Google Chrome 144 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 144.0.7559.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 10 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube).
Microsoft zveřejnil zdrojový kód XAML Studia a uvolnil ho pod MIT licencí. XAML Studio je nástroj ze světa Windows, určený pro tvorbu uživatelského rozhraní aplikací pomocí XAML (Extensible Application Markup Language). Stalo se tak zhruba po osmi letech od prvního prohlášení Microsoftu, že se tento kód chystá zveřejnit.
TimeCapsule, 'časová kapsle', je jazykový model trénovaný výhradně na datech z určitých míst a časových období, aby se tak napodobila autentická slovní zásoba, způsob vyjadřování a názory dané doby. Na Hugging face jsou k dispozici modely natrénované na historických textech dostupných v oblasti Londýna mezi lety 1800 až 1875.
Radicle byl vydán ve verzi 1.6.0 s kódovým jménem Amaryllis. Jedná se o distribuovanou alternativu k softwarům pro spolupráci jako např. GitLab.
Zemřel Scott Adams, tvůrce komiksových stripů Dilbert parodujících pracovní prostředí velké firmy.
Sdružení CZ.NIC vydalo novou verzi Knot Resolveru (6.1.0). Jedná se o první vydanou stabilní verzi 6, která je nyní oficiálně preferovanou a doporučovanou verzí, namísto předešlé verze 5. Více o Knot Resolveru 6 je možné se dočíst přímo v dokumentaci.
Byl vydán Linux Mint 22.3 s kódovým jménem Zena. Podrobnosti v přehledu novinek a poznámkách k vydání. Vypíchnout lze, že nástroj Systémová hlášení (System Reports) získal mnoho nových funkcí a byl přejmenován na Informace o systému (System Information). Linux Mint 22.3 bude podporován do roku 2029.
Wine bylo po roce vývoje od vydání verze 10.0 vydáno v nové stabilní verzi 11.0. Přehled novinek na GitLabu. Vypíchnuta je podpora NTSYNC a dokončení architektury WoW64.
Byl vydán Mozilla Firefox 147.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Firefox nově podporuje Freedesktop.org XDG Base Directory Specification. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 147 bude brzy k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Asociace repair.org udělila anticeny těm nejhorším produktům představeným na veletrhu CES 2026. Oceněnými jsou například šmírující kamery Amazon Ring AI, chytrý běžecký pás od společnosti Merach, která otevřeně přiznává, že nedokáže zabezpečit osobní data uživatelů, případně jednorázové lízátko, které rozvibrovává čelisti uživatele a tak přehrává hudbu. Absolutním vítězem je lednička od Samsungu, která zobrazuje reklamy a kterou lze otevřít pouze hlasovým příkazem přes cloudovou službu.
#obsah souboru /tmp/go
read -p "Váš mail:" MAIL
#funkce start
start ()
{
...
/tmp/go
...
}
#spustím funkci start a chyby přesměruji do souboru /tmp/error.log
start 2>/tmp/error.log
Když spustím funkce start která spustí soubor /tmp/go, tak na obrazovce nic neuvidím ale v souboru tmp/error.log mám napsáno
Váš mail:. Co je špatně? To přesměrování 2>? Má to být jinak? Nebo se musí zrušit to přesměrování před spuštěním /tmp/go? Díky za pomoc
/tmp na samosteatnej partícii, je z veľkou pravdepodobnosťou mountovaná ako noexec.
#!/bin/sh
read -p "Foo: " BAR
start ()
{
echo foobar
}
start 2> /tmp/foo.log
se chova podle ocekavani..
#!/bin/sh
get_mail()
{
echo -n "Zadej mail: "; read MAIL
}
start()
{
get_mail
if ! [ -n "$MAIL" ]; then echo "prazdny mail.." 1>&2; fi
}
start 2>> foo.log
Jiste, ze muzes spoustet souborno ale jak pořád nevím
ale proc, kdyz muzes zavolat funkci, nebo volat prikaz read primo..No jak jsem již psal, v té funkci start se ty scripty mění, jednou je to read jindy zase restart, jindy backup atd..
get_mail.sh
#!/bin/sh
echo -n "Zadej mail: "; read MAILADDR
export MAILADDR
main.sh
#!/bin/sh
start()
{
. get_mail.sh
if [ -z "$MAILADDR" ]; then echo "prazdny mail.." 1>&2; fi
}
start 2>> foo.log
Ten soubor get_mail.sh nechci sourcovat do té funkce start, nepotřebuji v té funkci start nepotřebuji ani znát žádný výsledek, vše se provede v souboru get_mail.sh a po ukončení scriptu chci vše ihned zahodit. Díky
V bashi vicemene nedelam, ale kdyz dam do google: "bash 1>&2", tak mi to najde relevantni odpovedi... Kdo neumi googlit, tezko muze byt v oblasti IT k necemu dobry...
Tiskni
Sdílej: