Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2024.12.
Byla vydána verze 31.0 svobodného softwaru OBS Studio (Open Broadcaster Software, Wikipedie) určeného pro streamování a nahrávání obrazovky počítače. Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Emulátory Box86 a Box64 umožňující spouštět linuxové aplikace pro x86 a x86_64 na jiných než x86 a x86_64 architekturách, například ARM a ARM64, byly vydány v nových verzích: Box86 0.3.8 a Box64 0.3.2. Ukázka možností na YouTube.
Byla vydána nová verze 6.1 neměnné (immutable) distribuce openSUSE Leap Micro určené pro běh kontejneru a virtuálních strojů. S vydáním verze 6.1 byla ukončena podpora verze 5.5.
Poslanci dnes ve třetím čtení schválili návrh zákona o digitálních financích. Cílem zákona je implementace předpisů Evropské unie v oblasti digitálních financí, konkrétně nařízení DORA (Digital Operational Resilience Act) o digitální provozní odolnosti finančního sektoru a nařízení MiCA (Markets in Crypto Assets) o trzích kryptoaktiv. Zákon nyní míří k projednání do Senátu ČR. U kryptoměn bude příjem do 100 tisíc Kč za zdaňovací období osvobozen od daně, podobně jako u cenných papírů, a to za podmínky jejich držení po dobu alespoň 3 let.
O víkendu (15:00 až 23:00) proběhne EmacsConf 2024, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji bude možné na stránkách konference. Záznamy budou k dispozici přímo z programu.
Mozilla má nové logo a vizuální identitu. Profesionální. Vytvořeno u Jones Knowles Ritchie (JKR). Na dalších 25 let.
Bylo rozhodnuto, že nejnovější Linux 6.12 je jádrem s prodlouženou upstream podporou (LTS). Ta je aktuálně plánována do prosince 2026. LTS jader je aktuálně šest: 5.4, 5.10, 5.15, 6.1, 6.6 a 6.12.
Byla vydána nová stabilní verze 3.21.0, tj. první z nové řady 3.21, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou počáteční podporu architektury Loongson LoongArch64.
#include QApplication #include QPushButton #include QLabel #include QHBoxLayout //slouží k zarovnání prvků, snažší než zadávat souřadnice #include QCheckBox class trida_check : public QWidget { public: /* * Jako argument konstruktoru se předává rodič, * v případě že se jedná o hlavní okno tak žádný * rodič, v našem případě 0 */ trida_check(QWidget* parent = 0); }; trida_check::trida_check(QWidget*){ QHBoxLayout* radek = new QHBoxLayout(this); QPushButton* tlacitko = new QPushButton(tr("Check this motherfucker!")); QCheckBox* zaskrtavaci_pole = new QCheckBox(); //tlačítko lze zamáčknout tlacitko->setCheckable(true); //propojí objekty, třetí parametr je ukazatel na instanci objektu Qt, jehož slot se má spustit v reakci na signál. connect(tlacitko, SIGNAL(clicked()), zaskrtavaci_pole, SLOT(toogle())); connect(zaskrtavaci_pole, SIGNAL(clicked()), tlacitko, SLOT(toogle())); //přidá do lajny naše objekty radek->addWidget(tlacitko); radek->addWidget(zaskrtavaci_pole); //použije daný řádek (layout) setLayout(radek); } int main(int argc, char** argv) { //instance třídy Qapplication, předávají se argumenty shellu, musí být v každém GUI programu QApplication app(argc, argv); QLabel win("Hello fucking world!"); //instance popisku QPushButton tlacitko("&Quit"); //instance buttonou //qApp, ukazatel na třídu QApplication, connect, přetížená metoda na propojení třídy qApp a buttonu //QObject:: se pak může i vynechat z důvodu častého výskytu QObject::connect(&tlacitko, SIGNAL(clicked()), qApp, SLOT(quit())); /* * Signál je zvláštní metoda, která nemá tělo a nevrací hodnotu, má pouze prototyp. * Slot je metoda, která se zavolá v reakci na nějaký signál */ trida_check objekt; //zobrazení okna, pzn...nečekaně tlacitko.show(); win.show(); return app.exec(); //vracení výsledku metody app }
Řešení dotazu:
Tiskni Sdílej: