V srpnu společnost HashiCorp přelicencovala "své produkty" Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad a Waypoint z MPL a Vagrant z MIT na BSL (Business Source License). V září byl představen svobodný a otevřený fork Terraformu s názvem OpenTofu. Na konferenci Open Source Summit Japan 2023 byl představen (YouTube) svobodný a otevřený fork Vaultu s názvem OpenBao (GitHub).
Na dnes plánované vydání Debianu 12.3 bylo posunuto. V jádře 6.1.64-1 v souborovém systému ext4 je chyba #1057843 vedoucí k možnému poškození dat.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Tak od ledna linuxové terminály, výchozí pozadí i celé desktopy v barvě "broskvového chmýří", v barvě "jejíž všeobjímající duch obohacuje mysl, tělo i srdce". Barvou roku 2024 je PANTONE 13-1023 Peach Fuzz.
Byla vydána verze 10 linuxové distribuce Freespire (Wikipedie). Jedná se o bezplatnou linuxovou distribuci vyvíjenou společností PC/OpenSystems LLC stojící za komerční distribucí Linspire (Wikipedie), původně Lindows.
Binarly REsearch před týdnem informoval o kritických zranitelnostech UEFI souhrnně pojmenovaných LogoFAIL. Tento týden doplnil podrobnosti. Útočník může nahradit logo zobrazováno při bootování vlastním speciálně upraveným obrázkem, jehož "zobrazení" při bootování spustí připravený kód. Pětiminutové povídání o LogoFAIL a ukázka útoku na YouTube.
Byla vydána listopadová aktualizace aneb nová verze 1.85 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.85 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
git.kernel.org je nově oficiálně také v tmavém vzhledu.
Richard Hughes na svém blogu oznámil, že počet aktualizací firmwarů pomocí služby LVFS (Linux Vendor Firmware Service) přesáhl 100 milionů. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů nebo zapojených výrobců na stránkách LVFS.
Byla vydána nová stabilní verze 3.19.0, tj. první z nové řady 3.19, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou podporu Raspberry Pi 5.
sh /root/mysh/check_date.sh v souboru /root/mysh/check_date.sh mám jen source /root/mysh/back.sh
a přitom to hlásí chybu /root/mysh/check_date.sh: 2: source: not foundco je to za blbost? Seru se s tím už 2 hodiny a výsledek nebere konce, nechápu, nerozumím. Poradí někdo?
Řešení dotazu:
sh skript.shalebo
bash skript.sh. Aj na systemoch, kde je jedno link na to druhe sa bash typicky chova inak, ak je volany cez sh a nie cez bash.
source
, bo je to je (asi) dash - to je hotovizňa (sh není nutně a nyní už i často bash)…source
je bashismus, vyměnit je za '.' a zlepší se to :)
source
je bashismus
S ohledem na to, že source
používá celá rodinka *csh, bych si dovolil považovat toto tvrzení za ne zcela přesné. ;)
source
je tzv. vestavěný příkaz BASHe (viz man bash
– SHELL BUILTIN COMMANDS), není to tedy běžná binárka někde v /bin/*
(jako třeba ls
). Takže to bez BASHe fungovat nebude (spouštíš to pomocí sh
), ale mělo by ti tam fungovat:
. /root/mysh/back.sh(tečka místo source)
Tiskni
Sdílej: