025-49175, CVE-2025-49176, CVE-2025-49177, CVE-2025-49178, CVE-2025-49179 a CVE-2025-49180. Nils Emmerich je nalezl koncem března a dnes publikoval detaily.
Desktopové prostředí KDE Plasma bylo vydáno ve verzi 6.4 (Mastodon). Přehled novinek i s videi a se snímky obrazovek v oficiálním oznámení. Podrobný přehled v seznamu změn.
UN Open Source Week 2025 probíhá tento týden v sídle Organizace spojených národů v New Yorku. Středeční a čtvrteční jednání bude možné sledovat na UN Web TV.
Byla vydána nová verze 2.50.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 98 vývojářů, z toho 35 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
modul = dict()
modul["prvni"] = dict()
modul["prvni"]["soubory"] = dict()
modul["prvni"]["metody"] = dict()
modul["prvni"]["testy"] = dict()
modul["prvni"]["cmd"] = dict()
...
modul["prvni"]["cmd"]["filter"] = dict()
modul["prvni"]["cmd"]["filter"]["cesta"] = ['/aaa/bbb','/ccc/ddd']
modul["prvni"]["cmd"]["filter"]["typ"] = "sh"
modul["prvni"]["cmd"]["filter"]["bin"] = "/abc/text_filter"
Ve funkci či objektu si pak jednoduše zístám potřebné informace viz:
text_procesor = modul["prvni"]["cmd"]["filter"]["bin"]
Napadá vás jak lépe konfig zapsat?
Vím ,že položeb a zanoření slovníků bude dramaticky přibývat...
Dík
modul = { 'prvni' : { 'soubory' : {}, 'metody' : {}, 'testy' : {}, 'cmd' : { 'filter' : { 'cesta' : [ '/aaa/bbb', '/ccc/ddd', ], 'typ' : 'sh', 'bin' : '/abc/text_filter', }, }, }, }
collections.defaultdict
[modul_prvni] cmd_filter_cesta = /aaa/bbb,/ccc/ddd cmd_filter_typ = sh cmd_filter_bin = /abc/text_filterK volbám a jejich hodnotám z konfigurace se pak přistupuje takto.
config = configparser.RawConfigParser() config.read('config') print(config.get('modul_prvni', 'cmd_filter_cesta').split(','))Pro získání cest jako objektu pole.
....
modul = {}
modul[("prvni","cmd","filter","bin")] = "/abc/text_filter"
....
jojo, furt se mám co učit..
Dik
modul = { "prvni": { "soubory": {…}, "metody": {…}, "testy": {…}, "cmd": { "filter" = { "cesta": ['/aaa/bbb','/ccc/ddd'], "typ": "sh", "bin": "/abc/text_filter" } } } }Kdyby to byl jinej jazyk tak by se dal uvazovat json nebo nedejboze xml, ale zrovna u pythonu si tim moc nepomuzes. Druha vec je jestli je nutny tak hluboke strukturovani. Neni problem napsat pajtni kod tak aby co nejvic hodnot bylo defaultnich.
Tiskni
Sdílej: