OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
#define MACRO 5
...
int var = 10;
#undef MACRO
#define MACRO var
Nejsem si teda jistej, jestli to vůbec jde... Díky
var
. A to je taky ta jediná úplná jistota, kterou máš.
Dost nejasné naopak je, jak si vlastně představuješ, že makra fungují.
template<char * context, int i> class Macro { enum { value = i}; } template<<int i> class Macro<"kontext1"> { enum { value = 10}; }popripade jeste by sly pouzit namespaces.
namespace Kontext1 { enum makro { value = 10 }; } namespace Kontext2 { enum makro { value = 5 }; } a pak uz jen: using namespace Kontext1;
#ifdef MAKRO 5
int a = 0;
#elif MAKRO 3
int a = 1;
#endif
A jediný problém je, že nevím, jak makro předefinovat, aby mělo hodnotu nějaké proměnné
int MACRO = 5; ... MACRO = 3;
#define MS_NOSEC (1 << 28)
static void foo(void)
{
printf("%d\n", MS_NOSEC);
}
preprocesor vyexpanduje vsechny makra a vlozi jejich obsah na misto jmnena makra. vysledny kod pro preklad bude vypadat takhle
...
printf("%d\n", (1 << 28));
...
z toho plyne i tvuj problem. #define MACRO var vyexpanduje na symbol var nebo jinimy slovy, prejmenuje symbol var na MACRO
#define MACRO 1
static void foo(void)
{
printf("%d\n", MACRO);
#undef MACRO
#define MACRO var
printf("%d\n", MACRO);
}
se po preprocesoru stane
...
printf("%d\n", 1);
printf("%d\n", var);
...
Jedine, kdy se kod prelozi je, kdyz var bude deklarovane. V tomhle pripade to nutne musi byt promnenna.
Vytvareni takoveho kodu vede pouze a jedine k chybam a necitelnosti. Timhle zpusobem to opravdu nepouzivej. A ono, predefinovani makra se
opravdu deje, ale musi to mit svuj smysl. Makra jsou uzitecna, dobra, ale opatrne na ne.
/*
* max() macros that also do strict type-checking
*/
#define max(x, y) ({ \
typeof(x) _max1 = (x); \
typeof(y) _max2 = (y); \
(void) (&_max1 == &_max2); \
_max1 > _max2 ? _max1 : _max2; })
#define gen_localtime(name) \
static inline int localtime_##name(time_t *t) \
{ \
struct tm *lt = localtime(t); \
if (!lt) \
die_errno("localtime"); \
\
return lt->tm_##name; \
}
gen_localtime(mday);
Tiskni
Sdílej: