Společnost OpenAI představila AI modely o3 a o4-mini (𝕏).
Canonical vydal Ubuntu 25.04 Plucky Puffin. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Jedná se o průběžné vydání s podporou 9 měsíců, tj. do ledna 2026.
Desktopové prostředí LXQt (Lightweight Qt Desktop Environment, Wikipedie) vzniklé sloučením projektů Razor-qt a LXDE bylo vydáno ve verzi 2.2.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Vývojáři KDE oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 25.04. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 152 (pdf) a Hello World 26 (pdf).
Zajímá vás Open Build Service (OBS) a vývoj linuxového jádra pro IBM Mainframe? V rámci Informatických večerů na FIT ČVUT v Praze proběhne v pondělí 28. dubna přednáška Linux on Z Development s podtitulem „From packaging in the openSUSE Build Service until Linux Kernel Development at IBM“. Přednáška proběhne v anglickém jazyce. Vstup je zdarma a bez předchozí registrace.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Dino. Mezi novinky patří vylepšený přenos souborů (XEP-0447: Stateless file sharing), přepracované dialogy a další. Vyzkoušet lze i na (linuxových) telefonech.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Gajim, která přidává podporu nového způsobu synchronizace informací o přečtení zpráv (XEP-0490: Message Displayed Synchronization jako nástupce XEP-0333: Displayed Markers), dále centrální stránku pro přehled všech aktivit (Activity feed) nebo vylepšení přepínání mezi více účty. Přehled dalších změn je k dispozici na oficiálních stránkách.
Mobilní operátoři společně chrání zákazníky proti podvodným hovorům v pevné i mobilní síti. Vodafone, T-Mobile a O2 vybudovali proti takzvanému spoofingu vzájemně propojené zabezpečení. Podvodníkům zabraňuje schovávat se za čísla jiných lidí nebo institucí, jako jsou banky a policie.
Na minihoneypotech Turrisu se objevil poměrně rozsáhlý útok na FTP servery. Je zvláštní tím, že probíhá z mnoha IP adres zároveň, je relativně pomalý a k pokusům o přihlášení používá objemný slovník. Útok probíhá z rozsahu IP adres 45.78.4.1-45.78.7.254. Rozsah je registrován na společnost IT7 Networks Inc., která poskytuje hostingové služby. Mezi zasláním každé kombinace jména hesla může oběhnout od několika, do nižších desítek sekund
… více »#define MACRO 5
...
int var = 10;
#undef MACRO
#define MACRO var
Nejsem si teda jistej, jestli to vůbec jde... Díky
var
. A to je taky ta jediná úplná jistota, kterou máš.
Dost nejasné naopak je, jak si vlastně představuješ, že makra fungují.
template<char * context, int i> class Macro { enum { value = i}; } template<<int i> class Macro<"kontext1"> { enum { value = 10}; }popripade jeste by sly pouzit namespaces.
namespace Kontext1 { enum makro { value = 10 }; } namespace Kontext2 { enum makro { value = 5 }; } a pak uz jen: using namespace Kontext1;
#ifdef MAKRO 5
int a = 0;
#elif MAKRO 3
int a = 1;
#endif
A jediný problém je, že nevím, jak makro předefinovat, aby mělo hodnotu nějaké proměnné
int MACRO = 5; ... MACRO = 3;
#define MS_NOSEC (1 << 28)
static void foo(void)
{
printf("%d\n", MS_NOSEC);
}
preprocesor vyexpanduje vsechny makra a vlozi jejich obsah na misto jmnena makra. vysledny kod pro preklad bude vypadat takhle
...
printf("%d\n", (1 << 28));
...
z toho plyne i tvuj problem. #define MACRO var vyexpanduje na symbol var nebo jinimy slovy, prejmenuje symbol var na MACRO
#define MACRO 1
static void foo(void)
{
printf("%d\n", MACRO);
#undef MACRO
#define MACRO var
printf("%d\n", MACRO);
}
se po preprocesoru stane
...
printf("%d\n", 1);
printf("%d\n", var);
...
Jedine, kdy se kod prelozi je, kdyz var bude deklarovane. V tomhle pripade to nutne musi byt promnenna.
Vytvareni takoveho kodu vede pouze a jedine k chybam a necitelnosti. Timhle zpusobem to opravdu nepouzivej. A ono, predefinovani makra se
opravdu deje, ale musi to mit svuj smysl. Makra jsou uzitecna, dobra, ale opatrne na ne.
/*
* max() macros that also do strict type-checking
*/
#define max(x, y) ({ \
typeof(x) _max1 = (x); \
typeof(y) _max2 = (y); \
(void) (&_max1 == &_max2); \
_max1 > _max2 ? _max1 : _max2; })
#define gen_localtime(name) \
static inline int localtime_##name(time_t *t) \
{ \
struct tm *lt = localtime(t); \
if (!lt) \
die_errno("localtime"); \
\
return lt->tm_##name; \
}
gen_localtime(mday);
Tiskni
Sdílej: