Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Dá se nějakým způsobem použít cache, aby se to nestahovalo pokaždé znovu?
V /etc/xml/catalog
lze nadefinovat přepis URL na lokální adresář.
Popřípadě lze použít i jiné umístění pomocí proměnné $SGML_CATALOG_FILES
a xsltproc --catalogs
.
ale těch závisejících souborů je docela dost a do ručního stahování se mi moc nechce
To by šlo částečně obejít xmllint
em. Pro tenhle jednoduchý vstup:
<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?> <!DOCTYPE math PUBLIC "-//W3C//DTD MathML 2.0//EN" "http://www.w3.org/Math/DTD/mathml2/mathml2.dtd"> <math xmlns="http://www.w3.org/1998/Math/MathML"> <mrow> <mi>a</mi> </mrow> </math>
vypíše
xmllint mathml.xml --loaddtd --load-trace --noout 2>&1 | cut '-d"' -f 2
tohle (zkráceno):
mathml.xml http://www.w3.org/Math/DTD/mathml2/mathml2.dtd http://www.w3.org/Math/DTD/mathml2/mathml2-qname-1.mod http://www.w3.org/Math/DTD/mathml2/iso9573-13/isotech.ent ... http://www.w3.org/Math/DTD/mathml2/iso8879/isobox.ent ... http://www.w3.org/Math/DTD/mathml2/mathml/mmlextra.ent http://www.w3.org/Math/DTD/mathml2/mathml/mmlalias.ent
Mimochodem - nejsou ty DTD už připravené jako nějaký balíček (pro Arch se zdá, že něco takového existuje)?
xmllint
jsem si vyzkoušel, ale v principu mi na tomto přístupu vadí, že kvůli každému DTD uživatelského programu musím ručně hrabat do /etc/
(ke kterému má přístup jen root) nebo stále trpět několikasekundové časy zpracování. Jeví se mi to jako dost nešikovné.
Nejde mi ani tak konkrétně o MathML, ale o obecný přístup k cachování DTD a přidružených souborů. Například i DocBook trpí podobným neduhem. To může shazovat použitelnost i jinak kvalitních projektů. Kvůli takové banalitě se výrazně prodlužují časy zpracování a to je špatně.
kvůli každému DTD uživatelského programu musím ručně hrabat do /etc/$XML_CATALOG_FILES Ale především: On-line zdroje nemusejí být dostupné. Naprostá většina těch věcí je v distribucích v nějakém balíku. Takže naopak
xsltproc --nonet
a donutit uživatele je nainstalovat. Používáš-li něco fakt exotického, tak to tahat s sebou.
xsltproc
mi už s $XML_CATALOG_FILES
chodí i bez dalšího parametru. Saxon zatím ne, ale to mě tolik netrápí.
Možná nejjednodušším řešením bude HTTP proxy cache.
$ http_proxy=http://127.0.0.1:8000 xsltproc ...
Tiskni
Sdílej: